Eksperci o Funduszu Mieszkań w Wynajem: ceny pierwszych mieszkań niekonkurencyjne Nieruchomości

 • Mieszkanie Plus. Programiści liczą, że zarobią
 • Mieszkanie plus nie na mienie? "Pewne kwestie budzą obawy"
 • Potężne połacie ziemi w Mieszkanie Plus. Od rządowej agencji
 • PiS postawi dzięki nowe mieszkania. Dwa kierunki
 • Mieszkanie plus już niedługo. Wolność hipoteczna zatriumfuje ponad własnością?

W środę przedstawiono po jednego razu pierwszy ofertę najmu 49 mieszkań w Poznaniu w ramach programu Fundusz Mieszkań na Wynajem. Ceny najmu sięgają od 740 zł do odwiedzenia 2130 zł miesięcznie. W mniemaniu ekspertów z rynku posiadłości ceny te nie są konkurencyjne.

W środę w ramach projektu Fundusz Domów na Wynajem na stronie www www.jakusiebie.pl przedstawiono ofertę głównych 49 mieszkań dostępnych gwoli najemców w Poznaniu. Docelowo w tym budynku posiada być dostępnych 124 apartamentu mieszkalnego na wynajem. To 1-wszy taki projekt w naszym kraju, który to finansuje państwowy Bank Gospodarstw Krajowego.

Jeden budynek

Kawalerka od państwa zbytnio mniej niż 800 zł. Poznaj szczegóły Mieszkania na Wynajem

Informacje o lokalach są dostępne w zakładce "mieszkania na wynajem". Wszystkie lokale są w budynku przy ul. Saperskiej w Poznaniu. Przedstawione informacje włączają opis mieszkania wraz z schematem, ceny najmu zróżnicowane przy zależności od okresu jego trwania (nie zawierają wykorzystania mediów), wysokość zaliczek na opłaty eksploatacyjne oraz różne podstawowe dane dotyczące wzoru i wyposażenia mieszkania.

Mieszkania są przygotowane w wyposażeniu "pod klucz". Mają wykończone podłogi, sufity i elewacje, zamontowane drzwi wewnętrzne i oświetlenie, w oknach zainstalowane są rolety a nad oknami karnisze. W gra wyposażone są: łazienka i kuchnia. Dostępne są kawalerki, mieszkania dwu - i trzypokojowe. Za dodatkową należnością pierwsi najemcy, będą potrafili wynająć również komórkę lokatorską, miejsce w garażu podziemnym lub miejsce postojowe w zewnątrz budynku.

W jakich cenach?

Najtańsze jednopokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym o wielkości 23, 3 m2 kosztuje 740 zł za miesiąc przy promowanym okresie najmu od czasu dwóch do czterech latek. Jeśli najem będzie krótszy niż dwa lata, cena wyniesie 860 zł miesięcznie. 710 zł za miesiąc zapłaci najemca, który podpisze umowę na dłużej niźli na cztery lata.

Najdroższe mieszkanie ma trzy pokoje, oddzielną kuchnię i 71, 4 m2. Kosztuje 2130 zł za miesiąc obok długości najmu od 2 do 4 lat. Po przypadku krótszego najmu koszt wzrasta do 2480 złotych za miesiąc. Umowa dzięki okres dłuższy niż cztery lata pozwala zmniejszyć czynsz do 2040 zł miesięcznie.

Wynajmij mieszkanie od państwa. Najpierw 49 lokali w Poznaniu

Wynajęcie jednego z dwupokojowych domów o powierzchni niespełna 60 m2 kosztuje bez informacji telewizyjnej 1740 zł za miech (na 2-4 lata) albo 2020 zł jeśli wynajem jest krótszy.

Trudna ocena

Zdaniem analityka Home Broker Marcina Krasonia, przedstawiona propozycja cenowa nie jest "szczególnie atrakcyjna". - Średnia cena wynajmu w Poznaniu to 27 zł za metr kwadratowy, a w tym przypadku to od 29 zł do trzydziestu kilku zł za metr. Oczywiście zdobywamy w zamian za to domu w dość wysokim poziomie jakościowym, ale niekonkurencyjne pod w stosunku do ceny z innymi propozycjami na rynku - ocenia Krasoń.

Zwrócił atencję, że cena, którą promuje fundusz dotyczy wynajmu w kilka lat: od 2 do czerech. - Poniektóry najemca będzie chciał się związać na tak długotrwały czas z mieszkaniem, dlatego trzeba spojrzeć na koszta najmu w najkrótszym czasie, czyli od 6 służące do 23 miesięcy, a ów są znacznie wyższe, chociażby o kilkanaście procent - zauważa analityk i przypomina, że zaletą tych mieszkań miała być konkurencyjna koszt, a taka nie wydaje się. - Trudno liczyć, hdy te mieszkania będą dzierżawić studenci. Raczej są wówczas mieszkania adresowane do dorosłych ludzi, małżeństw, czy właściwie zarabiających singli - dodał.

