Kto jest właścicielem największego na świecie portfela Bitcoin? FBI

17.02.2021

Dzielić

Kto jest właścicielem największego na świecie portfela Bitcoin? FBIKto jest właścicielem największego portfela Bitcoin w Internecie? Rząd Stanów Zjednoczonych.

We wrześniu FBI zamknęło internetowy rynek narkotykowy Silk Road i zaczęło przejmować bitcoiny należące do Dread Pirate Roberts – operatora nielegalnego rynku internetowego, o którym mówią, że jest Amerykaninem o nazwisku Ross Ulbricht.

Zajęcie wywołało trwającą publiczną dyskusję na temat przyszłości Bitcoin, najpopularniejszej waluty cyfrowej na świecie, ale miało nieprzewidziany efekt uboczny: sprawiło, że FBI stało się posiadaczem największego na świecie portfela Bitcoin.

FBI kontroluje teraz ponad 144 000 bitcoinów znajdujących się pod adresem bitcoin, który konsoliduje większość przejętych bitcoinów Silk Road. Te 144000 bitcoinów są warte blisko 100 milionów dolarów po wtorkowych kursach wymiany. Inny adres, pod którym znajdują się fundusze Silk Road przejęte wcześniej przez FBI, zawiera prawie 30 000 bitcoinów (20 milionów dolarów).

To nie czyni FBI największym na świecie posiadaczem bitcoinów. Uważa się, że ten zaszczyt należy do mrocznego wynalazcy bitcoina, Satoshi Nakamoto, który szacuje się, że wydobył 1 milion bitcoinów we wczesnych latach istnienia waluty. Jego skrytka jest rozłożona na wiele portfeli. Ale to stawia agencję federalną przed Cameronem i Tylerem Winklevossami, którzy w lipcu powiedzieli, że opanowali około 1% wszystkich bitcoinów (w obiegu jest 12 milionów bitcoinów).

W zabawnym świecie śledzenia bitcoinów trudno powiedzieć cokolwiek na pewno. Ale można śmiało powiedzieć, że w świecie bitcoinów są nowi gracze – chociaż nie tak wielu ludzi kupuje bitcoiny, jak można by się domyślić, patrząc na wszystkie media.

Satoshi przechowuje swoje bogactwo w dużej liczbie adresów bitcoin, z których większość posiada tylko 50 bitcoinów. To trochę logistyczny koszmar, ale większość doświadczonych inwestorów Bitcoin rozdziela swoje bitcoiny na wiele portfeli. W ten sposób, jeśli zgubią klucz do jednego z nich lub zostaną zhakowani, nie wszystko stracone.

„Łatwiej jest śledzić jeden adres, ale jest to również najbardziej ryzykowne w ten sposób – mówi Andrew Rennhack, operator Bitcoin Rich List, strony internetowej, która śledzi najważniejsze adresy w świecie bitcoinów.

Według Rennhacka rozmiar wszechświata bitcoinów zwiększył się w ciągu ostatniego roku, ale całkowita liczba ludzi na planecie, którzy posiadają co najmniej jeden bitcoin, jest w rzeczywistości dość mała – mniej niż ćwierć miliona ludzi. Obecnie istnieje 246 377 adresów bitcoin z co najmniej jednym bitcoinem, mówi. Wiele osób trzyma swoje bitcoiny pod więcej niż jednym adresem. Jak mówi, rok temu było to 159 916.

Chociaż niektórzy zakładają, że największe adresy Bitcoin są w posiadaniu dinozaurów bitcoin – górników, którzy wcześnie weszli do gry, kiedy łatwo było zebrać tysiące bitcoinów za pomocą jednego komputera ogólnego przeznaczenia – prawie wszystkie 10 najpopularniejszych adresów bitcoin to robi nie pasuje do tego profilu, mówi Sarah Meiklejohn, absolwentka Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Przyjrzała się, ile transakcji w tych portfelach wydaje się odpowiadać profilowi ​​wczesnych górników i odkryła, że ​​tylko jedna z nich naprawdę pasuje do rachunku.

Reszta wydaje się należeć do tego, co Meiklejohn nazywa „nowym bogactwem Bitcoina: ludzie, którzy gromadzą bitcoiny ze źródeł niezwiązanych z wydobyciem. „To, co widzisz, to napływ innego rodzaju bogactwa – mówi.

Ponieważ większość adresów bitcoin nie została publicznie zidentyfikowana – tak jak FBI – trudno powiedzieć, dokładnie tworzą nowe top 10 bitcoinów. Meiklejohn twierdzi, że prawdopodobnie obejmują one portfele utworzone przez wschodzące giełdy Bitcoin lub firmy. Jednym z nich jest portfel, który prawdopodobnie zawiera 96000 bitcoinów skradzionych następcy Silk-Road, Sheep Marketplace.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy