Co to jest adres portfela Bitcoin i jak to działa?

17.02.2021
Category: Mogą Zostać

W moim poprzednim poście „ Co to jest portfel Bitcoin i jak to działa – przewodnik dla początkujących przedstawiłem Ci portfele Bitcoin – zwróć uwagę na różnicę w tytułach. Jeśli nie przeczytałeś posta, zatrzymaj się tutaj i przeczytaj go najpierw.

Ważne jest, abyś przeczytał poprzedni post, ponieważ pomoże ci on zrozumieć pomysły, które zamierzamy tutaj zbadać.

Po stwierdzeniu, zaczynajmy.

W tym poście przyglądamy się krytycznej funkcji portfela Bitcoin, a jest to adres , znany również jako klucz publiczny .

Co to jest adres portfela Bitcoin?

Adres portfela Bitcoin to identyfikator użytkownika.

Jest to ciąg alfanumerycznych cyfr i liter, których sieć płatności Bitcoin używa do kierowania płatności wysyłanych do Ciebie przez innych. Stosując analogię do e-maili, adres portfela Bitcoin jest jak adres e-mail, który inni muszą wysłać Ci e-mailem.

Podobnie jak adres e-mail, który inni muszą wysłać Ci wiadomość e-mail, adres portfela Bitcoin jest tym, czego inni potrzebują, aby wysłać Ci bitcoiny.Adres Bitcoin składa się zazwyczaj z 26 do 35 losowych cyfr, wielkich i małych liter. A wygląda to tak:

Aby uniknąć możliwej niejednoznaczności wizualnej, wielka litera „O, duża litera „I, mała litera „l i cyfra „0 nie są używane do tworzenia adresu.

Ten ciąg losowych liczb, dużych i małych liter można również wyrazić w postaci kodu QR, który można zeskanować. Lubię to:

Jeśli chcesz, aby ktoś wysłał Ci bitcoiny, powinieneś udostępnić mu swój adres portfela bitcoin. Jeśli nie ma ich w pobliżu, możesz udostępnić im adres e-mailem, SMS-em, telegramem lub innymi kanałami komunikacji.

Podobnie, jeśli chcesz wysłać komuś bitcoiny, musisz uzyskać adres jego portfela. Mogą wysłać Ci to SMS-em, e-mailem, WhatsApp, Telegram, a nawet pocztą tradycyjną.

Adres Bitcoin można skopiować i wkleić lub zeskanować. Możesz również wprowadzić go ręcznie, ale zajmuje to trochę czasu i wiąże się z ryzykiem pomyłki w literach i cyfrach.

Należy zwrócić uwagę, że adres portfela Bitcoin uwzględnia wielkość liter i jest dokładny. Jeden błędny wpis powoduje, że jest nieprawidłowy.

Jeśli nadawca znajduje się w bliskiej odległości fizycznej, możesz pokazać mu kod QR w aplikacji portfela. Zeskanują go i w ten sposób przechwycą Twój adres.

Kiedy skanujesz kod QR adresu portfela Bitcoin, aplikacja automatycznie wprowadza adres do formularza transakcji.

Jedną z innowacyjnych funkcji portfela Bitcoin jest to, że możesz wyświetlić kod QR nawet na kamerze internetowej, a druga osoba może go zeskanować i wysłać Ci pieniądze.

Pamiętaj, że aplikacje portfela instalowane w telefonie mają funkcję umożliwiającą wygenerowanie kodu QR i udostępnienie go tym, którym chcesz wysłać pieniądze. Umożliwia także skanowanie kodów QR adresów portfeli Bitcoin osób, którym chcesz wysłać pieniądze.

Inne rodzaje portfeli Bitcoin mogą nie mieć tej funkcji.

Wielu użytkowników Bitcoin uważa, że ​​byłoby wspaniale, gdyby adresy portfela Bitcoin były czytelne dla człowieka. Ułatwi to zapamiętywanie i udostępnianie adresów pocztą pantoflową.

Klucze prywatne odpowiadające adresomAdres portfela Bitcoin zawsze ma odpowiedni klucz prywatny, który jest podobnie ciągiem alfanumerycznych cyfr i liter. Potraktuj klucz prywatny jako hasło do poczty e-mail. Potrzebujesz go, aby uzyskać dostęp do środków przesłanych za pośrednictwem tego adresu.

Jeśli korzystałeś z portfela bitcoin, prawdopodobnie zastanawiałeś się „jaki jest mój klucz prywatny w Blockchain? lub „Gdzie jest mój prywatny klucz Bitcoin?

Większość aplikacji portfela mobilnego została zaprojektowana z interfejsami użytkownika, które pozwalają na używanie kluczy prywatnych bez konieczności ich przeglądania lub zapamiętywania. Wszystko działa za kulisami.

