Kiedy wynaleziono karty kredytowe?

17.02.2021

Zaktualizowano 7 października 2019 r

Podczas kolacji z klientami w Nowym Jorku w 1949 roku Frank McNamara był zakłopotany, gdy stwierdził, że zostawił swój portfel w domu. Podczas gdy jego żona wypłaciła mu kaucję i zapłaciła za posiłek, doświadczenie dało McNamara pewien pomysł: co by było, gdyby istniał sposób, w jaki mógłby kupić posiłek na kredyt i zapłacić za niego pod koniec miesiąca?

To był początek wynalezienia nowoczesnej karty kredytowej.

W ciągu kilku dni McNamara i jego partnerzy opracowali pomysł na kartę Diners Club, która stała się pierwszą współczesną kartą kredytową. W 1950 roku McNamara i jego adwokat Ralph Schneider założyli Diners Club International, który został pierwotnie zaakceptowany przez 27 nowojorskich restauracji i używany przez około 200 ich przyjaciół i znajomych.

Jak karta do jadalni przekształciła się w dzisiejsze karty kredytowe?

Od lat dwudziestych niektóre domy towarowe oferowały metalowe tabliczki ładunkowe, które umożliwiały klientom pobieranie opłat za zakupy, ale były one dobre tylko w wydającym je detalu. Karta Diners Club jako pierwsza umożliwiła zakupy w różnych restauracjach – a jej szybki sukces pokazał, że konsumenci są spragnieni takich opcji kredytowych. Pod koniec 1950 r. Diners Club liczył 20 000 członków, a do końca 1951 r. 42 000.

Klub pobierał od członków 5 $ rocznie za przynależność, a restauracje płaciły 7 procent zakupów dokonanych w ich lokalach. Członkowie byli zobowiązani do opłacenia rachunków w całości pod koniec każdego miesiąca.

Inne firmy zaczęły opracowywać podobne produkty. W 1958 r. Wiele firm, w tym American Express i Bank of America, wprowadziło karty kredytowe. Karta Bank of America była wyjątkowa: podczas gdy Diners Club i jego wcześniejsi konkurenci byli akceptowani tylko w restauracjach, punktach turystycznych i rozrywkowych, karta Bank of America była akceptowana przez wielu różnych sprzedawców. Niektórzy klienci mogli obracać salda i płacić od nich odsetki, co było nowością.

BankAmericard, pierwotnie używana tylko w Kalifornii, w końcu zaczął licencjonować karty bankom w innych stanach. Oznaczało to, że banki w całym kraju mogły wydawać karty, które byłyby akceptowane przez wszystkich sprzedawców, którzy akceptowali BankAmericard.

Aby konkurować z Bank of America, grupa innych banków kalifornijskich uruchomiła w 1966 roku Interbank Card Association (ICA). Ostatecznie BankAmericard zmieniło nazwę na Visa, a ICA na MasterCharge (a później MasterCard). Te dwie międzynarodowe sieci nadal działają jako pośrednicy między wydawcami kart a akceptantami.

Oryginalna karta kredytowa wciąż jest dostępna, chociaż jest bardziej popularna na całym świecie niż w Stanach Zjednoczonych. W 1981 roku Citigroup przejęła Diners Club International, a w 2009 roku ponownie została przejęta przez Discover Financial Services. W 2009 r. BMO Financial Group nabyła wyłączne prawa do wydawania kart Diners Club klientom korporacyjnym i osobistym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. (Karta Diners Club nawiązała współpracę z MasterCard w 2004 r. I jest obecnie akceptowana w ponad 38 milionach punktów handlowych Mastercard na całym świecie).

Jak zaczęły się nagrody?

W pierwszych dniach korzystania z kart kredytowych można było używać karty tylko u sprzedawców, którzy mieli umowę z wydawcą karty. Niektóre restauracje, linie lotnicze i sklepy akceptowały Visa lub jej prekursora, podczas gdy inne akceptowały MasterCard (lub MasterCharge).

W tamtym czasie rozsądnym było wybranie karty na podstawie sprzedawców, którzy ją zaakceptowali. Większość użytkowników wybrała kartę, która była akceptowana w sklepach lub restauracjach, z których najczęściej korzystali.

Jednak z biegiem czasu, gdy karty kredytowe stały się szerzej akceptowane, a wielu sprzedawców zaczęło akceptować wiele rodzajów kart, potrzebowali nowej przewagi konkurencyjnej. Aby skłonić konsumentów do korzystania z kart kredytowych, firmy obsługujące karty zaczęły oferować nagrody.

