Jak odnieść sukces w interesie. Lekcja Jobsa i odmiennych biznesmenów

Nawet prezesi, którzy przez czasy zarządzają tą samą korporacją, stają od czasu do czasu przez zupełnie nowymi wyzwaniami. Dziś wymaga się od nich ciągłego aktualizowania produktów i dotrzymywania biegu pędzącej technologii. Jak nim podołać? Prezes Salesforce (to gigant wśród dostawców CRM) Marc Benioff trzyma się pewnej koncepcji, która wywodzi się z buddyzmu. Tę samą wyznawał Steve Jobs.

To, co łączy wielu przedsiębiorców, którzy osiągnęli ogromny sukces to ciekawość – świata, ludzi, serdeczność na zmiany.

Prezes Salesforce mówi, że przy każdym nowym projekcie stara się zachować świeże spojrzenie, tego rodzaju, które zazwyczaj ma osoba początkująca.

-To koncepcja z buddyzmu, chodzi o to, by wciąż wyglądać na świat świeżym okiem, tak jakbyśmy nie mieli swiadomosc o czymś zupełnie nic – tłumaczy Benioff w rozmowie z „Forbesem”.

Buddyzm inspiruje Benioffa nie pierwszy raz. Inspirując się buddyjskimi mnichami, Marc Benioff postanowił stworzyć strefy ciszy na każdym piętrze budynku Salesforce w San Francisco.

Foto: Kimberly White / Getty Images

Kilka miesięcy temu nieco więcej o tej idei opowiedział dziennikarzom „The Wall Street Journal”:

Staram się oddzielić o tego wszystkiego, co wydarzyło się do tego czasu w naszej branży, a wydarzyło się bardzo dużo, jak i również zamiast myśleć o naszym co było, myślę: W PORZĄDKU, należy zapytać o to co nas teraz oczekuje?

Świeże spojrzenie

Takie samo podejście miał Steve Jobs, który studiował filozofię zen I stosował jej strategię swej pracy dla Apple. Jobs zwracał uwagę w to, że należy oszczędzić „umysł początkującego”, by nie wpadać na stare rozwikłania trudnych problemów.

O tym samym pisze również Rasmus Hougaard, dyrektor zarządzający Projektu Potencjał, swej książce „One Second Ahead”. Przytacza przykład Nokii, która sromotnie przegrała walkę o kontrahenta, m. in. z Applem, bo jej managerowie przestali patrzeć na świat świeżym spojrzeniem.

Foto: Justin Sullivan / Getty Images

Przeszłość nie zawsze pomaga znaleźć odpowiedź

Hougaard przytacza zabawne obecnie oświadczenie firmy Nokia z 2007 roku, w jakim to prezes stwierdzał, że iPhone jest niczym większą ilość jak niszowym produktem i w następstwie tego nie zagraża rywalizacji. Pisze o tym, że często wpadamy w pułapkę i automatycznie próbujemy wyłożyć coś, co dzieje się teraz sięgając po opowieści i doświadczenia z przeszłości. Tymczasem trzeba poszukać po takich sytuacjach rozwiązań w mniejszym stopniu oczywistych, myślenie o historii w tym nie wspiera.

Hougaard proponuje pewne ćwiczenie - poleca, by pomyśleć o doświadczeniu, które postrzegaliśmy zawsze jako ujemne, w taki sposób, po jaki patrzyłby na nie zaakceptować ktoś z zewnątrz, ktokolwiek ze świeżym spojrzeniem. Zaleca wcielić się w rolę takiej osoby i pomyśleć w ten sposób np. o sytuacji, w której to zostaliśmy skrytykowani przez szefa lub o produkcie, który stworzyła konkurencja.

Krok w tył

Trzeba wykonać krok w tył - choćby na moment - wyzbyć się myśli, które przeważnie nam w takiej kwestii towarzyszą, automatycznej oceny jak i również sprawdzić, czy jesteśmy w stanie spojrzeć na wówczas doświadczenie z zupełnie nowej perspektywy.

Nie należy być miliarderem czy prezesem Apple’a, by stosować w co dzień wspomnianą technologię, by zwiększyć własne możliwości w wyścigu o koszulkę lidera w danej dyscyplinie.

Tagi: startupy technika Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

NotowanieAktualności

jak motywować pracowników do uciążliwej pracy

Jak motywować pracowników do uciążliwej pracy

Po godzinach przykręcania, stukania, składania, wreszcie jest - udało wam się złożyć upragniony mebel z IKEI. W drodze zapewne się posprzeczaliście, ktoś zgubił śrubkę, a ktokolwiek złamał drewniany kołek. Ale gdy…...

jak Amazon osiągnął sukces a mianowicie strategia biznesowa

Jak Amazon osiągnął sukces a mianowicie strategia biznesowa

CEO i założyciel Amazona Jeff Bezos jest nie wyłącznie jednym z najbogatszych jednostek na świecie, ale również jednym z najgroźniejszych gwoli konkurencji prezesów w gałęzi technologii. Od innych szefów, którzy często…...

iPhone’a składają pracownicy z chińskich kopalni

IPhone’a składają pracownicy z chińskich kopalni

Tuż przed oficjalną premierą nieznanego modelu iPhone’a i zanim nastaniem gorączki świątecznych zakupów, chińskie zakłady należące do odwiedzenia takich firm jak Foxconn, muszą mocno zwiększyć pracę, by zaspokoić ogromne zapotrzebowanie…...

inwestorzy wyprzedają akcje transakcje niskiego ryzyka

Inwestorzy wyprzedają akcje transakcje niskiego ryzyka

Inwestorzy giełdowi wyprzedają akcje, a funt brytyjski oczywiście osiągnął najniższy od 3 dekad kurs wobec dolara – 1, 3003. To efekt kilku pesymistycznych wiadomości z Europy. Brytyjska firma inwestycyjna Standard Life Investments powstrzymała…...

insurtech - ubezpieczenia czekają zasadnicze zmiany

Insurtech - ubezpieczenia czekają zasadnicze zmiany

W czasach, kiedy aplikacją można zamówić pizzę, taksówkę, kupić bilet na aeroplan, zarezerwować hotel czy złożyć zamówienie książkę z drugiego ukończenia świata, zgłosić szkodę można niemal wyłącznie telefonicznie, zaś jej likwidacja…...

index iPhone’a 6 i iPada Apple - ceny w różnych krajach

Index iPhone’a 6 i iPada Apple - ceny w różnych krajach

Za iPhone'a 6S Dodatkowo i iPada Pro multum muszą płacić obywatele Brazylii. Najmniej, nie licząc AMERYCE i Kanady, urządzenia owe kosztują w Indonezji jak i również Hong Kongu. Polska plasuje…...