Mając to na uwadze, klucz prywatny, taki jak hasło do poczty e-mail, powinien być chroniony i zabezpieczony. Nikt inny nie powinien mieć do niego dostępu, tylko Ty.

Jeśli Twój adres zawiera znaczną ilość bitcoinów, ważne jest, aby znać klucze prywatne. A to może wiązać się z użyciem rodzajów portfeli, które pozwalają je zobaczyć, takich jak portfel papierowy.

Jednak w przeciwieństwie do hasła e-mail, jeśli zgubisz klucze prywatne, nikt nie pomoże Ci ich odzyskać. Nie ma obsługi klienta, która mogłaby wezwać do resetowania hasła lub dostępu do funduszu z zaplecza systemu.

W przeciwieństwie do hasła e-mail, jeśli zgubisz klucze prywatne, nikt nie pomoże Ci ich odzyskać.Oznacza to, że jeśli je zgubisz i nie możesz ich odzyskać samodzielnie, pieniądze z odpowiedniego klucza publicznego zostaną utracone na zawsze.

Fakt ten stanowi istotny problem. Jeśli ktoś z Bitcoinami zostanie ubezwłasnowolniony na skutek śmierci lub innych poważnych przyczyn, których nie może dostarczyć kluczy prywatnych, bitcoiny mogą zostać utracone.

Najbliżsi krewni nie mają możliwości regresu, chyba że podzielił się z nimi kluczami lub przechował je w bezpiecznym miejscu, gdzie mają do nich dostęp.

W jednym przypadku, który trafił do mediów głównego nurtu, ponad 145 milionów dolarów należących do największej kanadyjskiej giełdy Quadriga CX stało się nieodwracalne po nagłej śmierci jej założyciela i dyrektora generalnego Geralda Cotton w grudniu 2018 roku.

Okazało się, że tylko on w organizacji miał klucze prywatne do zimnego portfela, w którym trzymali swoje fundusze.

Niestety w przypadku Bitcoin nie ma banku ani organu, do którego można by zwrócić się z dowodem śmierci, aby móc uwolnić środki.

Ponad 145 milionów dolarów należących do największej kanadyjskiej giełdy Quadriga CX stało się nie do odzyskania po nagłej śmierci jej założyciela i dyrektora generalnego Geralda Cotton.Adresy portfeli Multisig BitcoinAby rozwiązać ten problem, programiści blockchain opracowali tak zwany adres portfela Multisig Bitcoin.

Ale co to jest portfel Multisig?

Portfel Multisig to taki, który pozwala na używanie wielu podpisów cyfrowych do zatwierdzania transakcji

Innymi słowy, pojedynczy adres portfela Bitcoin ma wiele kluczy prywatnych, których należy używać razem, aby uzyskać dostęp do posiadanych środków. Potraktujcie to jako konto bankowe z wieloma sygnatariuszami.

Potraktujcie to jako konto bankowe z wieloma sygnatariuszami.Jeden adres może mieć pięć kluczy prywatnych, z których jeden należy do jednej z pięciu osób. Portfel można zaprogramować tak, aby dowolne trzy z pięciu kluczy mogły autoryzować przepływ środków.

Oznacza to, że jeśli jeden lub dwóch sygnatariuszy zostanie ubezwłasnowolnionych, fundusze nie zostaną utracone. Jest to idealna funkcja dla dużych organizacji, które obsługują duże ilości bitcoinów.

Jak działają adresy Bitcoin?Po wygenerowaniu adresu Bitcoin zajmuje on miejsce we wspólnej księdze publicznej. Oznacza to, że będzie widoczny w księdze po przesłaniu do niej pewnej ilości bitcoinów.

Należy pamiętać, że kiedy bitcoiny są wysyłane na adres portfela, nic tak naprawdę się nie porusza. Zamiast tego dzieje się tak, że otrzymana kwota jest przypisywana do niej we wspólnej księdze. Zasadniczo nagrane obok – jest to jednak bardziej skomplikowane niż to.

Pomyśl o tym jak o tym, co się dzieje, gdy pieniądze są przelewane z jednego konta bankowego na drugie. Jedno konto bankowe jest uznawane, a drugie obciążane.

Jako osoba z kluczami prywatnymi, które odpowiadają adresowi portfela, możesz podpisać tę kwotę pod innym adresem.

Nie martw się jednak, że utkniesz w technicznych aspektach. W interfejsie użytkownika portfela wystarczy kliknąć ikonę wysyłania bitcoinów, a zostanie utworzony formularz, w którym wprowadzisz adres portfela odbiorcy i kwotę.

Po kliknięciu „wyślij klucze prywatne odpowiadające adresowi, z którego wysyłasz bitcoiny, automatycznie podpiszą transakcję.

