Chemia z Polic trafi do Senegalu. «To umocni polską pozycję»  Informacje

Grupa Azoty Zakłady Nienaturalne Police S. A. zamierzają umocnić swoja pozycję w afrykańskim rynku nawozowym. 1 z największych polskich przedsiębiorstw z branży chemicznej potrzebuje zainwestować w instalacje przemysłowe w Senegalu, zwiększyć wydobycie fosforytów w tym państwie oraz wziąć udział przy rozwoju senegalskiego rolnictwa.

O współpracy polsko-senegalskiej rozmawiali we wtorek w Stargardzie kierownictwo Grupy Azoty Police oraz minister przemysłu i górnictwa Senegalu Aly Ngouille Ndiaye.

- Jest zależne nam na dalszym zwiększeniu wydobycia surowców w Senegalu. Rozmawiamy również o możliwościach rozwoju instalacji przemysłowych na kontynencie afrykańskim. Dodatkowo wykorzystując z kompetencji agrarnych polskich instytutów naukowych i spośród naszych doświadczeń przygotowujemy wyjątkową ofertę dla rządu Senegalu w toku analiz i złożonego wsparcia rolnictwa - mówił prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski.

Zwolnienia w ZCh Police

Firmy z wizytą przy Senegalu

Senegalski minister przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że kraj ten wydaje się zainteresowany zwiększeniem wymiany handlowej z Polską. Zapowiedział, hdy przygotowywana jest kwietniowa wizytacja w Senegalu przedstawicieli rodzimych firm zainteresowanych inwestowaniem w tym kraju. 30 przedsięwzięć potwierdziło już chęć wzięcia udziału w niej - dodał. Są wśród nich spółki z branży maszyn rolniczych, przemysłu chemicznego, rolnictwa jak i również usług lotniczych.

- Mam nadzieję, że zbyt pośrednictwem kontaktów z Grupą Azoty inwestowaniem w Senegalu zainteresują się inne przedsiębiorstwa górnicze - podkreślił.

Korzyści dla obu stron

Prezes Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński ocenił, hdy współpraca biznesowa Grupy z Senegalem, to m. in. miejsca pracy dla Senegalczyków, a dla Polic surowce, i pewność ich otrzymywania po takich cenach, które gwarantują rozwój w Policach produkcji nawozowej.

- W ślad za inwestycjami w Senegalu pójdą inwestycje w Policach, które będą mieć związek z ta działalnością - zapewnił.

Jałosiński dodał, że nasz kraj firma chciałaby zainwestować po produkcję kwasu siarkowego, który to miałby trafiać do Senegalu.

Jarczewski zaznaczył, hdy Grupa Azoty chce poszerzyć swe zaangażowanie w Senegalu.

NIK niedobrze o Policach

- Rozmawiamy bardzo poważnie o uczestnictwie w rozwoju przemysłu chemicznego w Senegalu, przetwórstwa fosforu na kwas fosforowy tam u nas z udziałem siarki i kwasu siarkowego wytwarzanego na naszym portalu - dodał.

Doświadczenie pomoże

Wspomniał również na temat możliwościach inwestycyjnych w zakresie produkcji nawozowej w naszym afrykańskim państwie.

- Nie tylko chcemy zaopatrywać nawozy, ale też składamy ofertę, dotyczącą współpracy spośród rządem Senegalu w obszarze oceny stanu rozwoju tamtejszego rolnictwa oraz przygotowania wyjść systemowych dla niego - poinformował Jarczewski. Jak wyjaśnił, Polska w tym obszarze ma doświadczenia, którym być może się podzielić.

Wyraził też nadzieję, że Senegal stanie się dla Grupy "platformą uczestnictwa w rynku nawozowym na kontynencie afrykańskim".

Fosforyty i ilmenity

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police rozpoczęła inwestycje w Senegalu od zakupu na koniec sierpnia ub. r. 55 proc. udziałów w spółce African Investment Group zbytnio 28, 85 mln dol. Senegalska spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów po Senegalu. W grudniu zaś zapowiedziała, że będzie się starać o kolejne 2 koncesje na wydobycie materiałów w Senegalu.

Jak informowano wówczas, dotychczas przyznane koncesje pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb Zakładów, po 2014 r. ma okazać się dostarczonych do Polic 400 tys. ton fosforytów z Senegalu. Spółka podała również, że dzięki dostępowi do własnych surowców Police zaoszczędzą w 2014 r. ok. 30 mln zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S. A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce i jeden z największych naszych eksporterów. W 1995 r. Police zostały przekształcone po jednoosobową spółkę Skarbu Ciebie. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy polski. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty S. Natomiast. kupiła 49, 5 mln akcji zwykłych na posiadacza Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka ta weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...