Słyszałeś o „halvingu” bitcoina? Ma wstrząsnąć rynkami kryptowalut w 2020 roku

Słyszałeś o „halvingu” bitcoina? Ma wstrząsnąć rynkami kryptowalut w 2020 roku
16.03.2021
Category: Konto Bankowe

LONDYN (Reuters) – Jeśli nie jesteś entuzjastą bitcoinów, prawdopodobnie nie słyszałeś, co będzie się działo w przyszłym roku: nazywa się to „halvingiem” i zmniejszy produkcję kryptowaluty o 50%.

Nikt nie kontroluje tego procesu. Jest to reguła zapisana w kodzie bazowym bitcoina przez jego pseudonimowego twórcę Satoshi Nakamoto ponad dziesięć lat temu.

Wydarzenie, które ma nastąpić w maju 2020 r., Zmniejszy o połowę liczbę nowych monet przyznawanych górnikom bitcoinów, którzy zapewniają globalną podaż kryptowaluty, rozwiązując złożone łamigłówki matematyczne.

To duża zmiana na rynku wartym około 120 miliardów dolarów, na którym każdego roku powstają bitcoiny warte kilka miliardów dolarów.

Wtajemniczeni gracze przygotowują się na gwałtowne wzrosty cen i zmienność, które towarzyszyły poprzednim zmniejszeniom o połowę, które mają miejsce mniej więcej co cztery lata i działają zarówno w celu zapewnienia niedoboru bitcoinów, jak i utrzymania limitu inflacji.

Prawdopodobnie będą zwycięzcy i przegrani. Tak więc uczestnicy rynku, od górników bitcoinów i handlarzy, próbują pojąć, jak może się rozegrać następny halving, aby uzyskać przewagę.

„To jest obecnie największe pytanie dla większości branży” – powiedział Eyal Avramovich, dyrektor generalny MineBest, warszawskiej firmy zajmującej się wydobyciem bitcoinów.

Pęknięcie w produkcji bitcoinów przypomina jeden powód, dla którego zdecentralizowana waluta cyfrowa zakłóciła regulacje i akceptację przez główny nurt finansów: jej los pozostaje związany z tajemniczymi czynnikami technologicznymi.

W teorii, jeśli podaż jest ograniczona, a popyt pozostaje stały, ceny rosną. Tym razem siedmiu handlowców kryptowalut i górników, z którymi rozmawiał Reuters, stwierdziło, że majowe zmniejszenie o połowę prawdopodobnie doprowadziłoby do większej zmienności i wolumenów handlu. Jednak cięcie podaży wydaje się być droższe niż poprzednio, powiedzieli, a wielu traderów jest już przygotowanych na nadchodzące wydarzenie.

(GRAFIKA: Halving Bitcoina -)

Zarabianie na huśtawkach

Górnicy bitcoinów używają zaawansowanych komputerów, aby konkurować z innymi maszynami w sieci kryptograficznej, ścigając się, aby dodać nowe „bloki” do księgi blockchain, która stanowi podstawę kryptowaluty.

Są nagradzani ustaloną liczbą bitcoinów, obecnie 12,5. Przy obecnym tempie tworzenia bloków, kolejny halving będzie miał miejsce w maju, kiedy liczba spadnie do 6,25.

W rocznych okresach po dwóch poprzednich halvingsach, w listopadzie 2012 i lipcu 2016, bitcoin wzrósł odpowiednio 80 razy i cztery razy. Nie jest jasne, ile z tych wzrostów cen spowodowało zmniejszenie o połowę w porównaniu z innymi czynnikami.

Tym razem rynki instrumentów pochodnych bitcoina – wciąż powstające – wskazują na większą zmienność w okresie o połowę, powiedział Jeff Dorman z Arca, amerykańskiej firmy inwestycyjnej zajmującej się kryptowalutami.

Taka zmienność na rynkach bitcoinów zwykle przynosi korzyści ilościowym funduszom hedgingowym i inwestorom finanso o wysokiej częstotliwości, którzy starają się zarabiać na wahaniach cen kryptowalut.

„Dla nas wydarzenie będzie pozytywne, ponieważ wywołało aktywność na rynku”, powiedział Ha Duong z Cambrial, inwestora kryptowalutowego w Berlinie.

Jednak dla górników, którzy posiadają duże zapasy bitcoinów, przeszkodą może być również zmienność. Dla nich stabilność ceny daje większą przewidywalność inwestycji w nowy sprzęt.

Chociaż kontrakty terminowe typu futures na bitcoin pozwalają górnikom zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z ich zapasami, obecnie jest niewiele narzędzi, dzięki którym mogliby odpowiednio zabezpieczyć się przed zmiennością, powiedział Ricky Li, współzałożyciel firmy kryptowalut Altonomy.

„Jeśli chcesz długą zmienność, kontrakty opcji dostępne obecnie na rynku naprawdę nie mają terminu (długości)” – powiedział.

„Teraz wszystko, co możesz zrobić, to po prostu upewnić się, że ryzyko związane z posiadanymi zasobami jest zabezpieczone”.

Raportowanie przez Toma Wilsona; Edytowanie przez Pravin Char

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy