Andiamo - brytyjski startup konstruuje centrum badawcze w Polsce

Andiamo to brytyjski startup, założony przez rodziny niepełnosprawnego syna, którzy zmotywowani własnymi doświadczeniami, stworzyli oprogramowanie komputerowe do projektowania trójwymiarowych ortez, czyli stabilizatorów medycznych na rzecz dzieci.

W startup zainwestowali Polacy oraz WeWork, globalna firma, która udostępnia przestrzenie do pracy.

Andiamo stworzył w Gdańsku globalne centrum badawczo-rozwojowe. Przyjął do pracy w nim kilkanaście ludzi, m. in. inżynierów aplikacji, specjalistów od wizji cyfrowej, automatyzacji procesów technologicznych i uczenia maszynowego.

Pracują nad oprogramowaniem, które umożliwi pełną automatyzację trójwymiarowego kształtowania ortez medycznych.

- Inżynierowie i projektanci przy centrum R&D w gdańskim Wrzeszczu będą pracować morzem przełomowymi rozwiązaniami z obszarów projektowania i modelowania 3D, by stworzyć najlepsze ortezy na świecie - tłumaczy Lee Provoost, CTO jak i również współzałożyciel Andiamo.

Zapytaliśmy przedstawicieli firmy, dlaczego wybrała właśnie Gdańsk. Wymienili 2 powody. Obecność wykwalifikowanych zatrudnionych i wzrost kosztów egzystencji w kluczowych hubach technologicznych na świecie takich, jak na przykład Dolina Krzemowa, Londyn lub Sztokholm.

Andiamo a mianowicie co dokładnie robi firma

Andiamo powstał w 2014 roku. Twórcy firmy - Samiya i Naveed Parvez a mianowicie sami mieli problem wraz z znalezieniem odpowiednich ortez na rzecz swojego syna, który urodził się z porażeniem mózgowym i potrzebował pomocy poprzez 24 godziny na dobę.

Foto: materiały prasowe Samiya Parver, Chief Family Officer, współzałozycielka Andiamo

Stworzyli więc firmę, której obiektem jest dostarczanie młodym pacjentom uszytych na miarę ortez. Pracują też nad tym, by nie trzeba stało na nie długo oczekiwać. Przygotowanie pojedynczej ma zająć tydzień. W tym czasie pacjenci potrzebujący ortezy oczekują na nie nawet kilka miesięcy.

Technologia stosowana przez brytyjski startup pozwala na wykonanie trójwymiarowego skanu wybranej części ciała maluszka w ciągu kilkudziesięciu sekund i wydruk ortezy w ciągu 48 godzin.

Firma zapewnia, że taki skan pozwala na nawet 300 razy dokładniejsze odtworzenie układu ciała niż w przypadku klasycznego odlewu gipsowego. Niezgodności między skanem 3D a kształtem rzeczywistym wynoszą do granic możliwości 0, 1 mm. Ortezy Andiamo są na tak wiele cienkie, że dziecko odrzucić potrzebuje butów ortopedycznych.

Drukowane w 3D projekty ortez Andiamo w ramach pilotażu dostarczane są do klinik m. in. w Ogromnej Brytanii i Norwegii.

Andiamo - plany startupu

Andiamo zamierza teraz kontynuować prace związane z automatyzacją sporu przetwarzania danych uzyskanych spośród trójwymiarowego skanu. Będą odruchowo przekształcane w model umożliwiający wydruk 3D.

Do tej pory tym przebiegiem zajmował się wykwalifikowany profesjonalista.

- Szacujemy, iż produkty Andiamo w możliwości 10 lat poprawią doniośle jakość życia 50, jedenastu milionów osób - pacjentów i ich rodzin a mianowicie mówi Samiya Parves, Chief Family Officer i współzałożycielka Andiamo. Magazyn "Forbes" umieścił ją na liście 100 kobiet, których działalność wskazane jest obserwować.

Polski Alfabeat zainwestował w Andiamo 700 tys. euro, amerykański WeWork natomiast 500 tys. euro, startup ma jeszcze poszczególnego inwestora – jest zanim brytyjski NCL Technology Ventures.

Alfabeat to fundusz kapitałowy, który inwestuje przy firmy we wczesnej fazie rozwoju, dostarczające rozwiązań chmurowych dla korporacji, tworzące oprogramowanie i rozwijające inne "twarde" projekty technologiczne.

Fundusz powstał w 2015 roku kalendarzowego, a zaczął inwestować w 2017 roku.

Dysponuje kapitałem w wysokości siedmiu mln euro. Pochodzi pan od inwestorów prywatnych jak i również partnerów zarządzających oraz grantu od Narodowego Centrum Doświadczeń i Rozwoju (BRIdge Alfa).

Oprócza Andiamo, ulokował też w firmy: Daily, Intiaro, DEBN i Fibratech. Twórcami funduszu są: Jan Wyrwiński, wcześniej prezes Aiton Caldwell oraz Bartosz Lipnicki, który pracował wcześniej dla Ericssona, Gemalto i CLX Communications.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Benzyna Pb98 za 4, 61-4, 69 złotych, benzyna Pb95 za cztery, 25-4, 34 zł, diesel za 4, 05-4, szesnascie zł, autogaz LPG zbytnio 1, 77-1, 83 złotych to prognoza cen paliw w…...