2 lata rządów PiS. Premier Morawiecki i reformy. Podsumowanie

2 lata rządów PiS to kilka zaniechanych reform gospodarczych i jeszcze większą ilość mniejszych lub większych rewolucji, które wpłynęły na żywot przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli. Historia pomysłu podatku komercyjnego czy zakazu handlu w niedzielę to tylko wierzchołek góry lodowej. Oto najistotniejsze, co działo się przy gospodarce pod 2-letnimi rządami Beaty Szydło.

Jak przez ostatnie dwa lata radził sobie rząd PiS na polu gospodarki? Choć od początku premierem była Beata Szydło, to twarzą wielu zmian proponowanych za pośrednictwem obóz Zjednoczonej Prawicy jest Mateusz Morawiecki, były kierownik BZ WBK, człowiek uprzednio bezpośrednio z polityką niezwiązany (poza doradzaniem premierowi Tuskowi). To on według informacji telewizyjnej miał być gwarantem roztropnej polityki ekonomicznej PiS. To także on ma zastąpić Beatę Szydło na podejściu premiera. Nie wszystkie najbardziej znaczne sukcesy rządu są jednak tylko jego zasługą.

1. Program 500 plus

Największy program socjalny w historii Polski. Choć minister Elżbieta Rafalska zarzeka się, iż pomysł 500 zł na dziecko to pomysł Jarosława Kaczyńskiego, tak naprawdę plan urodził się 6 lat temu w głowie jednego z czołowych autorytetów z dziedziny polityki społecznej - prof. Auleytnera.

Choć ekonomiści bali się, iż Polski nie stać dzięki tak duże wydatki połączone z programem okazało się, że pieniądze są, zaś Polacy chętnie je wydatkują, co wspiera polską gospodarkę (poprzez konsumpcję prywatną). Dzięki co poszłoy te pieniądze? Zakup sprzętu AGD, remonty mieszkań czy zakup auta - to wydatki gospodarstw domowych, które najbardziej wzrosły po tym, jak zaczęły płynąć do nich pieniążki z rządowego programu Rodzina 500 plus.

2. Jeden z najlepszych budżetów w historii

To kolejne uzyskanie rządu Beaty Szydło i osobisty sukces Mateusza Morawieckiego. Jedni mówią, że finanse Polski, który po październiku tego roku wciąż dzierży nadwyżkę to zasługa doskonałej koniunktury na świecie (co oczywiście jest prawdą), inni ludzie, że gdyby nie rozważna polityka wydatkowa, deficyt stałbym się znacznie większy (co także jest prawdą).

Co mówią ostatnie dane? Wraz z szacunków Ministerstwa Finansów wypływa, że na koniec października nadwyżka budżetu państwa wyniosła dwóch, 67 miliarda złotych. Nadwyżka po wrześniu wynosiła 3, 78 mld zł. Podług harmonogramu z marca 2017 roku pod koniec października w budżecie odnotowany miał być deficyt w wysokości 39, 56 mld zł.

3. Wzrost dochodów z datków, w tym VAT

Ten punkt zasadniczo wynika z poprzedniego. Pakiet paliwowy, KAS-y, odwrócony VAT w budowlance, CPK, split payment, STIR to tylko kilka z rozwiązań, które już są lub zaraz będą wdrożone, by wyssać z rynku, jakim sposobem najwięcej należnej państwu daniny. Efekty widać jak na dłoni. Wzrost dochodów podatkowych podtrzymuje się w dalszym przeciągu na wysokim poziomie, tj. 14, 6 proc. r/r – czytaliśmy w minionym komunikacie MF.

Wzrost dochodów względem okresu styczeń - październik 2016 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach:

  • dochody z podatku VAT zostały wyższe o 21, 7% r/r (tj. ok. 23, 9 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od konsol były wyższe o czterech, 6% r/r (tj. w porządku. 2, 5 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe na temat 8, 5 proc. r/r (tj. ok. 3, trzech mld zł),
  • dochody z podatku CIT zostały wyższe o 12, czterech proc. r/r (tj. ok. 2, 7 mld zł),

4. Plan Morawieckiego

Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Progresu - czyli najważniejszy zamiar drogowy rządu Beaty Szydło również należy zapisać dzięki plus ekipy Zjednoczonej Prawicy. Jest to dokument, który dobrze definiuje bolączki krajowej gospodarki. Co do recept już tak szerokiego konsensusu nie ma, ale ogólna idea podoba się wielu ekonomistom.

