Banki centralne i surowce wspierają polską giełdę. Z jakiego powodu? Wyjaśniamy

🕓 17.06.2019
📂 Gielda
👁 126
🗨 0
Akcje i surowce - prognozy na 2017 rok

Hossa na GPW kwitnie. I nie to tylko słowa, bo poprawę nastrojów widać po notowaniach. Dość powiedzieć, że rejestr WIG20, który na warszawskiej giełdzie grupuje dwadzieścia najpopularniejszych spółek, wzrósł od lipcowego dołka o około dwadzieścia proc. Kto kupuje akcje krajowych blue chipów?

– Duża w naszym zasługa inwestorów zagranicznych, którzy po wielomiesięcznej nieobecności rozpoczęli szturm na warszawską giełdę internetową. Tradycyjnie kupują akcje największych firm – instytucji bankowych, oraz PKN Orlen i KGHM – wylicza Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny ds. akcji Union Investment TFI.

Ekspert z Uniona zwraca uwagę, że zainteresowanie inwestorów zagranicznych to pochodna globalnego trendu. Gracze giełdowi rozgrywają obecnie scenariusz, po którym surowce nadal drożeją, inflacja rośnie, a bank centralny USA kontynuuje cykl podwyżek stóp procentowych.

– Wzrost cen surowców energetycznych, choćby takich jak ropa naftowa, gaz, węgiel, a też metali przemysłowych to dobra wiadomość dla spółek, których zyski są od wymienionych uzależnione. Perspektywa podwyżek stóp procentowych to wraz z kolei świetne wieści dla banków. Te zaś mają silną reprezentację w WIG20 – wyjaśnia Ryszard Rusak.

Polskie „misie” też mają potencjał

Ale warszawska giełda to nie wyłącznie największe firmy, nierzadko z udziałem skarbu państwa po akcjonariacie. Na GPW roi się od ciekawych firm o mniejszej kapitalizacji, które w ostatnim czasie zostały nieco zapomniane przez inwestorów. Dość stwierdzić, że sWIG80, grupujący przedsiębiorstwa małe zyskał w pięć miesięcy „zaledwie” 4 proc., an od stycznia zwyżkował około ponad 2 proc. Nieco lepiej prezentuje się sytuacja wśród polskich „średniaków” reprezentowanych przez indeks mWIG40, bo w tym przypadku zwyżki wyniosły odpowiednio 16 i 4, 8 proc.

– To ewenement, ponieważ w ostatnich latach styczeń był bardzo udanym miesiącem dla mniejszych firm. Nie oznacza to jednakże, że potencjał „misiów” się wyczerpał. Ale oczekujemy, że w tym roku prosta gra – duże korporacji versus małe i średnie spółki – nie stanie się już tak dochodowa. W celu uzyskania jak najistotniejszych stóp zwrotu konieczne zostanie poszerzenie spektrum inwestycyjnego do odwiedzenia szerokiego rynku, tj. indeksu WIG – podpowiada Ryszard Rusak. I dodaje:

Prognozujemy, że w zwięzłym terminie duże spółki zostaną silniejsze względem mniejszych. Wówczas będzie sprzyjało funduszom działaniu, które inwestują część portfela w spółki z WIG20 lub funduszom aktywnie zarządzanym, które w okresie lepszej koniunktury mogą przeważać akcje najważniejszych spółek.

W dalekiej części roku sytuacja być może być mniej klarowna. Wtedy możliwość selekcji przez fundusz dużych i małych spółek jeszcze bardziej zyska na znaczeniu.

Mimo wówczas ekspert z Uniona mniema, że 2017 rok stanie się dobrym okresem dla akcji. Oczekuje, że fundusze akcji polskich – uniwersalne, ale także małych i średnich spółek – zyskają nawet 1012 proc.

Podobnego zdania jest również Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI, który to zwraca uwagę, że spożycie wewnętrzna wspierana niskim bezrobociem i coraz bardziej widocznej presją płacową, będzie wspierać gospodarkę, a czynniki zaryzykowania dla rynku akcji już są uwzględnione w pierwotnego cenach. Nie bez sensu dla potencjału gospodarczego będą też pieniądze z kolejnej puli unijnej.

Surowce na fali. Skąd wzięła się hossa?

Ceny metali przemysłowych są bardzo wrażliwe na zmiany prognoz ogólnego PKB. Tymczasem rok 2016 był pierwszym od paru lat, kiedy nie dokonano korekty w dół prognoz wzrostu – zwraca atencję Michał Sikorski, zarządzający funduszami surowcowymi w BPH TFI. Jego zdaniem to świetna wiadomość dla surowców:

Surowcochłonne gospodarki jak Chiny lub Indie nadal mają rosnąć w okolicach 6–7 proc. Recesje w tak wielkich gospodarkach jak Brazylia czy Rosja mają wyhamować. Popierać też będzie wzrost gospodarczy w USA związany wraz z polityką Donalda Trumpa.

Przy prognozowanym wzroście światowego PKB o 3, cztery proc. w 2017, są silne przesłanki do stabilnego, długoterminowego trendu wzrostowego w metalach przemysłowych oraz pozostałych surowcach.

Ekspert z BPH TFI przypomina, iż kilkuletnia bessa z minionych lat na rynku surowców odcisnęła swoje piętno na kompaniach działających w branżach związanych z tym rynkiem. Efektem spadku cen surowców była utrata rentowności wielu przedsięwzięć. Z jednej witryny zamykano często bankrutujące w tej chwili kopalnie. Z drugiej niewielkie ceny surowców, często powyżej marginalnego kosztu wydobycia, powodowały zahamowanie nowych inwestycji.

– Oba te składniki już wpłynęły i są wpływać na ograniczenie wydobycia. W przypadku np. niklu i cynku cięcia wytwórczości zastosowane na przełomie 2015 i 2016 sięgnęły nawet 8 proc. rocznego światowego wydobycia – mówi Michał Sikorski. Tymczasem ograniczanie wydobycia wspiera ceny surowców.

Tagi: akcje GPW WIG20 surowce Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: SaRinaB07
Związane z
Gielda
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Agencja TVN i Associated Press przedłużyły współpracę  Informacje
Agencja TVN i Associated Press (AP) przedłużyły o następne dwa lata rozpoczętą w 2009 r. współpracę agencyjną. Agencja TVN będzie zaopatrywać newsowe materiały wideo z Polski do dalszej sprzedaży wśród klientów AP…...
Afera w Volkswagenie. Co mogą zrobić właściciele aut?  Tech
Następcy Włochów poszukiwani. Nowy odcinek A1 ma stanowić gotowy "na Sylwestra" Szybciej na Pomorzu Zachodnim. W pierwszej kolejności samochody pojechały nową trasą Duży ruch w autosalonach. Te marki wybierano najczęściej…...
Afer w KNF. Marek Chrzanowski nie przyznaje się do winy
Były szef Komisji Dozoru Finansowego Marek Chrzanowski (zgodził się na publikację nazwiska i wizerunku) nie przyznaje się do stawianego jemu zarzutu – powiedział po środę dziennikarzom jeden z jego obrońców Radosław Baszuk.…...
ABW bada sprawę cyberataku w system informatyczny KNF  Tech
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku w system informatyczny Komisji Przeglądu Finansowego - poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych…...
6 zasad wprowadzania zmiany. «Psychologia zmiany w życiu i biznesie»
Zmiana jest prosta, co wcale nie oznacza, że jest prosta - podkreśla Angelika Chimkowska, trenerka i mówca. Przy swojej książce "Psychologia modyfikacje w życiu i biznesie" podkreśla, że nie dzierży uniwersalnych rozwiązań.…...
500 zł na dziecko. Szkolenia urzędników
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
500 plus dla nauczycieli. Aneks motywacyjny
- Dodatek "500 plus" gwoli nauczycieli dyplomowanych ma posługiwać motywacji nauczycieli do uszlachetniania zawodowego oraz dowartościować ich - powiedziała minister oświaty Anna Zalewska pytana o zapowiedziany dodatek do wynagrodzeń…...
2 lata rządów PiS. Premier Morawiecki i reformy. Podsumowanie
2 lata rządów PiS to kilka zaniechanych reform gospodarczych i jeszcze większą ilość mniejszych lub większych rewolucji, które wpłynęły na żywot przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli. Historia pomysłu podatku komercyjnego czy…...
Nie znaleziono