Chcesz coś zmieniać? Trzymaj się tych sześciu zasad

🕓 15.06.2019
👁 219
🗨 0
6 zasad wprowadzania zmiany. «Psychologia zmiany w życiu i biznesie»

Zmiana jest prosta, co wcale nie oznacza, że jest prosta - podkreśla Angelika Chimkowska, trenerka i mówca. Przy swojej książce "Psychologia modyfikacje w życiu i biznesie" podkreśla, że nie dzierży uniwersalnych rozwiązań. "Zmiana wówczas nie aplikacja na smartfona, którą możesz za bezowocnie pobrać z internetu i która pomoże ci w opieraniu się złym nawykom i będzie wspierać dobre".

Przyznaje jednak, iż obserwując udane transformacje, możemy sformułować sześć zasad, które mogą pomóc w przechodzeniu procesu zmiany. Oto one:

1. Wybierz zamiar zmiany i uczyń z niego priorytet

Chimkowska pisze, że zmiana jest jak zastosowanie pistoletu z tylko jednym nabojem:

Takiej broni odrzucić możesz użyć, aby mierzyć w kilku kierunkach naraz. To nie może powieść się.

Dlatego, chcąc coś zmienić, warto wybrać pewien konkretny cel - jak i również trzymać się go. Nie powinien to być cel oderwany od rzeczywistości oraz możliwości.

2. Ustal plan

Nieważne, czy to noworoczne postanowienie, czy ambitny cel na dany dzień - oczekiwania (także wobec samego siebie) są wysokie. Kiedy jednak z kolejnymi dniami lub godzinami narasta wyczerpanie, poprzeczka obniża się, aż wreszcie upada. Dlaczego? Wedle Chimkowskiej, planując, rzadko uwzględniamy elementy rozpraszające (np. projekty rodziny czy firmy wobec nas):

Plan zakłada raczej działanie w świetnym, pozbawionym zakłóceń środowisku, gdzie będziesz mógł poświęcić się wyłącznie swojej pracy.

Dlatego warto skorzystać ze znanej w zarządzaniu zasady ustalania celów - SMART. Powinny one być skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, realne do odwiedzenia osiągnięcia i określone przy czasie.

3. Szukaj wyników, nie wymówek

Wymówki i szukanie usprawiedliwienia dla nierealizowania zamierzonej zmiany to zapewne największy wróg. I najskuteczniejszy. Autorka "Psychologii zmiany" radzi, by przeanalizować swoje wcześniejsze próby wprowadzania zmian i spisać listę wymówek, które stawały na drodze:

Spisz listę wymówek jak i również z góry zaplanuj odpowiednie dla nich rozwiązania.

4. Skup się w najbliższym etapie i kroku

Chimkowska nazywa wejście na drogę zmiany "gigantycznym wyzwaniem", porównywalnym raczej ze wspinaczką na ośmiotysięcznik, niż spacerem przy parku:

Jeżeli wówczas zaczynasz, to skup się na pierwszym widocznym kroku, który masz przed oczami. Kiedy do niego dojdziesz, wyznacz sobie kolejny. Odrzucić myśl o tym, jak wiele jeszcze jest do zrobienia.

Podkreśla, że metoda małych kroków pozwala w bieżąco śledzić postępy. Gdy są widoczne - to działa motywująco.

5. Wybierz sobie wzór do naśladowania

Firmy stosują tzw. benchmarking, czyli porównują się wraz z innymi, np. konkurentami. Gdy decydujesz się na zmianę przenigdy (lub np. sposobie organizacji własnej pracy), też dobrze mieć wzór. Lecz trzeba zachować umiar:

Nie porównuj się wraz z innymi, aby się biczować. Raczej szukaj osób, które wskażą ci drogę do osiągnięcia rezultatów na skalę twoich możliwości.

Zdaniem Angeliki Chimkowskiej, chcąc zrzucić kilka zbędnych kilogramów, nie w każdym przypadku powinno wzorować się w znanym sportowcu lub trenerze fitness, który trenuje parę godzin każdego dnia, an odrzucić kilka godzin tygodniowo. "Twój wzór ma cię pobudzać do podejmowania działań, a nie wzbudzać poczucie winy" - podkreśla.

6. Nagradzaj się i bądź dla siebie dobry

Nie zawsze uda się za pierwotnym razem. I tak, jak warto cieszyć się nawet drobnymi sukcesami na drodze do zmiany, tak nie warto karać się zbytnio błędy:

Wszyscy popełniamy błędy i ponosimy tego konsekwencje. Uwierz mi, rezultaty to wystarczająca kara.

Chimkowska przypomina jedną spośród zasad wychowania dzieci, która sprawdza się i u dorosłych - "nagradzanie, chwalenie i ciągłe dopingowanie dobrze działają niż kary i zakazy" - podsumowuje.

Foto: Wydawnictwo MT Interes / materiały prasowe "Psychologia zmiany w życiu jak i również biznesie" Angelika Chimkowska

WARTO WIEDZIEĆ:

11 nawyków, które blokują rozwój osobisty jak i również zawodowy

Tagi: rozwój własny zarządzanie zmianą Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Азимбай
Związane z
Rozwoj osobisty
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
500 zł na dziecko. Szkolenia urzędników
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
500 plus dla nauczycieli. Aneks motywacyjny
- Dodatek "500 plus" gwoli nauczycieli dyplomowanych ma posługiwać motywacji nauczycieli do uszlachetniania zawodowego oraz dowartościować ich - powiedziała minister oświaty Anna Zalewska pytana o zapowiedziany dodatek do wynagrodzeń…...
2 lata rządów PiS. Premier Morawiecki i reformy. Podsumowanie
2 lata rządów PiS to kilka zaniechanych reform gospodarczych i jeszcze większą ilość mniejszych lub większych rewolucji, które wpłynęły na żywot przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli. Historia pomysłu podatku komercyjnego czy…...
Nie znaleziono