Także pytani przez PAP poznańscy agenci posiadłości ocenili, że czynsze zaproponowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem są wysokie. a mianowicie Te mieszkania nie pozostaną się dobrze wynajmować - stwierdziła Dorota Knap z Poznańskiego Biura Nieruchomości Pogoda. - Przy obecnym sektorze najmu w Poznaniu domu dwupokojowe mają realna koszty najmu 1200 zł a tu ceny są wiele wyższe. Gdyby to zostały mieszkania całkowicie urządzone bytowałby lepiej. Bez tego owe mieszkania, przy tak niemałej ofercie mieszkań na najem w Poznaniu, nie istnieją specjalnie interesujące, bo powinno się w nie zainwestować. Wówczas opcja dla dość dobrze zarabiających - dodała.

"MDM", mieszkania dzięki wynajem, ceny i forex. Rynek nieruchomości w 2015 roku

Zdaniem prof. Zofii Bolkowskiej, eksperta Polskiej Izby Pracodawców Budownictw, sam pomysł budowania mieszkań na najem, ze wsparciem państwa wydaje się znakomity, ale by spełnił on swoje cele, koszty najmu muszą być co najmniej o 30 proc. mniejsze od cen rynkowych, zaś w tym przypadku naprawdę nie jest.

Najemcy pozytywnie

Pomimo tego Ryszard Słowiński, prezes BGK Nieruchomości - spółki, która odpowiada zbyt realizacje projektu Funduszu Budynków na Wynajem - odrzucić kryje optymizmu zapewniając, że potencjalni najemcy pozytywnie ocenili ofertę. Jak poinformował w środę, czyli pierwszego poranka prezentowania oferty, do pory 14. 30 Centrum Obsługi Klienta Funduszu zarejestrowano 595 zgłoszeń.

Wśród wymienionych są osoby, które w tej chwili zgłosiły zainteresowanie najmem określonych mieszkań. Większość zapytań pochodzi od mieszkańców Poznania i Warszawy, którzy najczęściej pytają o mieszkania dwupokojowe na temat powierzchni 30-40 m2, a także kawalerek. Po ocenie pod kątem ich możności opłacania czynszu mieszkania będą rezerwowane, wprowadzić się do nich możesz po jednej marca.

Zapytany, jak zostały ustalone ceny wynajmu Słowiński przyznał, że wykorzystano w tym celu zestawienia ofert najmu mieszkań w podobnym standardzie i po okolicy inwestycji. - Na wysokość czynszu ma oczywiście wpływ metraż mieszkania, swoim atrakcyjność, czyli np. harmonogram, piętro, na którym się znajduje, to czy mieszkanie ma balkon lub taras, oraz to, na którą stronę świata wychodzą framugi. Wpływ na wysokość czynszu ma także długość umowy najmu – im dłuższa, tym niższy miesięczny czynsz. Będziemy na bieżąco obserwować rynek najmu i brać pod uwagę to, co się w nim dzieje w procesie kształtowania cen z czasem - powiedział Słowiński.

20 tys. mieszkań

W styczniu tego roku szef resortu finansów Mateusz Szczurek dzięki konferencji poświęconej planom rządu informował, że MF planuje przeznaczyć 5 mld złotych na budowę 20 tys. mieszkań na wynajem. Posiadają one powstawać w najważniejszych aglomeracjach w Polsce.

- Chodzi o zwiększenie mobilności młodych Polaków w dziedzinie pracy. Nie chcemy, żeby ci, którzy przyjeżdżają zbyt pracą do dużych miast byli wpychani albo po wynajęcie drogich mieszkań, albo w zaciąganie kredytów - mówił wtedy. Informował też, że "fundusz będzie stanowił działalność komercyjną BGK; planowana jest 4-proc. stopa zwrotu z czynszu, a zyski z tego tytułu są przeznaczane na dalszy postęp funduszu". Zapowiadał też, hdy ceny najmu będą o wiele tańsze od rynkowych.

Fundusz Mieszkań na Najem (Fundusz Sektora Mieszkań w Wynajem FIZ AN a mianowicie red. ) powstał spośród inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego celem jest powiększenie dostępności lokali na wypożyczenie na terytorium polski. Jedynym inwestorem przy Funduszu Mieszkań na Najem jest BGK. Fundusz operuje na zasadach komercyjnych, w oparciu o ustawę na temat funduszach inwestycyjnych.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

ekoenergia we wtorek na rządzie. 2, 5 roku po pierwszym projekcie Informacje

Ekoenergia we wtorek na rządzie. 2, 5 roku po pierwszym projekcie Informacje

Po prawie dwóch i pół roku od zaprezentowania pierwszego projektu w naszej sprawie, rząd zajmie się we wtorek ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE). Prawo to ma głównie kompleksowo uregulować…...

eBC wpompuje w gospodarkę sześcdziesięciu mld euro miesięcznie. Jak to przełoży się na kurs franka? Pieniądze

EBC wpompuje w gospodarkę sześcdziesięciu mld euro miesięcznie. Jak to przełoży się na kurs franka? Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne Pomoc…...

e-deklaracje2 zabiją 1 procent dla potrzebujących? Informacje

E-deklaracje2 zabiją 1 procent dla potrzebujących? Informacje

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, ale wraz z warunkami Coraz mniej periodu na rozliczenie PIT Spór…...

dystrybutorzy węgla pod lupą UOKiK Informacje

Dystrybutorzy węgla pod lupą UOKiK Informacje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza dystrybutorów węgla, interesuje go zwłaszcza modelowanie się cen na sektorze. Urząd czeka na informacje od około 100 firm z tej branży - poinformowała rzeczniczka prasowa…...