Apple kontra FBI. Ofiary zamachu chcą odszyfrowania iPhone’a  Tech

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty zbyt wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa około 11, 5 pory. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Agencji bankowej Światowego nowym szefem tejże instytucji

Niektóre ofiary ataku w San Bernardino w Kalifornii poparły funkcjonowania rządu Stanów Zjednoczonych, które chcą zmusić Apple do odwiedzenia odblokowania iPhone’a, który należał do zabójcy Syeda Rizwana Farooka. Koncern uważa natomiast, że spełnienie żądań stworzyłoby niebezpieczny precedens naruszający intymność klientów.

Jak przekazuje agencja Reuters część ofiar strzelaniny w San Bernardino wymaga, aby Apple uległo żądaniom rządu Stanów Zjednoczonych i udostępniło dane wraz z zaszyfrowanego smartfona jednego spośród zamachowców.

Kontrowersyjny programista chce pomóc FBI. "Jeśli nie uda mi się, to zjem buta"

- Uzyskane w ten sposób informacje mogą odparować na pytanie, dlaczego doszło do strzelaniny - rzekł Stephen Larson, prawnik reprezentujący część ofiar. Mecenas odmówił udzielania informacji, ilu poszkodowanych w strzelaninie reprezentuje. I dodał: - Oni byli celem terrorystów, mają prawo wiedzieć, jak mogło do tego dojść.

Żądania FBI

Na początku lutego władze stanu Kalifornia nakazały Apple, by firma udostępniła FBI narzędzia, które mogłyby wspomóc w odblokowaniu iPhone’a należącego do jednego ze sprawców ataku terrorystycznego w San Bernardino. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości argumentują, że zawartość telefonu zamachowca może dostarczyć oryginalnych dowodów w prowadzonym śledztwie.

W odpowiedzi szef Apple opublikował list otwarty, w którym zapewnił, hdy firma przekazała już FBI wszystkie związane z tą sprawą zasoby danych, natomiast rząd amerykański, powołując się na prawo z 1789 r., próbował wymusić na Apple celowe osłabienie gwarancji systemu iOS, tak żeby służby mogły uzyskać dojście do urządzenia zamachowca.

Spór Apple i FBI rozstrzygnie sąd federalny

Zabezpieczenia

Od września 2014 roku dane zapisane po większości urządzeń Apple’a, tego typu jak SMS-y i zdjęcia - są domyślnie zaszyfrowane. Oznacza to, że wejście do tych danych wydaje się możliwy wyłącznie po podaniu hasła. Dziesięciokrotne podanie błędnego hasła powoduje automatyczne wykasowanie danych.

Apple akcentuje, że nawet jego obsada nie jest w będzie uzyskać dostępu do takich danych. Firma postanowiła wpisać takie zabezpieczenie w odpowiedzi na rewelacje byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena tyczące inwigilacji.

FBI postuluje od Apple'a takiego zmodyfikowania oprogramowania w telefonie Farooka, aby śledczy mogli żywić nieograniczone próby wprowadzenia hasła, nie ryzykując utraty informacji. FBI chce też, by Apple pomógł w zautomatyzowaniu sprawdzania różnych haseł, aby kolejnych kombinacji nie trzeba było wprowadzać ręcznie. Rozchodzi o tzw. algorytm siłowy (metoda brute force).

Niebezpieczny precedens?

Jak informuje BBC, przypuszcza się, że Farook zabezpieczył osobisty iPhone czterocyfrowym hasłem, jak oznacza, że istnieje dziesięć tys. możliwych kombinacji.

Apple twierdzi, że żądania FBI stanowią "niebezpieczny precedens". "FBI chce, żebyśmy utworzyli nową wersję systemu operacyjnego iPhone’an omijającą kilka podstawowych zabezpieczeń i zainstalowali ją w iPhone’ie uzyskanym w czasie śledztwa. Rząd zwraca się do Apple’a o zhakowanie naszych własnych użytkowników jak i również podważenie dekad rozwoju gwarancji chroniących naszych klientów" a mianowicie pisał Cook.

Masakra w San Bernardino

W grudniu 2015 roku w strzelaninie w San Bernardino dwoje sprawców otworzyło ogień do kilkuset ludzi zgromadzonych na przyjęciu świątecznym po Inland Regional Center, stanowym ośrodku pomocy niepełnosprawnym. Zginęło 14 osób, a 21 zostało rannych, w tymże dwóch policjantów.

Napastnicy zostali zabici w policyjnej obławie. Jak ustalono, byli to 28-letni Syed Farook, obywatel amerykański urodzony w Ameryce w rodzinie pakistańskich imigrantów i jego mężatka, 27-letnia Tashfeen Malik, która mieszkała w USA prawnie na wizie pakistańskiej. Do odwiedzenia USA przyjechali razem po lipcu 2014 roku (Malik jako narzeczona Farooka) z podróży, która obejmowała Pakistan i Arabię Saudyjską, gdzie Malik mieszkała przez przeszło 20 lat. Pobrali się już w USA. Oboje byli muzułmanami. Nie byli wcześniej notowani przez policję.Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...