Euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK  Pieniądze

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając dokumenty urzędowe z klientami, nie informowały o podstawach swoich woli - ustalił Urząd Opieki Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, iż zastrzeżenia dotyczą działań ogółem 18 banków, a kwota rekompensat z ich witryny dla klientów może wynieść nawet 80 milionów zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował przy czwartek w komunikacie, hdy sprawdzał, jak banki zmieniają warunki umów z odbiorcami. Wątpliwości urzędu wzbudziły praktyki 18 banków, a zakończyły się już postępowania co do Euro Banku, Banku Handlowego i Banku Ochrony Środowiska - informuje komunikat.

Jakie zastrzeżenia

Karty zaprzestaną działać. VW Bank rezygnuje z indywidualnych rachunków

"Najczęściej modyfikacje dotyczą podwyżek w tabelach opłat i prowizji. Zarzuty UOKiK dotyczą tego, że banki, wprowadzając zmiany, nie informują klientów na temat podstawach prawnych i prawdziwych takich działań. Urząd kwestionuje również to, że oferty tych zmian są udostępniane tylko w wewnętrznym systemie e-bankowości, który nie dopełnia obecnie cech trwałego nośnika" - czytamy w komunikacie.

Z ustaleń UOKiK wynika na przykład, iż Euro Bank, Bank Komercyjny i Bank Ochrony Środowiska informowały klientów o podwyżkach, ale nie wskazywały konkretnych podstaw prawnych umożliwiających dywanom takie działanie ani przyczyn, które miały na nie wpływ.

"Zdarzało się, że w piśmie pula odsyłał klienta jedynie do odwiedzenia ogólnego paragrafu w porozumieniu. W efekcie konsument mógł odrzucić wiedzieć, z czego wynika podwyżka za opłatę gotówki w bankomacie i bądź została wprowadzona prawidłowo" a mianowicie czytamy w komunikacie.

Cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał daje, że jeżeli np. podwyżka opłat wynikała ze przyrostu inflacji, to bank winien o tym poinformować klienta. "Musi on też wiedzieć, po jakim okresie i o ile zmienił się tenże czynnik i w którym zakresie mogło to mieć wpływ na zmianę obowiązującej tabeli opłat i prowizji" - dodał Niechciał.

Zrekompensowanie strat

Ponadto, zdaniem UOKiK, banki niejednokrotnie przekazywały informacje klientom wyłącznie za pomocą wewnętrznych systemów e-bankowości.

"Zdaniem Urzędu, wewnętrzne systemy bankowości cyfrowej są całkowicie pod kontrolą banków, a zastosowana przy nich technologia nie zapewnia konsumentom gwarancji, że przedsiębiorcy nie zmienią treści udostępnionych tam dokumentów. Ponadto instytucje finansowe nie zapewniają dostępu do odwiedzenia tych informacji po sfinalizowaniu umowy, a także wymuszają na konsumentach dowiadywanie się, czy informacja o odmianach została zamieszczona w serwisie" - głosi komunikat.

Stąd, uważa UOKiK, wew. systemy e-bankowości nie potrafią stanowić jedynego kanału do przesyłania konsumentom informacji na temat planowanych zmianach umów. Cytowany w komunikacie Marek Niechciał dodaje, że nie idzie o powrót do papierowych listów, ale komunikaty w systemie e-bankowości muszą realizować cechy trwałego nośnika, czyli "informacje muszą być magazynowane w niezmienionej postaci, przez odpowiednia pora, bank nie może ich usuwać".

Liczba kredytów wyhamowała. Jednak i tak szykuje się najlepszy wynik od lat

"Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zobowiązały się do usunięcia niepomyślnych skutków kwestionowanych praktyk, w tym zrekompensowania klientom strat, które mogły z nich wynikać. Łączna suma tych rekompensat może wynieść nawet ok. 80 mln zł. Nabywcy, w zależności od banku, będą mogli np. zbytnio darmo korzystać z bankomatów, bezpłatnych powiadomień sms, dostaną zwrot nadpłat. O detalach poinformują klientów banki przy osobnej korespondencji" - czytamy w komunikacie.

Propozycje na rzecz klientów

Postanowiliśmy zapytać członków banków o czwartkową decyzję UOKiK.

Rzecznik prasowy Banku Ochrony Środowiska Piotr Lemberg wskazuje w riposty przesłanej. pl, że wydaje się być za wcześnie na elementy rekompensat dla klientów. "Mogę jedynie powiedzieć, że BOŚ uczestniczy w pracach stajnie roboczej przy Związku Instytucji bankowych Polskich, których celem wydaje się być wypracowanie rozwiązania spełniającego wyzwania trwałego nośnika w zakresie systemów bankowości internetowej" - wyjaśnia.

"Istotne w tym temacie wydaje się zastosowanie rozwiązania systemowego na rzecz całego sektora bankowego - z tego też motywu trwają prace przy ZBP" - wskazuje Lemberg.

Z kolei dyrektor biura prasowego Citi Handlowego Dorota Szostek-Rustecka w odpowiedzi przesłanej. pl wyjaśnia, że "bank nie miał żadnych zarzutów dotyczących trwałego nośnika".

"Nie informujemy klientów o zmianach regulaminów przez bankowość elektroniczną a wysyłamy to w wersji papierowej lub emailem. Jedyny zarzut jaki to się pojawił dotyczył treści listów informujących o odmianach wzorców, że nie dawny wystarczająco szczegółowe. W opinii banku praktyka była prawidłowa z prawem, natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniem w obszarze transparentności, bank podjął rezolucję o niezwłocznej zmianie tejże praktyki" - wyjaśnia.

Dorota Szostek-Rustecka podaje, iż bank dobrowolnie zobowiązał się do bardzo szczegółowego informowania o zamianach wzorców, po tym do dokładnego wskazywania podstawy prawnej i faktycznej każdego zmienianego postanowienia regulaminu, czy tabeli opłat i prowizji.

"Zgodził się również na zaproponowanie klientom w ramach rekompensaty zbyt niedogodności związane z niewystarczająco szczegółową informacją - możliwości skorzystania z preferencyjnych kryteriów wybranych usług (np. lepsze warunki lokaty). Bank przyrządzi decyzję" - dodaje przy odpowiedzi przesłanej. pl.

Rzecznik prasowy Euro Banku Łukasz Pałka zapewnia, że "bank dołoży wszelkich wysiłków w celu prawidłowego zrealizowania zobowiązania nałożonego przez Prezesa UOKiK". - 5 czerwca 2016 roku Euro Bank zaprzestał stosowania opisanych w decyzji UOKiK praktyk a mianowicie przypomina.

Jednocześnie wskazując w odpowiedzi przesłanej. pl, że "bank dokona poszczególnego rozliczenia opłat z każdym klientem, który zostanie listowanie zaproszony do placówki jak i również podpisze bezpłatny aneks do umowy".Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w ten sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana…...

emilewicz na Impact’18 o gospodarce krajowej 4. 0

Emilewicz na Impact’18 o gospodarce krajowej 4. 0

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

elżbieta Rafalska o płacy minimalnej

Elżbieta Rafalska o płacy minimalnej

Mój resort zaproponował podwyższenie nieznacznego wynagrodzenia do 2250 złotych. Nasza propozycja na naszym etapie nie została zaakceptowana przez ministerstwo finansów, wydaje się tu rozbieżność - powiedziała w radiowej Jedynce Elżbieta Rafalska, minister…...

elektroniczne zwolnienia lekarskie - ustawa

Elektroniczne zwolnienia lekarskie - ustawa

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w prawie, które ułatwiają wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich i od połowy 2018 r. eliminują z rynku zwolnienia papierowe. Zwolnienia w formie elektronicznej wystawiane są…...