European Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

Świat się przerabia, ale gen przedsiębiorczości niezmiennie pozostaje ten sam. Wówczas dzięki niemu pojawia się ciekawy pomysł, który współgra na niezagospodarowaną, niezaspokojoną potrzebę rynku i klienta – twierdzi Przemysław Furlepa, wódz zarządzający w pionie bankowości detalicznej w ING Agencji bankowej Śląskim. Takich ciekawych, prekursorskich rozwiązań nie zabraknie z pewnością w katowickim Spodku, gdzie 11 i dwunastu maja na European Startup Days zaprezentuje się aż 100 startupów.

European Startup Days to wypadek, które już drugi jednego razu towarzyszy Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Impreza umożliwia młodym biznesom spotkanie z korporacjami i inwestorami. Dla wszelkich, którzy nie będą mogli przyjechać do Katowic, podstawowy sponsor ING Bank Śląski, przygotował internetową transmisję. Wydarzenie można śledzić na stronie www internetowej banku, pod adresem https://www.ingbank.pl/lp/esd.

Uczestnicy imprezy zapoznają się m. in. wraz z zasadą działania bezwodnej, mobilnej myjni samochodowej Waterless, która to zużywa zaledwie 300 mililitrów specjalistycznego środka, dzięki któremu samochód utrzymuje czystość przez 3-4 tygodnie, a środowisko przyrodnicze pozostaje nienaruszone.

Future steps to z kolei interaktywna podłoga dla przestrzeni publicznych (hoteli, szpitali, biurowców lub urzędów). Jak działa? Wyświetla różnego rodzaju informacje, np. trasy dojścia do pokoi, a także odczytuje sytuacja kierowanej osoby. I jak na inteligentną podłogę przystało, może też wejść spośród użytkownikiem w prostą interakcję.

Wśród innowacyjnych rozwiązań prezentowanych w Katowicach znajdzie się też BIN-e, innymi słowy inteligentny kosz na śmieci, który dzięki systemowi uczenia maszynowego i bazując w sieciach neuronowych, może rozpoznawać i samodzielnie sortować odpady.

O europejskich dniach startupów, finansowaniu młodych biznesów, przyszłości sektora bankowego i sztucznej inteligencji rozmawiamy wraz z Przemysławem Furlepą, dyrektorem rządzącym w pionie bankowości detalicznej ING Banku Śląskiego.

Foto: materiały prasowe Przemysław Furlepa, dyrektor zarządzający przy pionie bankowości detalicznej przy ING Banku Śląskim

Business Insider Polska: Obecnie niemalże wszystkie młode biznesy oznaczane są mianem startupu. Im tak naprawdę jest startup? Jaka jest Pana określenie?

Przemysław Furlepa: Popularność startupów to m. in. konsekwencja rewolucji technologicznej, która galopem postępuje. Startupy są efektywnym sposobem wykorzystania ludzi zmian na rynku. ING dwie dekady wstecz też był startupem. Dziś zupełnie inne aspekty definiują startup, ale jeden detal jest niezmienny: gen przedsiębiorczości. To dzięki niemu pojawia się ciekawy pomysł, który odpowiada na niezagospodarowaną, niezaspokojoną potrzebę rynku i klienta.

Startupy - oprócz oryginalnych, unikalnych pomysłów - wykorzystują bardzo dobrze nowoczesne technologie. Rewolucja cyfrowa pozwala zbudować firmę praktycznie przy jak najmniejszym zaangażowaniu kapitałowym, dużo niższym, niż to było wciąż kilka lat temu. Ale to nie jest prędzej składowa definicji, lecz szczegół otoczenia rynkowego.

Charakterystyczne dla startupu jest również to, że koncentruje się przeważnie na jednej usłudze, czy jednym produkcie. Tymczasem korporacje, duże firmy mają bardzo rozbudowaną gamę produktów i usług, które starają się rozwijać.

Na pewnym etapie aktywności startupy napotykają na bariery finansowe. Dalszy rozwój wydaje się uzależniony do pozyskania kapitału. Skąd można go brać?

Jest kilka możliwości jak i również rozwiązań. Można poszukać inkubatora, czy akceleratora. Wolno wziąć udział w konkursach, które nagradzają najciekawsze plany wsparciem finansowym. Można również rozważyć nad dotacjami unijnymi. Są też kredyty bankowe, crowdfunding, czy w krańcu fundusze inwestycyjne dedykowane startupom. Opcji pozyskania oszczędności jest wiele i całość zależy tak naprawdę od tego, na jakim etapie progresu jest startup oraz od czasu tego, czy jego założyciele są gotowi podzielić się władzą w firmie, czy nie.

Jakie opłacanie jest zatem odpowiednie dzięki poszczególnych etapach rozwoju startupu?

Pomysł i ludzie – od tego się zaczyna i to jest cena każdego startupu. To nierozerwalne dwa elementy, które postanawiają o sukcesie na pierwszym etapie. I na naszym etapie - koncepcyjnym a mianowicie najlepiej unikać finansowania zewnętrznego. Idealnie byłoby wówczas użytkować z własnych środków lub takich, które nie obciążą kapitałowo startupu.

Jest to możliwe?

Żyjemy po erze technologii cyfrowych, które wiele rzeczy ułatwiają, poprawiają, ale też obniżają koszty - na rynku wydaje się dostępnych sporo tzw. wyjść open source (otwarte programy – przyp. red. ), z których można używać za darmo.

W kolejnej fazie, gdy np. powstało już demo towaru, można sięgać po opłacanie zewnętrzne, ale takie, które nie wiąże się wraz z oddaniem dawcy kapitału woli w startupie. To wydaje się być bardzo ważne, bowiem z początku liczy się nieograniczona szansę realizowania pomysłów bez istotnego wpływu podmiotów zewnętrznych. Jedyny wpływ z zewnątrz, który powinien pojawiać się na tym etapie maksymalnie szybko, to wpływ klientów, czyli testowanie przez nich danego wyrobu lub usługi. Im szybciej to nastąpi, o tyle lepiej. Pierwotnego głos i opinie pozwolą poprawić, udoskonalić ofertę.

Na tym etapie powinno się więc skorzystać z grantów i poszukać wsparcia po akceleratorach czy inkubatorach. Pomagają one prowadzić dzienną działalność przedsiębiorstwa. Oferują wejście do biura, sprzętu i rozwiązań IT, doradztwo tematyczne, pomoc prawną, księgową, natomiast nawet umożliwiają testowanie nowych usług i produktów po warunkach rynkowych.

Dopiero na ostatnim etapie, podczas gdy przychodzi czas na budowanie masy, skali działalności, podczas gdy pojawia się element reklamy, wówczas jest to chwileczkę, żeby zastanowić się, czy jesteśmy mentalnie gotowi, aby udziałami w naszym startupie rozłożyć się z inwestorem, np. funduszem inwestycyjnym.

W czym takie wydarzenie jakim sposobem European Startup days wspiera startupom?

Impreza, która jest się w katowickim Spodku, to okazja do zebrania się startupów z inwestorami, ekspertami i przedstawicielami ogromnych biznesów. Innymi słowy: spotkają się ci, którzy mogą mieć pomysł, a nawet rzeczowy produkt, z tymi, jacy te pomysły lub towary chcieliby rozwijać lub wraz z nich skorzystać.

A jaka jest wasza rol a w poniższym wydarzeniu?

Filozofią ING Banku Śląskiego jest wspieranie ludzi przedsiębiorczych. W zeszłym roku udział w naszym wydarzeniu wzięli nasi specjaliści. W tym roku zaangażowaliśmy się znacznie mocniej. Jako główny sponsor tegorocznej zabawy, zapewniliśmy wsparcie finansowe jak i również organizacyjne. Udział wezmą także nasi eksperci i opowiedzą o podejściu do startupów, współpracy i finansowaniu.

Poza wykładami i panelami dyskusyjnymi zorganizowaliśmy także tzw. strefę spotkań startupów z inwestorami i korporacjami. Żeby móc skorzystać spośród wiedzy eksperckiej i przysłuchiwać się dyskusjom, nie trzeba brać w tym wydarzeniu bezpośredniego wkładu. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli przyjechać aż do Katowic, przygotowaliśmy internetową transmisję tej imprezy. Monitorować online European Startup Days jest możliwość na naszej stronie www internetowej – www.ingbank.pl.

Czy startupy mogą liczyć na finansowe wsparcie z waszej strony?

Startupy na początku potrzebują doradztwa i wsparcia. Dopiero wtedy, gdy mają już gotowy plan, chcą pomocy w wejściu na rynek, w zbudowaniu skali i pozyskaniu odbiorców. I na taką pomocną dłoń mogą liczyć wybrane startupy ze strony grupy ING. Podchodzimy jednak elastycznie jak i również jesteśmy zainteresowani również inwestycjami kapitałowymi. To nie jest tak, że my bądź wyłącznie budujemy od fundamentów, alby tylko kupujemy.

Nam European Startup Days również stwarza spore możności. Podchodzimy w dodatku wydarzenia też biznesowo. Będziemy się inspirować, przypatrywać konkretnym rozwiązaniom, które moglibyśmy potencjalnie wdrożyć w banku i tym samym rozwinąć ofertę dla naszych klientów.

Mowa o szeroko rozumianych usługach dla przedsiębiorców, ułatwiających i usprawniających prowadzenie biznesu. Współpracujemy już metrów. in. z InviPay, świadczącym usługi mikrofaktoringu (forma finansowania faktur – przyp. red. ), ale w tym segmencie rynku jest wciąż wiele miejsca do wprowadzania innowacji.

A których potrzebuje w dzisiejszych realiach sektor bankowy?

Potrzebuje bardzo uważnego wsłuchiwania się w głos klientów i wdrożenia tych bezcennych opinii. Potrzebuje elastyczności, szybkości działania jak i również otwarcia na zupełnie nieznany element, jakim jest weryfikowanie. Proces tworzenia oryginalnych rozwiązań w dużych korporacjach polega bowiem za zakupach grupowych, iż podejmuje się decyzje, natomiast potem miesiącami trwa wdrożenie danej usługi lub towaru. Tymczasem świat pędzi. Dlatego procesy powinny przyspieszyć, być elastycznie budowane np. za pomocą metodologii Agile. Obecnie mam pomysł, jutro klienci są w stanie go zweryfikować, a pojutrze dostarczam gotowe rozwiązanie.

Testowanie regularnie pomysłów przez kontrahentów jest dziś kluczowe, a w niniejszym bardzo pomagają zwinne jak i również elastycznie działające startupy. Myślę, że takie podejście wydaje się być ważne nie tylko przy bankowości, ale we każdego branżach.

Gdy puści Pan wodze fantazji, to jakie rozwiązania widzi Pan za kilka lat w bankowości?

Dziś trudno sobie wyobrazić świat bez płatności zbliżeniowych, czy bez iphoneów, które przestały już pełnić podstawową funkcję telefonu, a zostały centrum m. in. zarządzania finansami i uciechy dla użytkowników.

W nieodległej przyszłości naturalnym kierunkiem będzie ciągle przesuwanie się bankowości w stronę mobilną, zwłaszcza biorąc pod uwagę dwucyfrowe przyrosty liczby kontrahentów w tym obszarze. Coraz większe znaczenie grać będzie także sztuczna inteligencja, oparta na rozwiązaniach cyfrowych, która - na bazie analizy zachowań ludzkich – potrafi dokonać spersonalizowanej riposty dla klienta. Zaryzykuję sprawdzenie, że tak jak kiedyś internet był czymś nadzwyczajnym, tak w przyszłości zaawansowane doradztwo tetatet z człowiekiem będzie usługą luksusową, prestiżową.

I to wydaje się kierunek dla całej ekonomii nie tylko bankowości. Staram się tego nie odróżniać, bo w dzisiejszym świecie różne sektory gospodarki zaczynają się na siebie nachodzić, przenikać. Coraz bliżej wydaje się być telefoniom komórkowym do sieci energetycznych. Sieciom energetycznym do bankowości, a nad tymże wszystkim jest internet jak i również rozwiązania software’owe. I myślę, że to wydaje się być przyszłość- coraz mniej będzie różnic między poszczególnymi branżami. Stworzą one jeden ekosystem, w którego centrum stanie się klient i jego zmieniające się potrzeby.

Dziękuję za rozmowę.

[Artykuł powstał we współpracy z ING Bank Śląski]

Tagi: startupy start up ING komputery wynalazki Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

NotowanieAktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK  Pieniądze

Euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK Pieniądze

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając dokumenty urzędowe z klientami, nie informowały o podstawach swoich woli - ustalił Urząd Opieki Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, iż zastrzeżenia…...

energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Energa szuka oszczędności. Borusewicz: Obchodzą rządową ustawę

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) zarzucił zarządowi Energi, że zmienił kontrakty menedżerom w ten sposób, aby obejść przygotowywaną przez PiS ustawę o zniesieniu górnego limitu składek na ZUS. Energetyczna spółka kontrolowana…...

emilewicz na Impact’18 o gospodarce krajowej 4. 0

Emilewicz na Impact’18 o gospodarce krajowej 4. 0

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

elżbieta Rafalska o płacy minimalnej

Elżbieta Rafalska o płacy minimalnej

Mój resort zaproponował podwyższenie nieznacznego wynagrodzenia do 2250 złotych. Nasza propozycja na naszym etapie nie została zaakceptowana przez ministerstwo finansów, wydaje się tu rozbieżność - powiedziała w radiowej Jedynce Elżbieta Rafalska, minister…...