Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc. do 18, 88 złotych, a kurs praw do akcji wzrósł 0, 54 proc. do 18, 6 zł. Zaraz później aczkolwiek kurs spadł o 0, 4 proc. do 18, 42 zł.

Dokładnie rok temu konsorcjum kapitałów private equity (z Abris Capital na czele) kupiło wszystkie akcje GetBack za 825 mln zł od wspaniałego polskiego miliardera - Leszka Czarneckiego. Po roku od czasu tej transakcji fundusze pragną wprowadzić spółkę na giełdę.

Windykacyjna firma aspiruje do tytułu lidera branży wierzytelności w Polsce i nie boi się stawać przy szranki z Krukiem, który jest obecnie podmiotem nr 1 na rynku. GetBack posiada spory apetyt. Przydzielił 40 mln akcji po ramach oferty publicznej. W ramach przydziału akcji oferowanych inwestorom indywidualnym przydzielono 3 mln akcji, an inwestorom instytucjonalnym przydzielono 37 mln akcji.

Foto: Investing. com Notowania firmy GetBack 17. 07. 2017 r.

GetBack - najbardziej znaczne zagrożenia

Jak wspominają analitycy Haitong Banku, którzy współprowadzili księgę popytu, oferta GetBacku odznacza się kilkoma możliwymi zagrożeniami. Po pierwsze, spółka wydaje się być bardzo zadłużona. Zadłużenie powszechnie GetBack w stosunku do kapitałów własnych przekracza aż 300 proc.

Co więcej, sporym zagrożeniem jest UOKiK, który może dodać na GetBack karę finansową. Urząd w dniu 18 listopada ubiegłego roku wszczął postępowanie przeciwko spółce, stawiając jej kilka zarzutów związanych m. in. ze pomysłem, w jaki GetBack prowadzi korespondencję i rozmowy telefoniczne z zadłużonymi konsumentami.

Chodzi między innymi o zarzuty wykorzystywania osób postronnych przy komunikacji z dłużnikami, bądź nękania ich telefonami na kilka razy dziennie. Gdyby UOKiK nałożył dzięki spółkę karę finansową jak i również nakazał zaprzestania praktyk niedozwolonego nacisku, może się dać wyraz, że skuteczność GetBack w windykowaniu należności, a tym samym cena odzysków nie będzie obecnie tak imponująca, co bez wątpienia wpłynie na wyniki spółki. Problemem może być także sam zakup nowych portmonetek długów.

- Jesteśmy wstanie się mylić z naszym własnym założeniem, że inwestycje GetBack w zakup nowych portmonetek długów będą rosły.  A jest to najważniejszy element wpływający na zyski spółki. Dlatego scenariusz mniejszych promocji portfeli, spowodowanych niską podażą długów na rynku lub trudnościami w dostępie do odwiedzenia finansowania, stanowi ryzyko – czytamy w raporcie Haitong.

GetBack - detale ofert

Liczba akcji nowej emisji, oferowanych przez spółkę, wyniosła 20 mln, a cyfrę akcji istniejących także stwierdzono na 20 mln.

Ostateczna cena akcji po ofercie Getback wyniosła 18, 5 zł wobec ceny maksymalnej na poziomie 27 zł. Według nieoficjalnych informacji przedział cenowy ustalony na wymagania book-buildingu wynosił 18, 5 - 27 zł zbytnio papier. Zapisy w akcje w ofercie Getback w transzy inwestorów indywidualnych trwały w dniach 26 czerwca - 3 czerwca, an instytucjonalnych od 5 do 7 lipca.

Getback działa na rynku kierowania wierzytelnościami. Działalność grupy mieści m. in. nabywanie portfeli wierzytelności, zarządzanie portfelami inwestycyjnymi obejmującymi sekurytyzowane wierzytelności funduszy inwestycyjnych zamkniętych, w naszym prowadzenie procesu dochodzenia wierzytelności mającego na celu doprowadzenie do spłaty dochodzonych wierzytelności. Grupa prowadzi czynność w branży zarządzania wierzytelnościami w Polsce i przy Rumunii.

W kilku punktach:

  • Notowania GetBacku w dniu debiutu w pierwszej kolejności wzrosły o 2 proc., żeby później spaść na temat 0, 4 proc.
  • GetBack może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami finansowymi, jest jednak zadłużony według uszy. Do tego dorastają zagrożenia ze strony regulatorów.
  • Ostateczna cena akcji w ofercie Getback wyniosła 18, 5 zł wobec ceny maksymalnej na poziomie 27 zł.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...

czy można być uczulonym dzięki ćwiczenia fizyczne?

Czy można być uczulonym dzięki ćwiczenia fizyczne?

Zmęczenie, brak czasu lub ból ciała to najczęstsze powody, które podajemy, gdy chcemy uniknąć treningu. Niektórzy śmieją się wtedy, że jesteśmy "uczuleni na sport". Nie są dalecy od momentu prawdy, bo tego…...