Ten proces dotyczy portfeli mobilnych, portfeli stacjonarnych, portfeli sprzętowych i portfeli przeglądarek internetowych. W przypadku portfeli papierowych może być konieczne najpierw zaimportowanie kluczy prywatnych i publicznych do portfela mobilnego, stacjonarnego, sprzętowego lub przeglądarki internetowej.

Generowanie adresu portfelaMyślę, że w tym momencie zastanawiasz się „teraz, jak utworzyć adres portfela?

We wczesnych dniach Bitcoina było to naprawdę trudne dla ludzi, którzy nie znali się na technologii. W ciągu dziesięciu lat sytuacja się zmieniła.

Interfejsy użytkownika zostały dopracowane i teraz nie trzeba mieć dużej wiedzy informatycznej, aby wygenerować adres portfela.

Jeśli przejdziesz do sekcji menu w portfelu aplikacji mobilnej, w zależności od tego, jakiego typu używasz, znajdziesz opcję utworzenia adresu portfela. Jeśli nie jest napisane w ten sposób, może to być symbol dodawania (+) obok słowa „portfel lub „adresy.

Co więcej, aplikacje portfela mają wewnętrzne generatory adresów bitcoin, które działają nawet wtedy, gdy twoje urządzenie jest offline. Poziom losowości związany z generowaniem adresów portfela jest niezwykle wysoki i nie ma możliwości, aby dwie osoby mogły wygenerować ten sam adres.

Ponowne wykorzystanie adresu BitcoinW tym miejscu adres Bitcoin różni się całkowicie od adresu Bitcoin. Po zarejestrowaniu adresu e-mail jest on prawie trwały. Będziesz go używać do przyjmowania maili przez wiele lat.

To nie to samo, co adresy portfeli bitcoin. W swoim portfelu możesz wygenerować dowolną liczbę adresów. W rzeczywistości zaleca się używanie adresu portfela do akceptowania tylko jednej płatności.

Oznacza to, że jeśli w ciągu dnia 50 osób wysyła Ci pieniądze, każda z nich powinna otrzymać nowy adres portfela do wykorzystania.

W tym momencie prawdopodobnie zastanawiasz się „dlaczego nie mogę dwukrotnie użyć tego samego adresu Bitcoin? Lub „dlaczego ponowne użycie adresu bitcoin jest złe?

Aby zrozumieć, dlaczego wysyłanie bitcoinów wiele razy na ten sam adres nie jest dobrym pomysłem, ważne jest, aby odpowiedzieć na pytanie zadane przez wiele osób; czy można prześledzić adres Bitcoin?

Transakcje Bitcoin są rejestrowane w księdze publicznej. Każdy z dostępem do internetu może przeczytać każdy z nich. Jedyną rzeczą, która chroni twoją prywatność podczas wysyłania bitcoinów, jest niemożność powiązania twojego adresu z twoją rzeczywistą tożsamością.

Dlatego Bitcoin jest określany jako pseudo-anonimowy.

Jeśli ktoś może powiązać jedną z Twoich transakcji z Twoją rzeczywistą tożsamością, będzie mógł zobaczyć prawie wszystko, co robisz ze swoimi pieniędzmi.

Chociaż trudno jest połączyć adresy portfeli bitcoin użytkowników z ich rzeczywistymi podmiotami, nie jest to niemożliwe.

„Chociaż trudno jest połączyć adresy portfela bitcoin użytkowników z ich rzeczywistymi podmiotami, nie jest to niemożliwe.

Wielokrotne wysyłanie bitcoinów na ten sam adres zwiększa szanse na powiązanie transakcji w księdze publicznej z Twoją rzeczywistą tożsamością. Zagraża to prywatności tych, którzy wysyłają Ci bitcoiny, jak również tych, którym wysyłasz bitcoiny.

Ale z praktycznego i technicznego punktu widzenia, czy możesz użyć adresu Bitcoin więcej niż raz?

Tak, możesz. To jest decyzja, którą musisz podjąć. Ale nie ma powodu, dla którego nie powinieneś używać innego adresu portfela dla każdej transakcji.

Wygenerowanie nowego portfela w Twoim portfelu zajmuje mniej niż minutę.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub akceptujących bitcoiny istnieją narzędzia online służące do automatyzacji procesu, dzięki czemu każdy klient, który odwiedza Twój sklep internetowy, może na przykład otrzymać unikalny adres portfela, aby Ci zapłacić.

Większość portfeli umożliwia łączenie płatności na inny adres portfela, gdy trzeba wydać pieniądze. Nazywa się to łączeniem wielu danych wejściowych w celu utworzenia jednego większego wyniku .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy