Grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Pierwsze pieniądze zarobiła, sprzedając jeansy na warszawskiej Skrze. Wierzy, że bycie uprzejmym nie oznacza, hdy ktoś jest słabym managerem. Zaś kobietom, które potrzebują odnieść sukces radzi, by nie liczyć na... inne kobiety, bowiem jak przekonuje, te istnieją w stanie zrobić sobie świństwo, którego mężczyźni nie zrobią. Na 15 testowań do kobiet sukcesu pasuje Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile.

Wywiad z Grażyną Piotrowską-Oliwą kolejna rozmowa w cyklu Business Insider Polska o kobietach sukcesu. Szeroko pojętego, bo coś więcej niż sukcesu odniesionego w branży, ale także w działalności charytatywnej, sporcie czy kulturze. Wszystkim rozmówczyniom zadajemy identyczne 15 pytań, dotyczących metrów. in. motywacji, rozwoju prywatnego, pierwszej pracy czy rad, których udzieliłyby innym dziewczynom.

Grażyna Piotrowska-Oliwa a mianowicie managerka, obecnie szefowa Virgin Mobile Polska. Pracowała w Telekomunikacji Polskiej, pełniła procedurę prezes w PTK Centertel (operator sieci Orange) i w PGNiG. Była członkiem zarządu PKN Orlen i rad nadzorczych takich spółek, jak PZU czy ABC Data.

15 pytań do Grażyny Piotrowskiej-Oliwy

1. Najbardziej motywuje mnie:

Wyzwanie. Najbardziej działa na mnie coś, co gwoli większości ludzi dookoła wydaje się niewykonalne albo bardzo trudne do osiągnięcia. Gdy wszyscy informują, że coś jest niemożliwe, po mojej głowie zapala się lampka rywalizacji. Chcę udowodnić, iż wszystko da się zrobić.

Największym wyzwaniem, które spotkało mnie w ostatnich czasach, były negocjacje z Gazpromem i doprowadzenie do niesłychanie dużego obniżenia cen gazu i zmiany formuły rozliczeń przy czasach, gdy szefowałam PGNiG. Jakim sposobem zrobić, by Rosjanie zgodzili się na coś, na co do tej pory nie zgadzali się nigdy? Wszyscy uważali, iż to się nie uda. Udało się i to lepiej niż wszyscy by się spodziewali.

Z ostatnich triumfów to bezsprzecznie ponad dwudziestokrotny wzrost przychodów i potrojenie bazy klientów Virgin Mobile w ciągu 2, pięć roku, pomimo wyjątkowo konkurencyjnego rynku.

2. Dzionek zaczynam od:

Sprawdzenia służbowych e-maili, tego, czy w nocy nie wydarzyło się nic wymagającego pilnej reakcji. Za każdym razem robię też szybką prasówkę, a raczej portalówkę. Dopiero potem jadę do pracy.

3. Nie udaje się się bez:

Telefonu komórkowego. Jeszcze niedawno dodałabym też, że bez portfela, ale przy dzisiejszych płatnościach mobilnych jestem w będzie funkcjonować bez niego. W ostatnim czasie to przećwiczyłam - poleciałam do Sztokholmu i zapomniałam zarekwirować portfel z kartami kredytowymi. Wśród znajomych były chociażby zakłady, czy uda mnie się przetrwać, czy nie zaakceptować będzie trzeba mnie "ratować". Na szczęście wszędzie byłam w stanie zapłacić apkami w telefonie.

4. Pierwsza praca:

W czasach szkoły średniej, w placu handlowym warszawskiej Skrze. W latach 80. wiele osób jeździło do Turcji czy Grecji, skąd przywoziło słynne marmurki (rodzaj jeansów - przyp. red. ). Razem ze znajomymi wraz z ogólniaka odkupowaliśmy je, a następnie sprzedawaliśmy na targu, oczywiście pobierając stosowną marżę.

5. W pierwszej kolejności zarobione pieniądze:

Na pewno wydałam na ciuchy… (śmiech). Zamiłowanie do mody wcześnie we mnie zakwitło i trwa do dziś.

6. Przełomowy moment w karierze:

Pod koniec 2000 roku, gdy stwierdziłam, że mym miejscem nie jawi się być jednak zarządzanie publiczna. Rządzi się ona swoimi prawami, kieruje panią a polityka i nie zawsze mają w niej znaczenie kompetencje, ale często to, kto kogo zna. Zdecydowałam się wtedy pójść w stronę własnego biznesu. Przeszłam do Telekomunikacji Polskiej - to stało ogromne wyzwanie, wspaniałe i nie do opisania. Następujące lata przekonały mnie, iż od polityki będę trzymała się bardzo daleko.

7. Najwięcej zainwestowałam w:

We własną edukację jak i również rozwój. W siebie. To jest inwestycja, której odrzucić da się skwantyfikować finansowo, ale to jest trochę, co trzeba robić. Człowiek, który nie inwestuje w mojej dziurki, cofa się. Na wówczas nie mogę sobie zezwolić.

