CEO Netfliksa, Reed Hastings, po wywiadzie o rozwoju firmy

Reed Hastings, prezes jak i również współzałożyciel Netfliksa, twierdzi, hdy jego firma to poniekąd ewolucja, a nie rewolucja na rynku mediów. Zaznacza, że jego firma w dużym stopniu poprawiła doświadczenie z obcowania z telewizją. – Przy przypadku seriali internet jest fantastyczny – mówi Hastings w rozmowie z Business Insider Polska.

Dobra passa Netfliksa trwa. Wyniki za pierwszy kwartał 2018 roku wyprzedziły oczekiwania analityków. Serwis pozyskał w początkowych miesiącach roku 7, cztery mln nowych klientów.

Podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie Eric Barmack, wiceszef działu produkcji internacjonalnych, zaznaczał, że obecnie trwają prace nad 55 tytułami w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Firma zamierza inwestować coraz większą ilość w nowe produkcje, a niedawno podpisała umową spośród nadawcą Sky, którego abonenci otrzymają teraz dostęp do treści Netfliksa.

Spotkaliśmy się z Reedem Hastingsem w Rzymie i zapytaliśmy o plany firmy, natomiast także o... ulubiony serial minionych miesięcy.

Adam Turek, Business Insider Nasz kraj: Uważasz, że Netflix ma przed sobą jakąś misję?

Reed Hastings, współzałożyciel i prezes firmy Netflix: No pewnie. Chcemy oferować ludziom radości, szczęście, uciechę. To taka społeczna witryna www naszej działalności.

Pod kątem artystycznym chcemy z kolei gromadzić najlepszych autorów spośród całego świata – by mogli opowiadać swoje historie ludziom na całej planecie.

Mógłbyś powiedzieć, że przewodzicie pewnego rodzaju rewolucji – np. w dystrybucji tych treści?

Myślę, hdy mówimy tu raczej na temat ewolucji niż o rewolucji. Rewolucją byłby raczej YouTube ze swoją otwartą architekturą. Trzeba jednak pamiętać, iż rewolucje mają swoje rzetelne i złe strony.

Powiedziałbym, że w pokaźnym stopniu ulepszyliśmy telewizję. Jednostki dalej oglądają przecież 45-minutowe programy, ale właśnie dzięki Netfliksie. Nie nazwałbym owego wielką rewolucją. To jednak zdecydowanie duża poprawa – i to jest ważne.

Powiedziałeś, że modyfikacje – więc i te wspomniane poprawy – w każdej sytuacji spotykały się z pewnym oporem. Miałeś na uwadze trochę szczególnego, jeśli chodzi o Netfliksa?

Spotykamy się oporem nadawców. Ostatnio zawarliśmy jednakże umowę z firmą Sky [Netflix będzie teraz dostępny dla abonentów necie Sky – przyp. red. ].

Przez sporo lat byliśmy konkurencją, natomiast teraz okazuje się, hdy jesteśmy najzwyczajniej w świecie kolejną siecią z dobrymi treściami. Nadawcy mogą dołączać nas do swojej oferty.

A przemysł filmowy? Uważasz, że całkowite wycofanie się z festiwalu w Cannes stało słuszną decyzją?

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie w Cannes, twój kino musi trafić do kin. Jeśli trafisz do francuskich kin, to nie masz możliwość pojawić się na Netfliksie przez następne trzy czasy. Nasi użytkownicy płacą naszej firmie za dostęp do filmów, więc nie możemy im go opóźniać.

Poza tym mamy wiele pozostałych festiwali: Wenecja, Toronto, Berlin...

Ale mogliście wszak pokazać filmy poza konkursem.

Dlaczego mielibyśmy z własnej woli umieszczać się przy drugiej kategorii? Może w przyszłości podejście festiwalu się zmieni.

To nie jest jednak tak istotne. Zobaczyłeś wiele naszych nowych podpisów - większość z nich to jednak seriale, lecz nie zabraknie też świetnych produkcji filmowych.

Dlaczego koncentrujecie się właśnie na serialach zaś nie filmach?

Internet uprzystępnia nadrobienie zaległości. Usłyszałeś na przykład o "Domu spośród papieru" i możesz szybko obejrzeć starsze odcinki.

W przypadku seriali sieć jest więc fantastyczny. To dziesięć razy lepsze doświadczenia niż dla przykładu oglądanie odcinków tylko i wyłącznie na temat godzinie ósmej wieczorem jak niedzielę.

W sprawy filmów jest tylko trochę lepiej – istnieją przecież m. in. rozwiązania pay-per-view. Netflix oferuje przynajmniej solidny abonament, więc jest to spore udogodnienie. Nie nazwałbym tego jednak rewolucją.

Kiedy i dlaczego zdecydowaliście się tworzyć własne prepiady i filmy?

Ted [Sarandos, szef działu treści Netfliksa – przyp. red. ] bardzo wcześnie widział, że jest wówczas dla nas właściwy nurt rozwoju. Kwestią było tylko: kiedy i w jak dużą produkcję wejść. Pierwszym tytułem było "Lilyhammer", zaś następnie pojawiło się "House of Cards", które pokazało nam, że poszliśmy dobrą drogą.

Twój kochany serial ostatnich miesięcy?

"The End of the F***ing World". Był po prostu odmienny. Czegoś podobnego nigdy przedtem nie widziałem.

Początkowo naprawdę nie podobają wam się bohaterowie - co najmniej ja ich nie lubiłem. Byli dziwni. Zaczynasz pierwotnego lubić dopiero później, kiedy oni sami zaczynają się dogadywać.

Rośnie liczba treści, inwestujecie w świeżych autorów. Co dalej?

Tworzymy coraz więcej treści z brakiem scenariusza, kręconych na energicznie. Chcemy produkować więcej rodzimych tytułów – takich jak właśnie "Wiedźmin" czy "1983". Tworzymy mnóstwo treści po Japonii, Korei Południowej, Indiach i w całej Europie. Mamy przed sobą sporo pracy.

Jest jakiś limit tych inwestycji w nowe tytuły?

Nie. Sądzę, że będziemy rosnąć pod spodem tym względem przez długotrwały czas.

Do tej pory podoba się wówczas inwestorom.

Tak. A inwestorom podoba się to, bo podobnie reagują konsumenci.Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...