W 1986 roku Discover Financial Services uruchomiło swój program „cash back, który zapewnia posiadaczowi karty zwrot gotówki na koniec każdego roku, w kwocie opartej na całkowitych obciążeniach karty w ciągu roku. W 1990 roku wprowadzono kartę AT&T Universal Card, oferującą zwrot gotówki za każdy zakup, który można było wykorzystać na rachunku telefonicznym posiadacza karty.

Inne firmy obsługujące karty kredytowe to zauważyły, a nagrody lojalnościowe stały się jedną z sił napędowych rozwoju branży kart kredytowych. Mile lotnicze, punkty hotelowe, zwrot gotówki i inne nagrody są nadal popularne wśród posiadaczy kart kredytowych.

Jak technologia zmieniła karty kredytowe?

Pierwsze karty Diners Club były wykonane z kartonu i zawierały imię i nazwisko posiadacza karty oraz numer konta. W 1961 roku Diners Club wprowadził karty plastikowe, a do połowy lat 60-tych Diners Club miał 1,3 miliona posiadaczy kart.

W przypadku kart plastikowych imię i nazwisko posiadacza karty i numer konta mogą zostać podniesione, dzięki czemu sprzedawcy mogą szybko zrobić odcisk karty i odnotować opłaty. Ta metoda była szeroko stosowana do 1980 roku, kiedy to pasek magnetyczny zajął jej miejsce.

Od około 1980 roku większość kart kredytowych miała na odwrocie pasek magnetyczny, który zawierał informacje, w tym imię i nazwisko posiadacza karty oraz numer konta. Kupcy mogli przeciągnąć pasek na czytniku kart, a informacje mogły zostać przesłane bezpośrednio do banku posiadacza karty. W ciągu kilku sekund wystawca karty mógł potwierdzić, czy posiadacz karty ma wystarczający kredyt na pokrycie zakupu, a także zatwierdzić lub odrzucić wniosek.

Chociaż pasek magnetyczny pomógł zapobiegać oszustwom związanym z kartami kredytowymi, skracając czas między zakupem a zatwierdzeniem przez wystawcę karty, nie był doskonały. Z czasem oszuści nauczyli się wyciągać informacje z paska magnetycznego, co ułatwiało im okradanie posiadaczy kart.

W ostatnich latach karty z paskiem magnetycznym ustąpiły miejsca kartom chipowym i pinowym. Czipy wbudowane w dzisiejsze karty kredytowe szyfrują wszystkie informacje o posiadaczu karty i jego koncie, utrudniając dostęp złodziejom.

Jak będzie wyglądać karta kredytowa przyszłości?

Dziś w branży kart kredytowych chodzi bardziej o kredyt niż o karty. Chociaż technologia chipów i pinów sprawia, że ​​karty kredytowe są bezpieczniejsze, coraz więcej klientów kupuje towary i usługi za pomocą urządzeń mobilnych, korzystając z narzędzi takich jak Apple Pay i Google Pay.

Smartfony, inteligentne zegarki i inne urządzenia do noszenia integrują technologie płatności bezprzewodowych, które mogą mieć pierwszeństwo przed plastikiem w naszych portfelach. Ostatecznie skany odcisków palców lub siatkówki posiadacza karty mogą stać się najczęstszym sposobem pobierania opłat za zakupy.

Kiedy McNamara stworzył pierwsze kartonowe karty kredytowe prawie trzy czwarte wieku temu, prawdopodobnie nigdy nie wyobrażał sobie, że toruje drogę dla przemysłu wartego wiele bilionów dolarów. Jego wizja wygodniejszego sposobu płatności stała się od dawna poszukiwaniem nowych i lepszych technologii i zrewolucjonizowała sposób, w jaki Amerykanie używają pieniędzy i myślą o nich.

Ten artykuł zawiera aktualne opinie autora, ale niekoniecznie opinie Acorns. Takie opinie mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Ten artykuł został rozprowadzony wyłącznie w celach edukacyjnych i nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej ani rekomendacji dotyczącej jakiegokolwiek konkretnego zabezpieczenia, strategii lub produktu inwestycyjnego. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie pochodzą ze źródeł uważanych za wiarygodne, ale nie gwarantowane.

Nancy Mann Jackson regularnie pisze o finansach osobistych i biznesie. Jej prace pojawiają się również m.in. na Fortune.com, CNBC.com i Entrepreneur.

Pobierz nasz biuletyn ze wskazówkami, które pomogą Ci

osiągnąć cele finansowe

Powiązane artykuły

Jakieś pytania?

ProduktyKim jesteśmyPo co zaczynać terazTa witrynajest obsługiwana przez Acorns Advisers, LLC, zarejestrowanego doradcę inwestycyjnego SEC. Usługi maklerskie są świadczone na rzecz klientów Acorns Advisers przez Acorns Securities, LLC, zarejestrowanego w SEC brokera-dealera i członka FINRA. Członek SIPC. Papiery wartościowe na Twoim koncie są chronione do kwoty 500 000 USD. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz https://www.sipc.org.

Ważne ujawnienia: Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, w tym utratą kapitału.Wyniki historyczne nie gwarantują ani nie wskazują przyszłych wyników. Przed zainwestowaniem weź pod uwagę, między innymi, swoje cele inwestycyjne, tolerancję ryzyka i ceny żołędzi.Dywersyfikacjai alokacja aktywów nie gwarantuje zysku ani nie eliminuje ryzyka utraty kapitału.Nie ma możliwości bezpośredniego inwestowania w indeks.Wszelkieprzedstawione hipotetyczne wynikimają wyłącznie charakter poglądowy. Takie wyniki nie reprezentują rzeczywistych wyników i nie uwzględniają czynników ekonomicznych lub rynkowych, które mogą mieć wpływ na wyniki. Faktyczni klienci mogą osiągnąć wyniki inwestycyjne znacznie różniące się od przedstawionych wyników.Inwestycje Round Upsą przenoszone z połączonego źródła finansowania (rachunek bieżący) na konto Acorns Invest, gdzie środki są inwestowane w portfel wybranych funduszy ETF. Tylko zakupy dokonane za pomocą źródła finansowania powiązanego z Twoim kontem Żołędzie z aktywną funkcją kwalifikują się do inwestycji Round Up. Należy pamiętać, że właściwie zasugerowanarekomendacja portfelowazależy od aktualnych i dokładnych profili finansowych i ryzyka. Klienci, którzy doświadczyli zmian swoich celów, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych, lub którzy chcą zmodyfikować swoją rekomendację portfelową, powinni niezwłocznie zaktualizować swoje informacje w aplikacji Acorns lub za pośrednictwem strony internetowej. Rzeczywisteznalezione pieniądzeinwestycje w nagrody są dokonywane przez Acorns Grow, Inc. na Twoje konto Acorns Invest poprzez partnerstwo, które Acorns Grow utrzymuje z każdym partnerem Found Money. Żołędzieopłaty subskrypcyjnesą oceniani na podstawie warstwie usług, w której są zapisani. Acorns nie pobiera opłat transakcyjnych, prowizji ani opłat na podstawie aktywów dla kont poniżej 1 miliona USD. Klienci Acorns Spend nie są obciążani opłatami za debet w rachunku bieżącym, opłatami za utrzymanie ani opłatami z bankomatów za wypłaty gotówki z bankomatów w sieci Allpoint. Zapoznaj się z Centrum subskrypcji Acorns lub Wyciągami z konta, aby uzyskać opis opłat, które płacisz Acorns za jej usługi.Cytaty osób trzecichPrzedstawione informacje mogą nie odzwierciedlać doświadczeń klientów Acorns i nie stanowią gwarancji przyszłych wyników lub sukcesu. Kliknij każdą opinię, aby przejrzeć kontekst, z którego pochodzi ten cytat.Acorns zastrzega sobie prawo do ograniczenia lub odwołania wszelkich ofert w dowolnym momencie.

Inwestorzy powinni dokładnie rozważyć cele inwestycyjne, ryzyko, obciążenia i wydatki funduszy przed dokonaniem inwestycji. Te i inne informacje są zawarte w prospekcie Funduszu. Przeczytaj uważnie prospekt przed dokonaniem inwestycji.

Acorns oferuje równieżkonto depozytowe Acorns Spend. Konta Acorns Spend są ubezpieczone przez FDIC do kwoty 250 000 USD. Karty debetowe Acorns Visa są wydawane przez Lincoln Savings Bank, członka FDIC dla posiadaczy kont Acorns Spend. Twierdzenie„Oszczędzaj i inwestujodnosi się do możliwości klienta do wykorzystania funkcji natychmiastowego zaokrąglenia kosztów Acorns Spend w celu odłożenia niewielkich kwot pieniędzy z zakupów dokonanych przy użyciu konta Acorns Spend i bezproblemowego inwestowania tych niewielkich kwot za pomocą konta Acorns Investment. Wymaga zarówno aktywnego konta Acorns Spend, jak i konta Acorns Investment o dobrej opinii.Natychmiastowe zaokrągleniasą naliczane natychmiast dla inwestycji w następnym oknie handlowym.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy