Euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK  Pieniądze

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając dokumenty urzędowe z klientami, nie informowały o podstawach swoich woli - ustalił Urząd Opieki Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, iż zastrzeżenia dotyczą działań ogółem 18 banków, a kwota rekompensat z ich witryny dla klientów może wynieść nawet 80 milionów zł.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował przy czwartek w komunikacie, hdy sprawdzał, jak banki zmieniają warunki umów z odbiorcami. Wątpliwości urzędu wzbudziły praktyki 18 banków, a zakończyły się już postępowania co do Euro Banku, Banku Handlowego i Banku Ochrony Środowiska - informuje komunikat.

Jakie zastrzeżenia

Karty zaprzestaną działać. VW Bank rezygnuje z indywidualnych rachunków

"Najczęściej modyfikacje dotyczą podwyżek w tabelach opłat i prowizji. Zarzuty UOKiK dotyczą tego, że banki, wprowadzając zmiany, nie informują klientów na temat podstawach prawnych i prawdziwych takich działań. Urząd kwestionuje również to, że oferty tych zmian są udostępniane tylko w wewnętrznym systemie e-bankowości, który nie dopełnia obecnie cech trwałego nośnika" - czytamy w komunikacie.

Z ustaleń UOKiK wynika na przykład, iż Euro Bank, Bank Komercyjny i Bank Ochrony Środowiska informowały klientów o podwyżkach, ale nie wskazywały konkretnych podstaw prawnych umożliwiających dywanom takie działanie ani przyczyn, które miały na nie wpływ.

"Zdarzało się, że w piśmie pula odsyłał klienta jedynie do odwiedzenia ogólnego paragrafu w porozumieniu. W efekcie konsument mógł odrzucić wiedzieć, z czego wynika podwyżka za opłatę gotówki w bankomacie i bądź została wprowadzona prawidłowo" a mianowicie czytamy w komunikacie.

Cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał daje, że jeżeli np. podwyżka opłat wynikała ze przyrostu inflacji, to bank winien o tym poinformować klienta. "Musi on też wiedzieć, po jakim okresie i o ile zmienił się tenże czynnik i w którym zakresie mogło to mieć wpływ na zmianę obowiązującej tabeli opłat i prowizji" - dodał Niechciał.

Zrekompensowanie strat

Ponadto, zdaniem UOKiK, banki niejednokrotnie przekazywały informacje klientom wyłącznie za pomocą wewnętrznych systemów e-bankowości.

"Zdaniem Urzędu, wewnętrzne systemy bankowości cyfrowej są całkowicie pod kontrolą banków, a zastosowana przy nich technologia nie zapewnia konsumentom gwarancji, że przedsiębiorcy nie zmienią treści udostępnionych tam dokumentów. Ponadto instytucje finansowe nie zapewniają dostępu do odwiedzenia tych informacji po sfinalizowaniu umowy, a także wymuszają na konsumentach dowiadywanie się, czy informacja o odmianach została zamieszczona w serwisie" - głosi komunikat.

Stąd, uważa UOKiK, wew. systemy e-bankowości nie potrafią stanowić jedynego kanału do przesyłania konsumentom informacji na temat planowanych zmianach umów. Cytowany w komunikacie Marek Niechciał dodaje, że nie idzie o powrót do papierowych listów, ale komunikaty w systemie e-bankowości muszą realizować cechy trwałego nośnika, czyli "informacje muszą być magazynowane w niezmienionej postaci, przez odpowiednia pora, bank nie może ich usuwać".

Liczba kredytów wyhamowała. Jednak i tak szykuje się najlepszy wynik od lat

"Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zobowiązały się do usunięcia niepomyślnych skutków kwestionowanych praktyk, w tym zrekompensowania klientom strat, które mogły z nich wynikać. Łączna suma tych rekompensat może wynieść nawet ok. 80 mln zł. Nabywcy, w zależności od banku, będą mogli np. zbytnio darmo korzystać z bankomatów, bezpłatnych powiadomień sms, dostaną zwrot nadpłat. O detalach poinformują klientów banki przy osobnej korespondencji" - czytamy w komunikacie.

