Co to jest przekaz bankowy?

17.02.2021
Category: Imię I Nazwisko

Przekaz bankowy to wygodne i bezpieczne narzędzie do wpłacania dużej kwoty bez konieczności wypłaty gotówki z konta. Sprawdź, czy to rozwiązanie odpowiada Twoim potrzebom.

Co to jest przekaz bankowy?

Przekaz bankowy to instrument płatniczy, którego środki są gwarantowane przez Twoją instytucję finansową.

Działa bardzo prosto. Aby otrzymać przekaz bankowy, po prostu udaj się do swojego banku. Pracownik pobierze pieniądze z Twojego konta i przeleje je na konto w imieniu banku. Następnie otrzymasz przekaz bankowy, który jest dokumentem wystawionym na nazwisko osoby, która otrzyma pieniądze. Twoje imię i nazwisko oraz kwota pojawią się również na dokumencie. Przekaz bankowy może być używany w innych krajach do dokonywania płatności lub zamykania transakcji. Możesz mieć przygotowany w wybranej przez siebie walucie.

Zwykle przekaz bankowy składa się z dwóch części. Pierwsza to tak zwana część negocjowalna. To jest to, co dajesz osobie, której płacisz. Drugi nie podlega negocjacjom. Zawiera różne informacje dotyczące transakcji. Zachowaj to w swoich plikach, ponieważ przyda się, jeśli przekaz bankowy zostanie zgubiony lub skradziony.

Nowe konto, nowe buty

Zdobądź do 350 $ na przyjemność po otwarciu kwalifikującego się konta czekowego

Co zrobić z przekazem bankowym?

Osoba opłacana przekazem bankowym może zdeponować ją w dowolnej instytucji finansowej, dokładnie tak, jakby była to gotówka. Ponieważ środki zostały zagwarantowane przez bank wydający, na pewno otrzyma wskazaną sumę pieniędzy.

Ale co, jeśli zmienisz zdanie i zdecydujesz się nie kupować danego przedmiotu lub sprzedający zdecyduje się odwołać transakcję? Możesz otrzymać zwrot przekazu bankowego. Po prostu udaj się z dokumentem do swojej instytucji finansowej.

Przekaz bankowy nie ma daty ważności. Jednak w niektórych innych krajach niektóre banki mogą odmówić przyjęcia przekazu bankowego, jeśli ma on kilka miesięcy. Najlepiej unikać przygotowywania go z dużym wyprzedzeniem.

Jakie są zalety?

Przekaz bankowy zapewnia osobie otrzymującej, że środki są dostępne. W ten sposób jest bezpieczniejszy niż czek. Dla płatnika o wiele łatwiej i wygodniej jest przekazać przekaz bankowy na kilka tysięcy dolarów niż plik gotówki. Weksle bankowe są często używane przy zakupie samochodu, domu lub zawieraniu transakcji u notariusza lub prawnika.

W przeciwieństwie do przelewów Interac nie ma maksymalnej kwoty przekazu bankowego. I nie potrzebujesz informacji bankowych drugiej osoby, jak w przypadku przelewu.

Jakie są wady?

Przekaz bankowy jest nieodwołalny po dostarczeniu do odbiorcy. Dlatego nie można go anulować. Nagle zdajesz sobie sprawę, że sprzedano ci cytrynę? Niestety nie możesz zatrzymać płatności.

Ze względu na ryzyko utraty, Canada Post i banki zakazują wysyłania przekazów bankowych pocztą. Jeśli chcesz wysłać przekaz bankowy do kogoś daleko, zalecamy wysłanie tego za pośrednictwem kuriera. Upewnij się, że przy odbiorze wymagany jest podpis.

Jeśli masz dużą sumę pieniędzy do zapłacenia za granicą, możesz wybrać metodę przelewu, która umożliwia wysyłanie środków na cały świat.

Co zrobić, jeśli zgubisz przekaz bankowy?

Czy zgubiłeś czek bankowy, który przygotowałeś, czy też został zniszczony w firmie czyszczącej, ponieważ zapomniałeś go w spodniach? Następnie udaj się do swojej instytucji finansowej z niezbywalną częścią, jeśli nadal ją masz. Bank sprawdzi, czy przekaz bankowy nie został jeszcze zrealizowany i wyda kolejny, po upewnieniu się, że jesteś wypłacalny finansowo.

Jak uniknąć oszustw?

Sprzedajesz nieruchomość, a kupujący chce Ci zapłacić przelewem bankowym? Trudno będzie określić, czy jest autentyczny, czy nie. Aby uniknąć wydania fałszywego dokumentu, skontaktuj się z instytucją finansową, która go wystawiła, i upewnij się, że jest ważny.

Przekaz bankowy to wygodna i bezpieczna metoda płatności. Rozważ użycie go, gdy masz duże kwoty do zapłaty. Ułatwi to transakcję zarówno Tobie, jak i osobie, która otrzymuje pieniądze.

Jakiekolwiek powielanie, w całości lub w części, jest surowo zabronione bez uprzedniej pisemnej zgody National Bank of Canada.

Artykuły i informacje na tej stronie są chronione prawami autorskimi obowiązującymi w Kanadzie lub innych krajach, stosownie do przypadku. Prawa autorskie do artykułów i informacji należą do Narodowego Banku Kanady lub innych osób. Jakiekolwiek powielanie, redystrybucja, komunikacja elektroniczna, w tym pośrednio za pośrednictwem hiperłącza, w całości lub w części, tych artykułów i informacji oraz wszelkie inne ich wykorzystanie, które nie jest wyraźnie dozwolone, jest zabronione bez uprzedniej pisemnej zgody właściciela praw autorskich.

Treści tej witryny nie wolno interpretować, traktować ani wykorzystywać tak, jakby stanowiła poradę finansową, prawną, podatkową lub inną. National Bank i jego partnerzy w zakresie treści nie będą odpowiedzialni za jakiekolwiek szkody, które możesz ponieść w wyniku takiego użytkowania.

Ten artykuł jest dostarczany przez Narodowy Bank, jego spółki zależne i podmioty należące do grupy wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi żadnego prawnego ani umownego zobowiązania dla Narodowego Banku, jego spółek zależnych i podmiotów z grupy. Szczegóły tej oferty usług i jej warunki mogą ulec zmianie.

Hiperłącza w tym artykule mogą przekierowywać do zewnętrznych stron internetowych, które nie są administrowane przez Narodowy Bank. Bank nie ponosi odpowiedzialności za zawartość zewnętrznych stron internetowych ani za szkody spowodowane ich korzystaniem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy