Cyberatak dzięki system KNF. ABW zbada sprawę

🕓 15.06.2019
📂 Tech
👁 22
🗨 0
ABW bada sprawę cyberataku w system informatyczny KNF  Tech

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę cyberataku w system informatyczny Komisji Przeglądu Finansowego - poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

- ABW otrzymała zgłoszenie od KNF w sprawie tych zagrożeń i włamań i przewodzi swoje czynności. Sprawa jest Agencji znana - podkreślił rzecznik. Nie chciał jednakże ujawniać żadnych szczegółów.

Według nieoficjalnych informacji PAP materiały dot. cyberataku przy najbliższym czasie trafią do prokuratury.

Portal kluczowej instytucji wyłączony. "Próba ingerencji z zewnątrz"

Próba ingerencji

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w piątek, że w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego "zidentyfikowana jest próba ingerencji z zew. po system informatyczny obsługujący witrynę internetową komisji".

Zapewnił zarazem, że "wewnętrzne programy raportowania przez podmioty nadzorowane funkcjonują niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową i pozostają bezpieczne", natomiast "prace Urzędu przebiegają po sposób niezakłócony".

"Strona internetowa www.knf.gov.pl została wyłączona przez administratorów z UKNF w celu zabezpieczenia materiału dowodowego. Urząd pozostaje przy bieżącym kontakcie z przedstawicielami nadzorowanych sektorów, w poniższym bankowego, których działalność nie jawi się być w żadnym stopniu zagrożona" - czytamy w oświadczeniu rzecznika KNF.

Barszczewski dodał, że w związku z cyberatakiem "zostało złożone zawiadomienie do właściwych organów ścigania, z którymi Urząd dokładnie współpracuje".

Strona internetowa komisji jest nieczynna od momentu czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę obrazuje się komunikat: "Na stronie www prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".

Unia ostrzega przed cyberatakami. Przełomowy rok wyborczy gwoli Wspólnoty

Resort ma świadomość o incydencie

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys powiedział w piątek, że resort wie o tym incydencie i analizuje sprawę.

- Badają ją również odpowiednie służby. Jesteśmy tu w stałym kontakcie wraz z wszystkimi interesariuszami - zaznaczył.

KNF zobowiązywała bazy do podwyższania standardów chronienia i utrzymywania infrastruktury teleinformatycznej na odpowiednio wysokim poziomie.

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na energii ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 r. do KNF włączono także Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

- Pieniądze klientów są bezpieczne, zaś systemy bankowe działają przy sposób prawidłowy i niezakłócony - poinformował w rozmowie z. pl dr Przemysław Barbrich z ZBP, komentując informacje o cyberataku dzięki stronę KNF.

Autor: Абдухалыл
Związane z
Tech
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
6 zasad wprowadzania zmiany. «Psychologia zmiany w życiu i biznesie»
Zmiana jest prosta, co wcale nie oznacza, że jest prosta - podkreśla Angelika Chimkowska, trenerka i mówca. Przy swojej książce "Psychologia modyfikacje w życiu i biznesie" podkreśla, że nie dzierży uniwersalnych rozwiązań.…...
500 zł na dziecko. Szkolenia urzędników
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
500 plus dla nauczycieli. Aneks motywacyjny
- Dodatek "500 plus" gwoli nauczycieli dyplomowanych ma posługiwać motywacji nauczycieli do uszlachetniania zawodowego oraz dowartościować ich - powiedziała minister oświaty Anna Zalewska pytana o zapowiedziany dodatek do wynagrodzeń…...
2 lata rządów PiS. Premier Morawiecki i reformy. Podsumowanie
2 lata rządów PiS to kilka zaniechanych reform gospodarczych i jeszcze większą ilość mniejszych lub większych rewolucji, które wpłynęły na żywot przedsiębiorców oraz zwykłych obywateli. Historia pomysłu podatku komercyjnego czy…...
Nie znaleziono