6 zasad wprowadzania zmiany. «Psychologia zmiany w życiu i biznesie»

Zmiana jest prosta, co wcale nie oznacza, że jest prosta - podkreśla Angelika Chimkowska, trenerka i mówca. Przy swojej książce "Psychologia modyfikacje w życiu i biznesie" podkreśla, że nie dzierży uniwersalnych rozwiązań. "Zmiana wówczas nie aplikacja na smartfona, którą możesz za bezowocnie pobrać z internetu i która pomoże ci w opieraniu się złym nawykom i będzie wspierać dobre".

Przyznaje jednak, iż obserwując udane transformacje, możemy sformułować sześć zasad, które mogą pomóc w przechodzeniu procesu zmiany. Oto one:

1. Wybierz zamiar zmiany i uczyń z niego priorytet

Chimkowska pisze, że zmiana jest jak zastosowanie pistoletu z tylko jednym nabojem:

Takiej broni odrzucić możesz użyć, aby mierzyć w kilku kierunkach naraz. To nie może powieść się.

Dlatego, chcąc coś zmienić, warto wybrać pewien konkretny cel - jak i również trzymać się go. Nie powinien to być cel oderwany od rzeczywistości oraz możliwości.

2. Ustal plan

Nieważne, czy to noworoczne postanowienie, czy ambitny cel na dany dzień - oczekiwania (także wobec samego siebie) są wysokie. Kiedy jednak z kolejnymi dniami lub godzinami narasta wyczerpanie, poprzeczka obniża się, aż wreszcie upada. Dlaczego? Wedle Chimkowskiej, planując, rzadko uwzględniamy elementy rozpraszające (np. projekty rodziny czy firmy wobec nas):

Plan zakłada raczej działanie w świetnym, pozbawionym zakłóceń środowisku, gdzie będziesz mógł poświęcić się wyłącznie swojej pracy.

Dlatego warto skorzystać ze znanej w zarządzaniu zasady ustalania celów - SMART. Powinny one być skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, realne do odwiedzenia osiągnięcia i określone przy czasie.

3. Szukaj wyników, nie wymówek

Wymówki i szukanie usprawiedliwienia dla nierealizowania zamierzonej zmiany to zapewne największy wróg. I najskuteczniejszy. Autorka "Psychologii zmiany" radzi, by przeanalizować swoje wcześniejsze próby wprowadzania zmian i spisać listę wymówek, które stawały na drodze:

Spisz listę wymówek jak i również z góry zaplanuj odpowiednie dla nich rozwiązania.

4. Skup się w najbliższym etapie i kroku

Chimkowska nazywa wejście na drogę zmiany "gigantycznym wyzwaniem", porównywalnym raczej ze wspinaczką na ośmiotysięcznik, niż spacerem przy parku:

Jeżeli wówczas zaczynasz, to skup się na pierwszym widocznym kroku, który masz przed oczami. Kiedy do niego dojdziesz, wyznacz sobie kolejny. Odrzucić myśl o tym, jak wiele jeszcze jest do zrobienia.

Podkreśla, że metoda małych kroków pozwala w bieżąco śledzić postępy. Gdy są widoczne - to działa motywująco.

5. Wybierz sobie wzór do naśladowania

Firmy stosują tzw. benchmarking, czyli porównują się wraz z innymi, np. konkurentami. Gdy decydujesz się na zmianę przenigdy (lub np. sposobie organizacji własnej pracy), też dobrze mieć wzór. Lecz trzeba zachować umiar:

Nie porównuj się wraz z innymi, aby się biczować. Raczej szukaj osób, które wskażą ci drogę do osiągnięcia rezultatów na skalę twoich możliwości.

Zdaniem Angeliki Chimkowskiej, chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, nie w każdym przypadku powinno wzorować się w znanym sportowcu lub trenerze fitness, który trenuje parę godzin każdego dnia, an odrzucić kilka godzin tygodniowo. "Twój wzór ma cię pobudzać do podejmowania działań, a nie wzbudzać poczucie winy" - podkreśla.

6. Nagradzaj się i bądź dla siebie dobry

Nie zawsze uda się za pierwotnym razem. I tak, jak warto cieszyć się nawet drobnymi sukcesami na drodze do zmiany, tak nie warto karać się zbytnio błędy:

Wszyscy popełniamy błędy i ponosimy tego konsekwencje. Uwierz mi, rezultaty to wystarczająca kara.

Chimkowska przypomina jedną spośród zasad wychowania dzieci, która sprawdza się i u dorosłych - "nagradzanie, chwalenie i ciągłe dopingowanie dobrze działają niż kary i zakazy" - podsumowuje.

Foto: Wydawnictwo MT Interes / materiały prasowe "Psychologia zmiany w życiu jak i również biznesie" Angelika Chimkowska

WARTO WIEDZIEĆ:

11 nawyków, które blokują rozwój osobisty jak i również zawodowy

Tagi: rozwój własny zarządzanie zmianą Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Benzyna Pb98 za 4, 61-4, 69 złotych, benzyna Pb95 za cztery, 25-4, 34 zł, diesel za 4, 05-4, szesnascie zł, autogaz LPG zbytnio 1, 77-1, 83 złotych to prognoza cen paliw w…...