Ceny prądu - dla kogo rekompensaty?

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski, podczas wystąpienia w Sejmie, mówił, że rząd przygotowuje program rekompensat dla małych i średnich przedsięwzięć, które "obecnie w państwie płacą najwięcej za energię elektryczną, oraz dla gospodarstw domowych".

"Program rekompensat, który przygotowujemy na przyszły rok zakłada, że wydatek rachunku za energię elektryczną w przyszłym roku odrzucić zmieni się dla wszystkich, którzy są podłączeni do odwiedzenia sieci na niskim napięciu. Ich zmiany nie dotkną" - mówił Tchórzewski.

Rekompensaty za ceny prądu

"Pragnę podkreślić, że programem tym zostaną objęte gospodarstwa domowe obojętnie od rodzaju zawartej dokumenty urzędowe z przedsiębiorstwem, tak, aby rachunek za energię elektryczną w przyszłym roku pozostał bez zmian" - poinformował.

W połowie października minister zapewniał, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 r. mogą wzrosnąć o nie zaakceptować więcej niż 5 proc.

W piątek udzielał odpowiedzi na pytanie Mieczysława Kasprzaka (PSL-UED) "w kwestii drastycznego wzrostu cen siły elektrycznej".

Kasprzak dopytywał ministra m. in. na temat to, co rząd zamierza zrobić, aby rozwiązać problemy związane z drastycznie drożejącą energią elektryczną, którą w tej chwili odczuwają przedsiębiorcy i odbiorcy końcowi.

Tchórzewski po odpowiedzi przytoczył dane Komisji Europejskiej, z których powstaje, że gospodarstwa domowe przy Polsce płacą dwukrotnie w mniejszym stopniu za energię elektryczną aniżeli gospodarstwa niemieckie. W wypadku przedsiębiorstw sytuacja wygląda identycznie.

Minister w ten sposób, jak wpływa na ceny prądu

Wśród czynników cenotwórczych energii elektrycznej wydaje się koszt certyfikatów CO2 jak i również kosztów paliwa, w odniesieniu do to przygotowaliśmy program rekompensat gwoli MSP i gospodarstw domowych a mianowicie powiedział Tchórzewski.

Zwrócił uwagę, że przede wszystkim należy odróżnić ceny hurtowe od opłat za siłę elektryczną, jaką dostają w rachunkach odbiorcy indywidualnych.

Brak tego rozróżnienia wiedzie w przestrzeni publicznej do odwiedzenia błędnych wniosków. "Otóż procentowa zmiana ceny w hurcie nie przekłada się jeden do jednego na wielkość rachunku płaconego przez konsumentów. Odnosząc się do opłat hurtowych faktycznie w II i III kwartale br. obserwowany jest na całym starym kontynencie rozwój cen energii na giełdach" - powiedział.

Według ministra kluczowy wpływ w ceny energii w obrocie hurtowym mają koszt uprawnień do emisji CO2 i koszty paliwa. Mus zakupu praw do emisji CO2 jest głównym składnikiem prowadzonej polityki klimatycznej UE. Dodał, że "ceny uprawnień do emisji CO2 w krótkim czasie wzrosły o ok. 500 proc. Wraz z 5 euro za tonę w roku 2017 do odwiedzenia 25 euro za tonę odnotowaną 10 wrześniu br. Aktualnie cena ta kursuje w stopniu ok. 16 € za tonę".

"Drugi czynnik, to koszty paliwa. Ceny gazu ziemnego i węgla kamiennego na świeckich rynkach są w trendzie wzrostowym, wprawdzie nie faktycznie silnym, jak certyfikatów CO2. Po udanej restrukturyzacji po górnictwie, polskie elektrownie potrafią liczyć na tańszy o kilka proc. węgiel z polskich kopalń niż ten importowany" - mówił.Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...