Propozycje na rzecz klientów

Postanowiliśmy zapytać członków banków o czwartkową decyzję UOKiK.

Rzecznik prasowy Banku Ochrony Środowiska Piotr Lemberg wskazuje w riposty przesłanej. pl, że wydaje się być za wcześnie na elementy rekompensat dla klientów. "Mogę jedynie powiedzieć, że BOŚ uczestniczy w pracach stajnie roboczej przy Związku Instytucji bankowych Polskich, których celem wydaje się być wypracowanie rozwiązania spełniającego wyzwania trwałego nośnika w zakresie systemów bankowości internetowej" - wyjaśnia.

"Istotne w tym temacie wydaje się zastosowanie rozwiązania systemowego na rzecz całego sektora bankowego - z tego też motywu trwają prace przy ZBP" - wskazuje Lemberg.

Z kolei dyrektor biura prasowego Citi Handlowego Dorota Szostek-Rustecka w odpowiedzi przesłanej. pl wyjaśnia, że "bank nie miał żadnych zarzutów dotyczących trwałego nośnika".

"Nie informujemy klientów o zmianach regulaminów przez bankowość elektroniczną a wysyłamy to w wersji papierowej lub emailem. Jedyny zarzut jaki to się pojawił dotyczył treści listów informujących o odmianach wzorców, że nie dawny wystarczająco szczegółowe. W opinii banku praktyka była prawidłowa z prawem, natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniem w obszarze transparentności, bank podjął rezolucję o niezwłocznej zmianie tejże praktyki" - wyjaśnia.

Dorota Szostek-Rustecka podaje, iż bank dobrowolnie zobowiązał się do bardzo szczegółowego informowania o zamianach wzorców, po tym do dokładnego wskazywania podstawy prawnej i faktycznej każdego zmienianego postanowienia regulaminu, czy tabeli opłat i prowizji.

"Zgodził się również na zaproponowanie klientom w ramach rekompensaty zbyt niedogodności związane z niewystarczająco szczegółową informacją - możliwości skorzystania z preferencyjnych kryteriów wybranych usług (np. lepsze warunki lokaty). Bank przyrządzi decyzję" - dodaje przy odpowiedzi przesłanej. pl.

Rzecznik prasowy Euro Banku Łukasz Pałka zapewnia, że "bank dołoży wszelkich wysiłków w celu prawidłowego zrealizowania zobowiązania nałożonego przez Prezesa UOKiK". - 5 czerwca 2016 roku Euro Bank zaprzestał stosowania opisanych w decyzji UOKiK praktyk a mianowicie przypomina.

Jednocześnie wskazując w odpowiedzi przesłanej. pl, że "bank dokona poszczególnego rozliczenia opłat z każdym klientem, który zostanie listowanie zaproszony do placówki jak i również podpisze bezpłatny aneks do umowy".Aktualności

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

facebook otwiera Messengera. Będą świeże funkcje  Tech

Facebook otwiera Messengera. Będą świeże funkcje Tech

Globalny ranking prędkości sieci. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy świadectwo w internecie? Emocje dookoła propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...

facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

Facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

"Facebook wchodzi przy branżę gier PC"; "Facebook pokazał swoją konkurencję dla Steama" - tak na temat Gameroom, najnowszym produkcie firmy Marka Zuckerberga, pisały metrów. in. TechCrunch i engadget. Mimo szumnych zapowiedzi, należy…...

eurostat: różnice w zamożności gospodarstw domowych i PKB

Eurostat: różnice w zamożności gospodarstw domowych i PKB

Na przestrzeni latek lista relatywnie najbogatszych królestw nie ulega znaczącym udoskonaleniom - wskazują eksperci. Według najnowszych danych Eurostatu, Polska nadal znajduje się powyżej unijnej średniej jeśli rozchodzi o zamożność gospodarstw jak…...

european Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

European Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

Świat się przerabia, ale gen przedsiębiorczości niezmiennie pozostaje ten sam. Wówczas dzięki niemu pojawia się ciekawy pomysł, który współgra na niezagospodarowaną, niezaspokojoną potrzebę rynku i klienta – twierdzi Przemysław Furlepa, wódz zarządzający…...

energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w ten sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana…...