Który typ konta bankowego jest najlepszy dla Twoich pieniędzy?

17.02.2021

Chociaż większość z nas rozumie, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy, nie oznacza to, że wiemy, gdzie je oszczędzać. Niestety, ustalenie, który typ kont oszczędnościowych będzie działał najlepiej, jest często najtrudniejszą częścią rozpoczęcia pracy.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją co najmniej cztery różne typy kont oszczędnościowych, które mogą pasować do rachunku. Najpopularniejsze typy kont na Twoje pieniądze to rachunki czekowe, rachunki oszczędnościowe, certyfikaty depozytowe (CD) i konta rynku pieniężnego.

Podczas gdy każde z tych kont zwykle oferuje ubezpieczenie FDIC dla depozytów do 250 000 USD, odpowiedni rodzaj konta oszczędnościowego zależy od Twojego stylu oszczędzania i osobistych celów.

Cztery rodzaje kont oszczędnościowych do rozważenia

Jeśli chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy w tym roku niż w zeszłym lub po prostu szukasz najlepszego miejsca na bezpieczne przechowywanie krótkoterminowych oszczędności, oto cztery rodzaje kont bankowych, które warto rozważyć:

Sprawdzanie kontaJeśli szukasz łatwego i częstego dostępu do swoich pieniędzy, najlepszym rozwiązaniem może być konto czekowe. Korzystając z konta czekowego, możesz wypisywać czeki na swoje saldo, aby zapłacić za towary lub usługi. Jeśli Twój bank oferuje zarządzanie kontem online, możesz również płacić rachunki i wysyłać pieniądze online. Niektóre konta czekowe oferują również karty debetowe, dzięki którym korzystanie ze środków z konta na zakupy jest dziecinnie proste.

Najlepsze rachunki czekowe na rynku oferują minimalne opłaty, szeroką sieć bankomatów, w których można szybko uzyskać dostęp do gotówki, oraz niskie minimalne saldo.

Chociaż korzyści z rachunków czekowych są wystarczająco szerokie, aby pomóc prawie każdemu obrazowi finansowemu, należy wziąć pod uwagę jedną istotną wadę: większość rachunków czekowych prawie nie płaci żadnych odsetek od depozytów. Tak więc, jeśli chcesz zarabiać na odsetkach i powiększać swoje fundusze z czasem, lepiej będzie zdeponować swoje pieniądze gdzie indziej.

Konto oszczędnościoweChociaż konta oszczędnościowe działają podobnie do kont czekowych, nie oferują elementu czekowego, jeśli chodzi o dostęp do pieniędzy. Ogólnie rzecz biorąc, możesz dość łatwo uzyskać dostęp do środków na swoim koncie oszczędnościowym za pośrednictwem systemu zarządzania kontem online, w samym banku lub w bankomacie – chociaż prawo federalne ogranicza Cię do sześciu wypłat lub przelewów miesięcznie, w przeciwieństwie do konta czekowego.

Najlepsze rachunki oszczędnościowe oferują niskie opłaty i niski minimalny depozyt. Co więcej, prawie zawsze ułatwiają dostęp do pieniędzy. Najlepsze w przypadku kont oszczędnościowych jest jednak to, że zazwyczaj oferują one wyższe oprocentowanie niż konta czekowe. W szczególności z kontem oszczędnościowym online możesz zwykle uzyskać przyzwoitą stopę zwrotu i zwiększać swoje pieniądze z czasem.

Certyfikat depozytu (CD)Podczas gdy rachunki czekowe i oszczędnościowe ułatwiają dostęp do pieniędzy, gdy ich potrzebujesz, zaświadczenie o wpłacie lub płyta CD wiąże Twoje pieniądze na długie okresy. Z płytą CD zaczynasz od wybrania czasu, w którym pieniądze rosną – zwykle od trzech miesięcy do 10 lat. W tym czasie Twój depozyt będzie generował stałą stopę zwrotu. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej zamkniesz gotówkę, tym wyższa stawka.

Oczywiście, inwestując w płytę CD należy wziąć pod uwagę pewne wady. Przede wszystkim zaświadczenia depozytowe nie pozwalają na łatwy dostęp do pieniędzy – możesz spodziewać się zapłaty kary, jeśli wcześniej wypłacisz swoją płytę CD (chociaż czasami możesz pożyczyć pieniądze za pomocą pożyczki na płytę CD). Ponadto większość banków wymaga wpłacenia co najmniej 1000 USD, aby otworzyć płytę CD, co stwarza barierę wejścia, której większość nowych oszczędzających nie może od razu pokonać.

Z drugiej strony, płyty CD oferują zwykle wyższe oprocentowanie niż prawie jakikolwiek inny rodzaj inwestycji lub konta oszczędnościowego niskiego ryzyka.

Konto rynku pieniężnegoPod wieloma względami konto rynku pieniężnego oferuje połączenie korzyści, które można znaleźć na innych kontach oszczędnościowych. W przypadku konta rynku pieniężnego zazwyczaj musisz wpłacić 1000 USD lub więcej, ale zwykle zarabiasz więcej odsetek niż w przypadku tradycyjnego konta oszczędnościowego lub konta czekowego. Jednak w przeciwieństwie do płyt CD, konto na rynku pieniężnym nie wiąże twoich pieniędzy przez żaden z góry określony czas.

Wiele rachunków rynku pieniężnego zapewnia również czeki lub karty debetowe, które ułatwiają szybki i bezproblemowy dostęp do gotówki. Jeśli chcesz mieć możliwość wypłacenia pieniędzy w nagłych wypadkach, konto na rynku pieniężnym nie przeszkodzi Ci w tym.

Jednak w oparciu o przepisy federalne, które ograniczają „wygodne wypłaty, dostęp do gotówki może być ograniczony do sześciu razy w miesiącu, tak jak w przypadku konta oszczędnościowego. Upewnij się, że wiesz, jak często możesz uzyskać dostęp do gotówki na swoim rachunku rynku pieniężnego i czy są z tym związane jakieś opłaty.

Jaki rodzaj konta bankowego należy wziąć pod uwagę?

Jeśli chodzi o rodzaje kont oszczędnościowych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Aby znaleźć konto najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom, zacznij od zadania sobie kilku kluczowych pytań:

Ile pieniędzy możesz od razu zdeponować? Jak często będziesz potrzebować dostępu do swoich pieniędzy? Czy chcesz mieć możliwość wypisywania czeków na swoje saldo? Jak ważna jest twoja stopa procentowa?

Zadanie sobie tych i innych pytań pomoże Ci zawęzić wybór do tylko takiego konta, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Kiedy już zrozumiesz swoje możliwości, możesz udać się do tradycyjnego banku lub wskoczyć online, aby wirtualnie otworzyć konto.

Przy odpowiednim typie konta oszczędzanie na przyszłość stanie się dużo łatwiejsze.

Powiązane artykuły:

Jaki typ konta bankowego wolisz? Czemu?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy