Facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

"Facebook wchodzi przy branżę gier PC"; "Facebook pokazał swoją konkurencję dla Steama" - tak na temat Gameroom, najnowszym produkcie firmy Marka Zuckerberga, pisały metrów. in. TechCrunch i engadget. Mimo szumnych zapowiedzi, należy jednak powiedzieć sobie klarownie: Gameroom, jak na razie, nie istnieje szansy powalczyć ze Steamem.

Gameroom od momentu FB, wcześniej nazywany Facebook Arcade, chociaż faktycznie wydaje się być platformą dedykowaną dla zawodników komputerowych, chyba nawet nie zaakceptować aspiruje do bycia konkurencją dla Steama.

Facebook Gameroom - co wówczas jest?

Widać to obecnie na poziomie formuły: Gamerooom to platforma wyłącznie dzięki Windowsa 7 i tej nowsze wersje, do owego oferuje dostęp tylko do odwiedzenia "gierek" - produkcji przeglądarkowych i mobilnych, które odpalamy np. jako aplikacje dzięki Facebooku.

Co prawda, wybór gier do ściągnięcia na Gameroom jest całkowicie spory - od karcianek, przez strategiczne, sportowe, puzzle, do wyścigów i strzelanek. Kategorii jest łącznie 18 - ale ich właściwość często pozostawia wiele do odwiedzenia życzenia. Stąd też ustalenie "gierki" - nie są to żadne skomplikowane gry, do dużych gier i hitów nie istnieje ich poniekąd co porównywać.

Jednocześnie Gameroom pozwala - lecz nie zmusza do owego - dzielić się rezultatami z gier na swoim profilu. Na szczęście, cała platforma pozwala kontrolować, jakie możliwości i kiedy gry publikują bezpośrednio na naszym FB i można to według prostu wyłączyć całkowicie.

Dzielenie się wynikami to jednak ani nic innowacyjnego, ani wyjątkowo pożądanego - dlatego też trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że Gameroom ma być rywalizacją dla Steama.

Gameroom nie będzie walczył wraz ze Steamem

Wręcz przeciwnie - Facebook wiedział, że rynku zawodników pecetowych nie jest po stanie naruszyć. Steam stanął w 2003 roku i pierwotnie miał być stroną-aplikacją-sklepem, w którym klienci zobaczą coś więcej, niż tytuł, opis producenta i okładkę. Wypuszczony przez Valve a mianowicie twórców kultowych do obecnie gier Half-Life - Steam szybko zdobył serca zawodników i dzisiaj jest czymś o wiele więcej niż po prostu cyfrowym sklepem: to multiusługowa platforma, dająca możliwość wspólnego grania, ściągania dem, oglądania trailerów, zdobywania odznak i robienia całkowicie innego, co wiąże się z graniem i społecznością graczy. W lutym 2015 r. Steam miał 125 milionów użytkowników.

Z czymś takim trudno konkurować, tym bardziej, że Steam po prostu zakorzenił się wśród graczy. Oczywiście, wytwórce gier - jak Ubisoft z UPlay czy EA z Origin - proponują swoje platformy gamingowe konkursowe wobec produktu Valve, jednak często ich instalacja to zwyczajnie konieczność, by pograć w daną grę, a nie wybór graczy. Mimo wielu prób, nikt póki co nie zagroził sytuacji Steama.

Facebook postanowił więc nawet nie starać się, ale z kolei dopieścić grupę odbiorców nieco zaniedbaną przez producentów dużych gier: zawodników niedzielnych i mobilnych. Tych, którzy lubią niekiedy poklikać w gry w tablecie lub smartfonie, ale nie mają czasu lub chęci na granie dzięki konsoli czy komputerze.

I wygląda na wówczas, że Gameroom jest doskonałym narzędziem do zagospodarowania naszej części rynku gier. Niedzielni gracze, zamiast przeklikiwać się przez Facebooka i następujące aplikacje, odpalają jedną platformę, gdzie skupia się pierwotnego cała cyfrowa rozrywka, a jednocześnie mogą porównywać swoje wyniki ze znajomymi.

Oczywiście, może za jakikolwiek czas Gameroom zacznie pragnąć do odbierania użytkowników Steamowi, ale na chwilę obecną trudno to sobie wyobrazić. Podobnie usługa Facebooka do odwiedzenia streamowania gier na żywo jak narazie nie wydaje się być w stanie konkurować wraz z popularnym wśród graczy Twitchem. Być może więc wykształcenie własnych odbiorców to najlepszy sposób dla Facebooka dzięki ugryzienie rynku gier.

Tagi: facebook zabawy Valve Steam branża konsol interes Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

eurostat: różnice w zamożności gospodarstw domowych i PKB

Eurostat: różnice w zamożności gospodarstw domowych i PKB

Na przestrzeni latek lista relatywnie najbogatszych królestw nie ulega znaczącym udoskonaleniom - wskazują eksperci. Według najnowszych danych Eurostatu, Polska nadal znajduje się powyżej unijnej średniej jeśli rozchodzi o zamożność gospodarstw jak…...

european Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

European Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

Świat się przerabia, ale gen przedsiębiorczości niezmiennie pozostaje ten sam. Wówczas dzięki niemu pojawia się ciekawy pomysł, który współgra na niezagospodarowaną, niezaspokojoną potrzebę rynku i klienta – twierdzi Przemysław Furlepa, wódz zarządzający…...

euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK  Pieniądze

Euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK Pieniądze

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając dokumenty urzędowe z klientami, nie informowały o podstawach swoich woli - ustalił Urząd Opieki Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, iż zastrzeżenia…...

energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w ten sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana…...