Bitcoin - czy jest bańką? Opinie szefów banków jak i również ekonomistów

Nie rekomendowałbym bitcoina przeciętnemu inwestorowi - stwierdził w środę Ulrich Stephan, szef strategii Deutsche Banku. To kolejny manager ze świata finansjery krytykujący najpopularniejszą kryptowalutę. Wcześniej bitcoin nazywany był "bańką" poprzez prezesów banków.

Stephan podkreślił, że nie polecałby bitcoina jako inwestycji spośród prostego powodu: fluktuacje kursu są zbyt duże, a regulacje znikome. Dodał przy tym, że swoją renomę formułuje mimo entuzjazmu niemieckich inwestorów wobec bitcoina przy ostatnich miesiącach.

Szefowi strategii Deutsche trudno nie przyznać racji w jednej kwestii: fluktuacja kursu bitcoina jest naprawdę spora. Tylko w jeden weekend listopada cena BTC spadła spośród 7, 9 tys. dolarów do 5, 5 tys. - by parę dni później odbić i osiągnąć cel do rekordowego 8, jednej tys.

Z 1 strony więc wartość bitcoina rośnie, a jego kapitalizacja to już 136 milionów dolarów. Z drugiej, kurs kryptowaluty czasem szaleje i bywa, że dzięki skutek jednej wypowiedzi. Toteż też coraz częściej dać się słyszeć głosy ostrej krytyki względem bitcoina, w tym od momentu najbogatszych i najbardziej wpływowych postaci świata finansjery.

Oto zestawienie najważniejszych jednostek, które w ostatnich miesiącach krytykowały bądź wprost nazywały bitcoina bańką.

1. Jamie Dimon, CEO banku JPMorgan

Foto: Kimberly White / Stringer / Getty Images

To jedna z najgłośniejszych, jeżeli nie najgłośniejsza wypowiedź o bitcoinie jako bańce. dwunastu września Dimon stwierdził w konferencji banku Barclays, że "bitcoin jest gorszy aniżeli kwiaty tulipanów", czyli kanka na starym kontynencie na nasionach tulipanów w XVII wieku.

CEO banku wprost powiedział, że bitcoin to "oszustwo" (z ang. "fraud") i "nie jest to rzeczywista rzecz". - Ostatecznie zostanie zamknięta - przekonywał Dimon. Podkreślał przy tym, że zwolniłby każdego tradera, który zaangażowałby się przy kryptowaluty.

Po jego wypowiedzi bitcoin taniał o 2 proc., ale jak się później okazało, w momencie, gdy Dimon wypowiadał krytyczne słowa pod adresem bitcoina, w jego banku w San Francisco trwało... spotkanie ze specjalistami od momentu kryptowalut, którzy opowiadali na temat nich managerom i odbiorcom JPMorgan.

2. Ray Dalio, założyciel największego funduszu hedgingowego na świecie a mianowicie Bridgewater Associates

Foto: REUTERS/Bryan Snyder / Forum Polska Filia Fotografów

- Nie możesz wykonywać zbyt wielu transakcji bitcoinem. Nie możesz łatwo go wydać. Nie jest to efektywny sposób przechowywania bogactwa, ponieważ jest bardzo niestabilny, w przeciwieństwie do złota - mówił Ray Dalio w programie CNBC "Squawk Box".

- Bitcoin wówczas bańka - podkreślił przy tym Dalio. Jak dodał, jest to konsekwencją faktu, że "bitcoin wydaje się być wysoko spekulacyjnym rynkiem". a mianowicie To wstyd, bo mogłaby to być waluta, ale skala spekulacji, która odbywa się na bitcoinie i deficyt transakcji mu szkodzi a mianowicie wyjaśniał założyciel Bridgewater.

3. Larry Fink, CEO i współzałożyciel funduszu BlackRock

Foto: Neilson Barnard / Staff / Getty Images

BlackRock to największa firma zarządzająca aktywami na świecie - katalogów wartość szacuje się w 5 bln dolarów. Larry Fink zakładał ją przy 1988 roku i od tamtej pory osobiście zarządza finansowym gigantem.

Fink skomentował bitcoina zaraz po wypowiedzi Jamiego Dimona, ale nie nazwał go bańką, jedynie... "indeksem prania brudnych pieniędzy". Wyjaśnił wtedy, hdy wierzy w potencjał kryptowalut, które "dają spore szanse", ale obecnie jego w mniemaniu atmosfera wokół bitcoina jest spekulacyjna - donosił Reuters.

Jego zdaniem BTC rósł dlatego, że świadczy anonimowość transakcji i sposobność ich dokonywania na powagę międzynarodową, co prowadzi do odwiedzenia prania brudnych pieniędzy.

- Bitcoin pokazuje tylko, jak duże jest zapotrzebowanie na pranie pieniędzy na świecie - powiedział Fink na spotkaniu Institute of International Finance. Dodał, hdy "to wszystko, czym wydaje się być bitcoin".

- Wątpliwość, jak wielu ludzi korzystałoby z bitcoina, gdyby musieli przyznać się do kupienia lub sprzedawania - zaznaczał CEO BlackRock.

4. Tidjane Thiam, CEO Credit Suisse

Foto: Bloomberg/Contributor / Getty Images

Thiam do chóru krytyków bitcoina dołączył niedawno, bo z początku listopada. Podobnie jak Larry Fink, krytykował kryptowalutę za "ukrywanie aktywności kryminalnej" - według CEO szwajcarskiego banku to główny motyw, dlaczego bitcoinem na obszerną skalę nie interesuje się finansjera.

Przede wszystkim jednak Thiam stwierdził, hdy bitcoin to bańka:

Z tego, co naszej firmie wiadomo, obecnie jedynym motywem kupowania lub sprzedawania bitcoina jest zarabianie pieniędzy, jakie możliwości jest definicją spekulacji jak i również bańki.

5. Kenneth Rogoff, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Foto: REUTERS/Eduardo Munoz / Forum Nasz kraj Agencja Fotografów

Kenneth Rogoff, po swoim artykule dla Project Syndicate, zastanawiał się, bądź bitcoin to "największa bańka na świecie" czy ma możliwość technologia finansowa, w którą opłaca się inwestować.

Rogoff stanowczo jednak oświadczył, że "cena bitcoina się załamie" i zasugerował, hdy może okazać się to bańka: - Gdyby zabrać bitcoinowi anonimowość transakcji, trudno byłoby uzasadnić tej obecną cenę - pisał ekonomista.

Dodatkowo Rogoff zwrócił uwagę na odrębny fakt, pomijany przez bankierów - że banki główne "użyją regulacji do trzęsienia rynkiem kryptowalut, dopóki nie zaakceptować wygrają":

Długa przygoda walut mówi nam, hdy to, co wynajdzie sektor prywatny, państwa ostateczne regulują i przywłaszczają. Nie mam pojęcia, jaka będzie wartość bitcoina w ciągu najbliższych kilku lat, ale odrzucić ma powodu, by spodziewać się, że wirtualna waluta uniknie podobnego losu.

6. Vitor Constancio, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego

Foto: Thomas Lohnes / Stringer / Getty Images

Podobnie jak Jamie Dimon, według Vitora Constancio "bitcoin przypomina tulipany". a mianowicie To instrument spekulacyjny, niewątpliwie nie jest walutą i nie postrzegamy go w charakterze zagrożenie dla polityki banku centralnego - przekonywał Constancio.

Dodajmy, że szef EBC był nieco łagodniejszy w ocenie bitcoina a mianowicie nie nazwał go bańką, ani nie porównywał do odwiedzenia historycznych spekulacji, ale stwierdził, że "rynek kryptowalut jest jeszcze zbyt niedojrzały, żeby go regulować".

7. Axel Weber, prezes zarządu UBS

Foto: Sean Gallup / Staff / Getty Images

Na konferencji Szwajcarskiego Instytutu Finansowego Weber przyznał, że nierzadko jest pytany, dlaczego jest tak sceptyczny wobec bitcoina. - Prawdopodobnie dzieje się tak z powodu naszej historii w bankach centralnych - powiedział. I wyjaśnił:

Ważną funkcją waluty, jako środka płatniczego, wydaje się być to, by była zwyczajnie akceptowana, musi przechowywać cena i być walutą transakcyjną. Bitcoin jest tylko walutą transakcyjną.

Warto odnieść tu uwagę na podobieństwo argumentacji pomiędzy CEO Credit Suisse i prezesem zarządu UBS - obaj wskazywali bowiem, że aktualnie wyłączne, co można robić z bitcoinem, to kupować i sprzedawać - i po ten sposób zarabiać pieniążki.

- W tym momencie jestem bardzo baczny wobec bitcoina jako podmiotu gospodarczego. Znacznie większą ilość wiadomości optymizmu mam wobec technologii, która się pod nim znajduje - dodał Axel Weber, wskazując na potencjał blockchaina.

Poza rywalizacją: szefowa MFW już zapowiedziała, że trzeba będzie modyfikować kryptowaluty

Foto: Chip Somodevilla / Staff / Getty Images

Christine Lagarde w połowie października, zapytana o kryptowaluty, przyznała, że "wkrótce zobaczymy sporo zamieszania" w związku z tym rynkiem. Dlatego też według niej nadszedł czas, by banki centralne zaczęły regulować kryptowaluty - i nie wykluczyła, że MFW wypuści swoją.

W niektórych krajach bazy centralne już zaczęły wprowadzać regulacje wobec kryptowalut. W efekcie w Rosji, Korei Południowej i Chinach zakazano działalności platform wymiany cyfrowych walut.Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...