Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc. do 18, 88 złotych, a kurs praw do akcji wzrósł 0, 54 proc. do 18, 6 zł. Zaraz później aczkolwiek kurs spadł o 0, 4 proc. do 18, 42 zł.

Dokładnie rok temu konsorcjum kapitałów private equity (z Abris Capital na czele) kupiło wszystkie akcje GetBack za 825 mln zł od wspaniałego polskiego miliardera - Leszka Czarneckiego. Po roku od czasu tej transakcji fundusze pragną wprowadzić spółkę na giełdę.

Windykacyjna firma aspiruje do tytułu lidera branży wierzytelności w Polsce i nie boi się stawać przy szranki z Krukiem, który jest obecnie podmiotem nr 1 na rynku. GetBack posiada spory apetyt. Przydzielił 40 mln akcji po ramach oferty publicznej. W ramach przydziału akcji oferowanych inwestorom indywidualnym przydzielono 3 mln akcji, an inwestorom instytucjonalnym przydzielono 37 mln akcji.

Foto: Investing. com Notowania firmy GetBack 17. 07. 2017 r.

GetBack - najbardziej znaczne zagrożenia

Jak wspominają analitycy Haitong Banku, którzy współprowadzili księgę popytu, oferta GetBacku odznacza się kilkoma możliwymi zagrożeniami. Po pierwsze, spółka wydaje się być bardzo zadłużona. Zadłużenie powszechnie GetBack w stosunku do kapitałów własnych przekracza aż 300 proc.

Co więcej, sporym zagrożeniem jest UOKiK, który może dodać na GetBack karę finansową. Urząd w dniu 18 listopada ubiegłego roku wszczął postępowanie przeciwko spółce, stawiając jej kilka zarzutów związanych m. in. ze pomysłem, w jaki GetBack prowadzi korespondencję i rozmowy telefoniczne z zadłużonymi konsumentami.

Chodzi między innymi o zarzuty wykorzystywania osób postronnych przy komunikacji z dłużnikami, bądź nękania ich telefonami na kilka razy dziennie. Gdyby UOKiK nałożył dzięki spółkę karę finansową jak i również nakazał zaprzestania praktyk niedozwolonego nacisku, może się dać wyraz, że skuteczność GetBack w windykowaniu należności, a tym samym cena odzysków nie będzie obecnie tak imponująca, co bez wątpienia wpłynie na wyniki spółki. Problemem może być także sam zakup nowych portmonetek długów.

- Jesteśmy wstanie się mylić z naszym własnym założeniem, że inwestycje GetBack w zakup nowych portmonetek długów będą rosły.  A jest to najważniejszy element wpływający na zyski spółki. Dlatego scenariusz mniejszych promocji portfeli, spowodowanych niską podażą długów na rynku lub trudnościami w dostępie do odwiedzenia finansowania, stanowi ryzyko – czytamy w raporcie Haitong.

GetBack - detale ofert

Liczba akcji nowej emisji, oferowanych przez spółkę, wyniosła 20 mln, a cyfrę akcji istniejących także stwierdzono na 20 mln.

Ostateczna cena akcji po ofercie Getback wyniosła 18, 5 zł wobec ceny maksymalnej na poziomie 27 zł. Według nieoficjalnych informacji przedział cenowy ustalony na wymagania book-buildingu wynosił 18, 5 - 27 zł zbytnio papier. Zapisy w akcje w ofercie Getback w transzy inwestorów indywidualnych trwały w dniach 26 czerwca - 3 czerwca, an instytucjonalnych od 5 do 7 lipca.

Getback działa na rynku kierowania wierzytelnościami. Działalność grupy mieści m. in. nabywanie portfeli wierzytelności, zarządzanie portfelami inwestycyjnymi obejmującymi sekurytyzowane wierzytelności funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w naszym prowadzenie procesu dochodzenia wierzytelności mającego na celu doprowadzenie do spłaty dochodzonych wierzytelności. Grupa prowadzi czynność w branży zarządzania wierzytelnościami w Polsce i przy Rumunii.

W kilku punktach:

  • Notowania GetBacku w dniu debiutu w pierwszej kolejności wzrosły o 2 proc., żeby później spaść na temat 0, 4 proc.
  • GetBack może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi, jest jednak zadłużony według uszy. Do tego dorastają zagrożenia ze strony regulatorów.
  • Ostateczna cena akcji w ofercie Getback wyniosła 18, 5 zł wobec ceny maksymalnej na poziomie 27 zł.Aktualności

grecja o «krok do przodu». Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych  Informacje

Grecja o «krok do przodu». Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych Informacje

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy…...

grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Pierwsze pieniądze zarobiła, sprzedając jeansy na warszawskiej Skrze. Wierzy, że bycie uprzejmym nie oznacza, hdy ktoś jest słabym managerem. Zaś kobietom, które potrzebują odnieść sukces radzi, by nie liczyć na... inne…...

gPW - prognozy

GPW - prognozy

Pierwsze sesje Nowego Roku potwierdzają, że wiosna zawitała na GPW, a giełdowe byki na dobre przebudziły się z zimowego spania. Akcje drożały trzecią sesję z rzędu, zyskując po tym czasie około…...

google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę?  Informacje

Google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę? Informacje

Koncern Google ogłosił we wtorek, że eksperymentuje ze wyjątkową opaską i nanocząstkami, dzięki którym można będzie wykryć raka i wiele innych chorób na ich wczesnym etapie. - Nadszedł czas, aby opieka zdrowotna…...

gIF nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej żelu Voltaren Max

GIF nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej żelu Voltaren Max

Główny Rewizor Farmaceutyczny w czwartek nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej leku Voltaren Max. Zdaniem GIF spot zawiera niezgodny spośród prawem przekaz, że tabletki nie są skuteczne w leczeniu bólu zwyrodnieniowego, skuteczny…...

getin Holding Leszka Czarneckiego - wyniki finansowe 2016 r.

Getin Holding Leszka Czarneckiego - wyniki finansowe 2016 r.

Leszek Czarnecki - jeden z najbogatszych Polaków może uznać 2016 r. za udany. Swoim grupa Getin Holding zarobiła na czysto 460 mln zł, czyli o 132, 2 mln zł większą…...