8. Mój wzór na sukces to:

Życie według starego przysłowia: "Idąc w górę kłaniaj się każdemu, by nie odwracali się od cię, jak będziesz schodzić". Często mój uśmiech i moja uprzejmość jest przez ludzi - słabego charakteru - interpretowana jak słabość. Bycie uprzejmym nie zaakceptować oznacza, że ktoś jest słabym managerem i że nie potrafi być surowym, jeśli jest taka konieczność. Jeśli ktoś musi demonstrować swoją władzę przez bycie encyklopedycznym chamem, oznacza wówczas, że ma kompleksy. Takich ludzi mi po prostu żal.

9. Należący do mnie największy sukces:

Moje CV. Wszystko, co osiągnęłam, osiągnęłam wyłącznie dzięki niesłychanie ciężkiej pracy i decyzjom, które podejmowałam, nieraz wiele ryzykując. Udało mi się to bez wpływowej rodziny, bez pieniędzy, z brakiem zaplecza.

10. Rozstrzygnięcie, której żałuję:

Nie mogę powiedzieć, że jest coś, czego bardzo żałuję. Żałuje się rzeczy, wskazane jest się nie zrobiło, zaś nie tych, które się zrobiło. Jeśli żałuję to tegoż, że doba ma tylko dwudziestu czterech godziny. Gdyby była dłuższa, mogłabym więcej czasu siedzieć z rodziną i przyjaciółmi. Jednych i drugich mam po prostu fantastycznych.

11. Gdy ponoszę porażkę:

Wyciągam z niej wnioski. Zastanawiam się, co do niej doprowadziło. Nie rozczulam się ponad sobą, nie płaczę. Porażka mnie nie zniechęca, wręcz na odwrót - natychmiast mobilizuje. Podnoszę się po niej błyskawicznie.

12. Najważniejsza zasada, którą kieruję się w życiu:

Bądź sprawiedliwy, ucz się nieustannie i szanuj ludzi, którzy cię otaczają.

13. Konkurencja to dla mnie:

Zdrowy wyścig, ale nie szczurów. Mobilizuje mnie, pozwala spojrzeć na różne problemy u dołu różnym kątem. Pozwala rozwijać się. Nie powinna deprymować.

14. Najważniejsza książka:

"Sztuka wojny" Sun Tzu. To książka, która leży przy mym łóżku, ciągle do niej sięgam. Można w tej dziewczyny znaleźć wskazówki do każdej kwestii, choćby "Szukaj wroga w tym miejscu, gdzie go nie ma" czy "Nie zaczynaj wojny, której to nie możesz wygrać". Czytając te same myśli, wolno interpretować je na milion różnych sposobów. Uwielbiam to.

15. Kobietom, które chcą osiągnąć sukces, poradziłabym:

Po pierwsze, nie zrażać się. Należy postawić sobie cel i nieprzerwanie go realizować. Po drugie, nie niepokoić się krytyką odmienną niż konstruktywna. Po trzecie, ciągle się uczyć. Po czwarte, nie liczyć na inne kobiety. Kobiety odrzucić potrafią się wspierać po biznesie. Kobieta kobiecie może zrobić takie świństwo, którego mężczyźni sobie nie wykonają. Kobiety bardzo często mylą bycie skuteczną z byciem paskudną. Niestety.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

gPW - prognozy

GPW - prognozy

Pierwsze sesje Nowego Roku potwierdzają, że wiosna zawitała na GPW, a giełdowe byki na dobre przebudziły się z zimowego spania. Akcje drożały trzecią sesję z rzędu, zyskując po tym czasie około…...

google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę?  Informacje

Google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę? Informacje

Koncern Google ogłosił we wtorek, że eksperymentuje ze wyjątkową opaską i nanocząstkami, dzięki którym można będzie wykryć raka i wiele innych chorób na ich wczesnym etapie. - Nadszedł czas, aby opieka zdrowotna…...

gIF nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej żelu Voltaren Max

GIF nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej żelu Voltaren Max

Główny Rewizor Farmaceutyczny w czwartek nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej leku Voltaren Max. Zdaniem GIF spot zawiera niezgodny spośród prawem przekaz, że tabletki nie są skuteczne w leczeniu bólu zwyrodnieniowego, skuteczny…...

getin Holding Leszka Czarneckiego - wyniki finansowe 2016 r.

Getin Holding Leszka Czarneckiego - wyniki finansowe 2016 r.

Leszek Czarnecki - jeden z najbogatszych Polaków może uznać 2016 r. za udany. Swoim grupa Getin Holding zarobiła na czysto 460 mln zł, czyli o 132, 2 mln zł większą…...

general Electric zwolni 4, 5 tysiąca pracowników  Wraz z świata

General Electric zwolni 4, 5 tysiąca pracowników Wraz z świata

Nawet milion pracowników może wyjechać z Polski. Ciemny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...