Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju, by manipulować (i odpoczywać) kilka milionów kilometrów dalej. To nie zaakceptować tak marginalne zjawisko, jak by się mogło zdawać. Ma nawet swoją nazwę – cyfrowy nomadyzm.

Współcześni nomadzi to osoby, które nie są związane z konkretnym miejscem, nierzadko się przemieszczają i działają z dowolnego miejsca na Ziemi. Raport dzięki ich temat przygotowała Natalia Hatalska, ekspertka w dziedzinie alternatywnego marketingu, obserwatorka trendów i założycielka instytutu testowań nad przyszłością Infuture.

Są młodzi i działają najczęśniej na własny rachunek

Dowiadujemy się z niego, hdy to zjawisko to dzisiaj jeden najszybciej rosnących kierunków społecznych, a cyfrowi nomadzi to osoby młode – 88 proc. badanych ma od 25 do 44 lat. Do 2035 roku cyfrowymi nomadami będzie można zdefiniować nawet miliard osób dzięki całym świecie.

Dziś w tym gronie przeważają freelancerzy – bardzo niejednokrotnie samozatrudnieni, choć są jak i również takie osoby, które zatrudnione są u jednego pracodawcy, jednak pracują zdalnie z dowolnego stanowiska na świecie. Nomadami oznaczają się też przedsiębiorcy i twórcy startupów.

W ramach badań, które pozwoliły Natalii Hatalskiej na zrobienie raportu, przeprowadzono rozmowy spośród 35 osobami, które definiują siebie jako cyfrowi nomadzi oraz ankietę wśród 1022 polskich internautów i większość z zagranicy.

Zdecydowana większość z nich, bo aż 83 proc. prowadzących modus życia cyfrowego nomady odpowiedziała, że najważniejszą wartością w życiu jest dla nich wolność. Na drugim obszarze (78 proc. odpowiedzi) znalazła się niezależność.

Co bardzo ciekawe, choć w pewno nie szokujące, wówczas gdy weźmiemy pod uwagę komu zadano pytanie - tylko 18 proc. z respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że pieniądze i rzeczy materialne istnieją w życiu ważne.

Skąd wziął się cyfrowy nomadyzm

Na pewno rozwinął się dzięki technologii, ale Natalia Hatalska wymienia w raporcie wciąż kilka innych przyczyn, które sprawiły, że stał się trendem:

 • rosnąca rola zawodów z kategorii STEM (kierunki związane z matematyką, technologią i inżynierią), które można wykonywać zdalnie dynamiczny
 • rozwój tanich linii lotniczych
 • coraz bardziej konkurencyjne koszta lotów
 • postępująca urbanizacja, która sprawia, że niewielkie miasta w Azji oferują obecnie te same udogodnienia, jak miasta w Europie czy Ameryce
 • zmiany pokoleniowe i oczekiwania młodszych generacji wobec pracy – zamiast etatu w firmach i korporacjach wybierają prowadzenie własnego biznesu lub freelancing
 • zmiany społeczne i oczekiwania młodych jednostek wobec życia, dla jakich połączenie pasji, chęci zdobywania doświadczeń z pracą jak i również zarabianiem jest bardzo kuszące.

W raporcie jesteśmy wstanie przeczytać historie współczesnych nomadów, o tym, jakie miasto jest stolicą cyfrowego nomadyzmu i bez jakich artykułów tacy wieczni globtroterzy nie zaakceptować wyobrażają sobie życia.

Tagi: praca kariera Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

Kategoria

Popularny