Apple kontra FBI. Ofiary zamachu chcą odszyfrowania iPhone’a  Tech

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty zbyt wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa około 11, 5 pory. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Agencji bankowej Światowego nowym szefem tejże instytucji

Niektóre ofiary ataku w San Bernardino w Kalifornii poparły funkcjonowania rządu Stanów Zjednoczonych, które chcą zmusić Apple do odwiedzenia odblokowania iPhone’a, który należał do zabójcy Syeda Rizwana Farooka. Koncern uważa natomiast, że spełnienie żądań stworzyłoby niebezpieczny precedens naruszający intymność klientów.

Jak przekazuje agencja Reuters część ofiar strzelaniny w San Bernardino wymaga, aby Apple uległo żądaniom rządu Stanów Zjednoczonych i udostępniło dane wraz z zaszyfrowanego smartfona jednego spośród zamachowców.

Kontrowersyjny programista chce pomóc FBI. "Jeśli nie uda mi się, to zjem buta"

- Uzyskane w ten sposób informacje mogą odparować na pytanie, dlaczego doszło do strzelaniny - rzekł Stephen Larson, prawnik reprezentujący część ofiar. Mecenas odmówił udzielania informacji, ilu poszkodowanych w strzelaninie reprezentuje. I dodał: - Oni byli celem terrorystów, mają prawo wiedzieć, jak mogło do tego dojść.

Żądania FBI

Na początku lutego władze stanu Kalifornia nakazały Apple, by firma udostępniła FBI narzędzia, które mogłyby wspomóc w odblokowaniu iPhone’a należącego do jednego ze sprawców ataku terrorystycznego w San Bernardino. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości argumentują, że zawartość telefonu zamachowca może dostarczyć oryginalnych dowodów w prowadzonym śledztwie.

W odpowiedzi szef Apple opublikował list otwarty, w którym zapewnił, hdy firma przekazała już FBI wszystkie związane z tą sprawą zasoby danych, natomiast rząd amerykański, powołując się na prawo z 1789 r., próbował wymusić na Apple celowe osłabienie gwarancji systemu iOS, tak żeby służby mogły uzyskać dojście do urządzenia zamachowca.

Spór Apple i FBI rozstrzygnie sąd federalny

Zabezpieczenia

Od września 2014 roku dane zapisane po większości urządzeń Apple’a, tego typu jak SMS-y i zdjęcia - są domyślnie zaszyfrowane. Oznacza to, że wejście do tych danych wydaje się możliwy wyłącznie po podaniu hasła. Dziesięciokrotne podanie błędnego hasła powoduje automatyczne wykasowanie danych.

Apple akcentuje, że nawet jego obsada nie jest w będzie uzyskać dostępu do takich danych. Firma postanowiła wpisać takie zabezpieczenie w odpowiedzi na rewelacje byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena tyczące inwigilacji.

FBI postuluje od Apple'a takiego zmodyfikowania oprogramowania w telefonie Farooka, aby śledczy mogli żywić nieograniczone próby wprowadzenia hasła, nie ryzykując utraty informacji. FBI chce też, by Apple pomógł w zautomatyzowaniu sprawdzania różnych haseł, aby kolejnych kombinacji nie trzeba było wprowadzać ręcznie. Rozchodzi o tzw. algorytm siłowy (metoda brute force).

Niebezpieczny precedens?

Jak informuje BBC, przypuszcza się, że Farook zabezpieczył osobisty iPhone czterocyfrowym hasłem, jak oznacza, że istnieje dziesięć tys. możliwych kombinacji.

Apple twierdzi, że żądania FBI stanowią "niebezpieczny precedens". "FBI chce, żebyśmy utworzyli nową wersję systemu operacyjnego iPhone’an omijającą kilka podstawowych zabezpieczeń i zainstalowali ją w iPhone’ie uzyskanym w czasie śledztwa. Rząd zwraca się do Apple’a o zhakowanie naszych własnych użytkowników jak i również podważenie dekad rozwoju gwarancji chroniących naszych klientów" a mianowicie pisał Cook.

Masakra w San Bernardino

W grudniu 2015 roku w strzelaninie w San Bernardino dwoje sprawców otworzyło ogień do kilkuset ludzi zgromadzonych na przyjęciu świątecznym po Inland Regional Center, stanowym ośrodku pomocy niepełnosprawnym. Zginęło 14 osób, a 21 zostało rannych, w tymże dwóch policjantów.

Napastnicy zostali zabici w policyjnej obławie. Jak ustalono, byli to 28-letni Syed Farook, obywatel amerykański urodzony w Ameryce w rodzinie pakistańskich imigrantów i jego mężatka, 27-letnia Tashfeen Malik, która mieszkała w USA prawnie na wizie pakistańskiej. Do odwiedzenia USA przyjechali razem po lipcu 2014 roku (Malik jako narzeczona Farooka) z podróży, która obejmowała Pakistan i Arabię Saudyjską, gdzie Malik mieszkała przez przeszło 20 lat. Pobrali się już w USA. Oboje byli muzułmanami. Nie byli wcześniej notowani przez policję.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Benzyna Pb98 za 4, 61-4, 69 złotych, benzyna Pb95 za cztery, 25-4, 34 zł, diesel za 4, 05-4, szesnascie zł, autogaz LPG zbytnio 1, 77-1, 83 złotych to prognoza cen paliw w…...