Ceny prądu - dla kogo rekompensaty?

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, podczas wystąpienia w Sejmie, mówił, że rząd przygotowuje program rekompensat dla małych i średnich przedsięwzięć, które "obecnie w państwie płacą najwięcej za energię elektryczną, oraz dla gospodarstw domowych".

"Program rekompensat, który przygotowujemy na przyszły rok zakłada, że wydatek rachunku za energię elektryczną w przyszłym roku odrzucić zmieni się dla wszystkich, którzy są podłączeni do odwiedzenia sieci na niskim napięciu. Ich zmiany nie dotkną" - mówił Tchórzewski.

Rekompensaty za ceny prądu

"Pragnę podkreślić, że programem tym zostaną objęte gospodarstwa domowe obojętnie od rodzaju zawartej dokumenty urzędowe z przedsiębiorstwem, tak, aby rachunek za energię elektryczną w przyszłym roku pozostał bez zmian" - poinformował.

W połowie października minister zapewniał, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 r. mogą wzrosnąć o nie zaakceptować więcej niż 5 proc.

W piątek udzielał odpowiedzi na pytanie Mieczysława Kasprzaka (PSL-UED) "w kwestii drastycznego wzrostu cen siły elektrycznej".

Kasprzak dopytywał ministra m. in. na temat to, co rząd zamierza zrobić, aby rozwiązać problemy związane z drastycznie drożejącą energią elektryczną, którą w tej chwili odczuwają przedsiębiorcy i odbiorcy końcowi.

Tchórzewski po odpowiedzi przytoczył dane Komisji Europejskiej, z których powstaje, że gospodarstwa domowe przy Polsce płacą dwukrotnie w mniejszym stopniu za energię elektryczną aniżeli gospodarstwa niemieckie. W wypadku przedsiębiorstw sytuacja wygląda identycznie.

Minister w ten sposób, jak wpływa na ceny prądu

Wśród czynników cenotwórczych energii elektrycznej wydaje się koszt certyfikatów CO2 jak i również kosztów paliwa, w odniesieniu do to przygotowaliśmy program rekompensat gwoli MSP i gospodarstw domowych a mianowicie powiedział Tchórzewski.

Zwrócił uwagę, że przede wszystkim należy odróżnić ceny hurtowe od opłat za siłę elektryczną, jaką dostają w rachunkach odbiorcy indywidualnych.

Brak tego rozróżnienia wiedzie w przestrzeni publicznej do odwiedzenia błędnych wniosków. "Otóż procentowa zmiana ceny w hurcie nie przekłada się jeden do jednego na wielkość rachunku płaconego przez konsumentów. Odnosząc się do opłat hurtowych faktycznie w II i III kwartale br. obserwowany jest na całym starym kontynencie rozwój cen energii na giełdach" - powiedział.

Według ministra kluczowy wpływ w ceny energii w obrocie hurtowym mają koszt uprawnień do emisji CO2 i koszty paliwa. Mus zakupu praw do emisji CO2 jest głównym składnikiem prowadzonej polityki klimatycznej UE. Dodał, że "ceny uprawnień do emisji CO2 w krótkim czasie wzrosły o ok. 500 proc. Wraz z 5 euro za tonę w roku 2017 do odwiedzenia 25 euro za tonę odnotowaną 10 wrześniu br. Aktualnie cena ta kursuje w stopniu ok. 16 € za tonę".

"Drugi czynnik, to koszty paliwa. Ceny gazu ziemnego i węgla kamiennego na świeckich rynkach są w trendzie wzrostowym, wprawdzie nie faktycznie silnym, jak certyfikatów CO2. Po udanej restrukturyzacji po górnictwie, polskie elektrownie potrafią liczyć na tańszy o kilka proc. węgiel z polskich kopalń niż ten importowany" - mówił.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG od 6 do 12 lutego 2017

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG od 6 do 12 lutego 2017

Benzyna Pb98 za czterech, 99-5, 11 zł/l, etylina Pb95 za 4, 69-4, 79 zł/l, diesel PAN za 4, 59-4, 68 zł/l, autogaz LPG zbytnio 2, 15-2, 23 zł/l - to prognozowane…...