Dystrybutorzy węgla pod lupą UOKiK  Informacje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza dystrybutorów węgla, interesuje go zwłaszcza modelowanie się cen na sektorze. Urząd czeka na informacje od około 100 firm z tej branży - poinformowała rzeczniczka prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch.

Cieloch wskazała, że UOKiK bada rynek węgla pod kątem istnienia na nim możliwych patologii. - Od maja prowadzimy postępowanie wyjaśniające. Badany jest stan konkurencji, koncentracji oraz zachowań rynkowych kontrahentów. Szczególnie interesuje nas dystrybucja węgla, głównie kształtowanie opłat - poinformowała rzeczniczka.

Gdzie Polska nabywa węgiel?

- Wysłaliśmy ankiety do około 100 przedstawicieli w handlu węglem a mianowicie czekamy na odpowiedzi - dodała.

Jakie ceny i dlaczego?

Zgodnie z informacjami UOKiK, w trakcie postępowania ma być wypróbowany proces kształtowania cen za pośrednictwem poszczególne ogniwa w łańcuchu dostaw węgla kamiennego: od producentów, poprzez odbiorców a także podmioty zajmujące się dalszą odsprzedażą.

UOKiK zaznacza, hdy zgodnie z prawem antymonopolowym urząd może wszcząć działanie wyjaśniające, które prowadzone wydaje się być "w sprawie", a nie "przeciwko" konkretnemu przedsiębiorcy. Posiada ono na celu podstawowe zbadanie sytuacji rynkowej. Postępowanie wyjaśniające powinno się zakończyć w ciągu 30, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu 60 dni od czasu jego wszczęcia.

Podane terminy mogą jednak ulec wydłużeniu, np. gdy urząd czeka na żądane od przedsiębiorców informacje. Jeżeli przy trakcie postępowania wyjaśniającego prezes UOKiK stwierdzi nieprawidłowości, ma możliwość wszcząć postępowanie w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

Zatrzymania

Przed trzema tygodniami funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na terenie kilku województw osoby związane wraz ze Składami Węgla i MM Group. Aresztowano sześć ludzi, jedna następnie została zwolniona. Wobec części podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju. Obie spółki mają siedzibę w Białych Błotach k. Bydgoszczy.

Tusk: afera ma związek wraz z osobami działającymi w dziedzinie połączeń gazowych Polska-Rosja

W przyszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Bydgoszczy rozpatrzy zażalenia na aresztowanie pięciu osób. Są oni podejrzani m. in. o oszustwa, wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy na kwotę 85 mln zł. Prokuratura przedstawiła zarzuty łącznie dwunastu osobom, które były po kierownictwie powiązanych kapitałowo firm Składy Węgla i MM Group lub miały oddziaływanie na podejmowane decyzje gospodarcze.

Według informacji Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy i CBŚ ze zgromadzonych towarów oraz przesłuchań świadków wypływa, że węgiel sprowadzany wraz z Rosji i Kazachstanu oferowany był jako polski, nieprawidłowości dotyczyły także jego właściwości i ilości. Tworzono tuż przy tym fikcyjną dokumentację związaną z dystrybucją węgla, partii transakcji wcale nie ewidencjonowano. Wszystko też świadczyło na temat zorganizowanym charakterze działalności przestępczej.

Do rozbicia stajnie doszło dzięki wspólnym działaniom m. in. policjantów CBŚ i prokuratury, a także Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urzędu Inspekcji Skarbowej w Bydgoszczy.

Są zarzuty

Prokuratura postawiła podejrzanym zarzuty m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstw i przestępstw skarbowych, oszustwa przy handlu węgla, wyłudzenia podatku VAT i prania pieniędzy.

Zalewa nas tani węgiel z Rosji

Jednym z udziałowców Składów Węgla jest Falenta Investments, należąca do Marka Falenty, który jest podejrzany o współudział w procederze nielegalnych podsłuchów polityków. Falenta w zeszłym roku wykupił 40 proc. udziałów w Składach Węgla i zapowiadał szybkie przedłożenie spółki na giełdę. Obecnie po 40 proc. udziałów w spółce mają Falenta Investments i MM Group, a 20 proc. udziałów należy do spółki WSB.

W środę, przedstawiając w Sejmie informację na temat. nielegalnych podsłuchów, premier powiedział, że mają one stosunek z osobami, które funkcjonowały w dziedzinie połączeń gazowych między Polską a Rosją. W tle - dodał - jest też "handel węglem zza wschodniej granicy, na wielką skalę".

Falenty nie ma wśród podejrzanych w nawiązaniu z działaniem Składów Węgla i MM Group. Pełnomocnik Falenta Investments wystąpił do bydgoskiej prokuratury o nadanie spółce uprawnień osoby pokrzywdzonej, ale ta nie zgodziła się dzięki to uznając, że dobro prawne spółki nie jest bezpośrednio naruszone lub zagrożone.

W lutym UOKiK nałożył na Składy Węgla karę w wysokości nieomal pół miliona zł za wprowadzanie konsumentów w defekt co do właściwości wyprzedawanego węgla. Spółka odwołała się do sądu.

Spółka Składy Węgla zajmuje się sprzedażą detaliczną węgla kamiennego. Firma rozpoczynała działalność od czasu kilku składów w woj. kujawsko-pomorskim, an obecnie dzierży ich 350 w kompletnej Polsce.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

dymisja wiceminister finansów w resorcie Morawieckiego

Dymisja wiceminister finansów w resorcie Morawieckiego

Hanna Majszczyk, wiceminister finansów, podała się do dymisji. Przyjęła ją premier Beata Szydło - podał resort finansów w komunikacie. Jak poinformowano, dymisja została skomplikowana z powodów osobistych. Majszczyk zajmowała…...

drutex - zwolnienia dla członków rodziny Leszka Gierszewskiego

Drutex - zwolnienia dla członków rodziny Leszka Gierszewskiego

W Druteksie doszło do kolejnych przepychanek słownych. Karolina Dobranowska, wiceprezes spółki i córka prezesa Leszka Gierszewskiego, otrzymała wypowiedzenie z robocie w trybie natychmiastowym. Małżonka prezesa i przewodnicząca rady nadzorczej firmy Grażyna Gierszewska sprzeciwia…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

dodatkowe opłaty dla posiadaczy naczelnego rachunku płatniczego  Pieniądze

Dodatkowe opłaty dla posiadaczy naczelnego rachunku płatniczego Pieniądze

Bezpłatne otwarcie jak i również prowadzenie konta oraz pomoc karty. To zalety podstawowego rachunku płatniczego, który od czasu środy można otworzyć we wszystkich bankach w Polsce. Nie brakuje jednak także pomocniczych opłat…...