Index iPhone’a 6 i iPada Apple - ceny w różnych krajach

Za iPhone'a 6S Dodatkowo i iPada Pro multum muszą płacić obywatele Brazylii. Najmniej, nie licząc AMERYCE i Kanady, urządzenia owe kosztują w Indonezji jak i również Hong Kongu. Polska plasuje się mniej więcej po środku stawki.

Australijska firma CommSec zestawia ceny tych smartfonów i tabletów w różnych krajach po przeliczeniu na dolary.

Ranking jest swego rodzaju wariacją publikowanego od lat za pośrednictwem "The Economist" indeksu Big Maca, przy czym w dominującej ilości państw uwzględnia dodatkowe koszty jak stawka podatkowa lub transport.

W przeciwieństwie do potrawy, iPhone produkowany jest jednak tylko na jednym blogu - w Chinach - i sprzedawany na całym świecie, więc jest wygodniejszym wyznacznikiem. Hamburger w warszawskim McDonald's powstaje na miejscu, nie jest transportowany np. z Nowego Jorku.

Firma podkreśla jednak, iż na wyniki rankingu należy patrzeć z przymrużeniem oka, bo trudno je skonfrontować, uwzględniając różne stawki podatkowe w państwach czy wydatki dostawy.

Dla przykładu, za iPhone'a 6S Plus w Polsce należy zapłacić ponad 945 dol., a więc ok. 3700 złotych. Rzeczywiście, w poniektórych sklepach są takie koszta, ale gdyby się uprzeć, urządzenie można kupić w kraju za ok. 3200 zł lub więcej.

Generalnie wniosek co roku kalendarzowego jest ten sam. a mianowicie Za nowinki technologiczne multum płacą mieszkańcy Ameryki Południowej, a także Europy Północnej i Wschodniej - pisze Craig James z CommSec, autor zestawienia.

Indeks iPhone'a

iPhone 6S Plus w wersji z 16 GB pamięci najdroższy jest po Argentynie - kosztuje ok. 1670 dol. Porównując to z ceną tego urządzenia w mateczniku Apple - Kalifornii (po uwzględnieniu stanowej stawki podatkowej), okazuje się, że obywatele tego państwie płacą za smartfona podwójnie więcej, niż Amerykanie. Drogo jest również w Brazylii 1320 dol. i Turcji - 1236 dol.

Polska jest dzięki 36. pozycji w rankingu grupującym najwyższe ceny za urządzenie Apple. Wydatek wynosi ok. 945 dol., czyli Polak płaci zbyt iPhone'a o ponad szesnascie proc. więcej, niż Amerykanin.

Ale - przyjmując w pewnym uproszczeniu podejrzenie, że John Smith z Kalifornii otrzymuje co najmniej 10 dol. za godzinę pracy, a Jan Kowalski 12 zł - to Amerykanin na swojego iPhone'a będzie pracował 81 dni, Polak - ok. 308 godzin.

W Ue iPhone najtańszy jest przy Wielkiej Brytanii. W skali światowej najtaniej jest w Indonezji (807 dol. ), Kalifornii (810 dol. ) i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (816 dol. ).

Foto: CommSec Indeks iPhone'a

Indeks iPada

CommSec porównał też ceny tabletu iPad Pro z 12, 9 calowym ekranem w wersji 32 GB.

Tym razem państwa z czołówki zamieniły się miejscami. Najdrożej jest w Brazylii - koszt to ok. 2242 dol., czyli Brazylijczycy płacą za urządzenie ze 150 proc. przebitką. Cena po Argentynie wynosi 1603 dol., a więc o 85, pięć proc. więcej. Podium najdroższych państw zamyka Republika Południowej Afryki - 1444 dol. (67 proc. więcej, aniżeli w USA).

W Polsce iPad Pro kosztuje ok. 1021 dol., zaś więc ok. 3975 zł (18 proc. więcej, niźli w Kalifornii). Da się jednak znaleźć wówczas urządzenie od 3600 złotych. W tym zestawieniu Nasz kraj znalazła się na 23. pozycji.

Smith na iPada pracuje przez 86 godzin, Kowalski przez 331.

W tym przypadku najtańszym europejskim krajem wydaje się być Macedonia. iPad Pro przy skali globalnej kosztuje najmniej w Indonezji - ok. 754 dol., to o przeszło jedną dziesiątą taniej, niż w AMERYCE. Niższe ceny utrzymano też w Hong Kongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej.

Foto: CommSec Indeks iPada

Już nazajutrz, tj. w środę 7 września Apple zaprezentuje świeże urządzenia, a tym iPhone'a 7.

Tagi: Apple iPhone iPad smartfon tablet Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

ilu uprawnionych do wcześniejszej emerytury może z niej skorzystać

Ilu uprawnionych do wcześniejszej emerytury może z niej skorzystać

Z ewentualności wcześniejszego przejścia na emeryturę w październiku może wykorzystać 80-83 procent uprawnionych w dodatku osób - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, hdy zgodnie z założeniami, w tym roku koszt wcześniejszego…...

ile wyniosła inflacja w kwietniu?

Ile wyniosła inflacja w kwietniu?

W kwietniu tego roku inflacja po wyłączeniu cen pokarmu i energii wyniosła 0, 9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek w komunikacie Narodowy Bank Polski. Wskaźnik inflacji CPI podawany…...

ile kosztować budżet będą dopłaty do czynszu?

Ile kosztować budżet będą dopłaty do czynszu?

Ustawa "Mieszkanie na start" dotycząca dopłat do czynszu w głównym roku obowiązywania pochłonie wraz z budżetu państwa 400 mln zł. Łączne wydatki rządowe w ciągu 10 czasów wynieść…...

huawei odbudowuje zaufanie, Samsung wykorzystuje słabość

Huawei odbudowuje zaufanie, Samsung wykorzystuje słabość

Chińskie media państwowe z dumą poinformowały 15 02, że Huawei odnotował najogromniejszy wzrost (o 45 proc. ) pod względem wydatków na mikroprocesory z pięciu największych firm na świecie. W 2018…...

hausner z leśnikami zamiast spośród Radą Polityki Pieniężnej. A Rada chwali Belkę jak i również ubolewa  Informacje

Hausner z leśnikami zamiast spośród Radą Polityki Pieniężnej. A Rada chwali Belkę jak i również ubolewa Informacje

Profesor Jerzy Hausner nie wziął udziału w dzisiejszym posiedzeniu Porady Polityki Pieniężnej - dowiedział się TVN24 Biznes jak i również Świat. RPP poinformowała po posiedzeniu, że "pozytywnie ocenia bardzo dobrą…...

główny Inspektor Pracy otrzymał dwadzieścia tys. zł nagrody zbyt 2 miesiące pracy

Główny Inspektor Pracy otrzymał dwadzieścia tys. zł nagrody zbyt 2 miesiące pracy

- Nie przyznaję sobie nagród, nie ma takiej ewentualności - tłumaczył w Sejmie Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. W ten sposób odniósł się do testowania jednej z posłanek o 20 tysięcy…...