Plan Morawieckiego wydaje się być potrzebny, ale są wypadku dla jego realizacji a mianowicie ocenił swojego czasu prof. Stanisław Mazur z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jego zdaniem te zagrożenia to nastroje inwestorów, pokusa etatyzmu, niewielkie oszczędności krajowe, rosnący wierzytelność publiczny. Według ekonomisty potężną stroną planu jest właściwe uchwycenie kluczowych dla naszej gospodarki wyzwań. W wycenie prof. Mazura na opłacanie planu Morawieckiego może wpłynąć – jak powiedział – kwestia "dbania o przestrzeganie reguł prawa i porządku konstytucyjnego”:

Wydaje się, że problemy, które po tej chwili mamy w polsce, w istotny sposób oddziaływają już na nastroje udziałowców i mogą nieść ukończone zagrożenie dla tego planu – w sensie możności jego sfinansowania.

Jego zdaniem, by plan Morawieckiego mógł być zrealizowany, należałoby znaleźć "mądrą równowagę pomiędzy tym, co rynkowe i tym, co publiczne". Jakim sposobem przypomniał prof. Mazur po rozmowie z PAP koszt planu Morawieckiego to ok. bilion zł:

Warto nie zapominać, że składniki tej sumy są obarczone różnego wariantu niepewnościami; pierwsza z nich dotyczy chociażby uruchomienia gospodarności przedsiębiorstw - to suma ok. 240 mld zł, ale to od decyzji przedsiębiorstw zależy czy są chciały ten plan.

5. Repolonizacja banków, m. in. Pekao

Zmianan odczuwalna poprzez wielu klientów banków, ale szczególnie Aliora i Pekao. Ten drugi został przejęty przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju, które objęły odpowiednio 20 proc. i 12, 8 proc. działaniu. Dzięki temu PZU stało się największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wcześniej ubezpieczeniowy gigant zdobył wspomnianego Aliora. Mateusz Morawiecki zaś, który ma pozostawać nowym premierem, nie wyklucza dalszego procesu repolonizacji banków.

6. Zakaz handlu w niedziele

Jedna z ludzi reform, które mają przystępny wpływ na życie Polaków. Sejm przegłosował ustawę, która w pierwszej fazie blokuje, an od 2020 r. w praktyce zakazuje gospodarki w niedziele. W dodatku stało się to w Black Friday, który jest jednym z nowych symboli szaleństwa zakupowego. Jakie zmiany czekają teraz Polaków?

Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów. Przeciw było 156, a 23 wstrzymało się od głosu. Sprawą zajmie się teraz Senat. Od 1 marca 2018 r. sklepy będą działać przy pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Warto przypomnieć, iż przepisy dotyczące zakazu gospodarki w 13 dni świątecznych nadal będą obowiązywać. Przy związku z tym tym, będzie mogło dochodzić do "kumulacji" dni wolnych od handlu.

Będą jednakże wyjątki od uchwalonych praw. W dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia jak i również jedną niedzielę przed Wielkanocą handel będzie mógł się odbywać bez przeszkód. Po ustawie istnieją jednak furtki, który mogą pozwolić sieciom handlowym na ominięcie zakazu handlu w niedzielę.

7. Podniesienie płacy minimalnej

Nie 2080 zł, a 2100 zł i nie 13, 5 zł za godzinę, a 13, 7 złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy jak i również Polityki Społecznej pokazało oczywiście projekt nowego rozporządzenia o podniesieniu płacy minimalnej po 2018 r. Nowe stawki to jedno. Dużo ciekawszy jest wątek, gdzie resort tłumaczy wpływ swojej wyborów na polski rynek pracy. W skrócie - nie ma pojęcia, co się stanie, ale powinno być porządnie.

Zacznijmy od samej płacy minimalnej. Wyszło na to, że minister Elżbieta Rafalska postawiła na swoim, ponieważ to ona forsowałan od początku podniesienie najniższego zarobku do 2100 zł i stawki godzinowej 13, szóstej zł. Wcześniejsze ustalenia mówiły o 2080 zł jak i również 13, 5 zł. Nowa propozycja rządu jest zatem o 5 proc. wyższa niż płaca minimalna w tym roku.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Benzyna Pb98 za 4, 61-4, 69 złotych, benzyna Pb95 za cztery, 25-4, 34 zł, diesel za 4, 05-4, szesnascie zł, autogaz LPG zbytnio 1, 77-1, 83 złotych to prognoza cen paliw w…...