Chemia z Polic trafi do Senegalu. «To umocni polską pozycję»  Informacje

Grupa Azoty Zakłady Nienaturalne Police S. A. zamierzają umocnić swoja pozycję w afrykańskim rynku nawozowym. 1 z największych polskich przedsiębiorstw z branży chemicznej potrzebuje zainwestować w instalacje przemysłowe w Senegalu, zwiększyć wydobycie fosforytów w tym państwie oraz wziąć udział przy rozwoju senegalskiego rolnictwa.

O współpracy polsko-senegalskiej rozmawiali we wtorek w Stargardzie kierownictwo Grupy Azoty Police oraz minister przemysłu i górnictwa Senegalu Aly Ngouille Ndiaye.

- Jest zależne nam na dalszym zwiększeniu wydobycia surowców w Senegalu. Rozmawiamy również o możliwościach rozwoju instalacji przemysłowych na kontynencie afrykańskim. Dodatkowo wykorzystując z kompetencji agrarnych polskich instytutów naukowych i spośród naszych doświadczeń przygotowujemy wyjątkową ofertę dla rządu Senegalu w toku analiz i złożonego wsparcia rolnictwa - mówił prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski.

Zwolnienia w ZCh Police

Firmy z wizytą przy Senegalu

Senegalski minister przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że kraj ten wydaje się zainteresowany zwiększeniem wymiany handlowej z Polską. Zapowiedział, hdy przygotowywana jest kwietniowa wizytacja w Senegalu przedstawicieli rodzimych firm zainteresowanych inwestowaniem w tym kraju. 30 przedsięwzięć potwierdziło już chęć wzięcia udziału w niej - dodał. Są wśród nich spółki z branży maszyn rolniczych, przemysłu chemicznego, rolnictwa jak i również usług lotniczych.

- Mam nadzieję, że zbyt pośrednictwem kontaktów z Grupą Azoty inwestowaniem w Senegalu zainteresują się inne przedsiębiorstwa górnicze - podkreślił.

Korzyści dla obu stron

Prezes Grupy Azoty Police Krzysztof Jałosiński ocenił, hdy współpraca biznesowa Grupy z Senegalem, to m. in. miejsca pracy dla Senegalczyków, a dla Polic surowce, i pewność ich otrzymywania po takich cenach, które gwarantują rozwój w Policach produkcji nawozowej.

- W ślad za inwestycjami w Senegalu pójdą inwestycje w Policach, które będą mieć związek z ta działalnością - zapewnił.

Jałosiński dodał, że nasz kraj firma chciałaby zainwestować po produkcję kwasu siarkowego, który to miałby trafiać do Senegalu.

Jarczewski zaznaczył, hdy Grupa Azoty chce poszerzyć swe zaangażowanie w Senegalu.

NIK niedobrze o Policach

- Rozmawiamy bardzo poważnie o uczestnictwie w rozwoju przemysłu chemicznego w Senegalu, przetwórstwa fosforu na kwas fosforowy tam u nas z udziałem siarki i kwasu siarkowego wytwarzanego na naszym portalu - dodał.

Doświadczenie pomoże

Wspomniał również na temat możliwościach inwestycyjnych w zakresie produkcji nawozowej w naszym afrykańskim państwie.

- Nie tylko chcemy zaopatrywać nawozy, ale też składamy ofertę, dotyczącą współpracy spośród rządem Senegalu w obszarze oceny stanu rozwoju tamtejszego rolnictwa oraz przygotowania wyjść systemowych dla niego - poinformował Jarczewski. Jak wyjaśnił, Polska w tym obszarze ma doświadczenia, którym być może się podzielić.

Wyraził też nadzieję, że Senegal stanie się dla Grupy "platformą uczestnictwa w rynku nawozowym na kontynencie afrykańskim".

Fosforyty i ilmenity

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police rozpoczęła inwestycje w Senegalu od zakupu na koniec sierpnia ub. r. 55 proc. udziałów w spółce African Investment Group zbytnio 28, 85 mln dol. Senegalska spółka posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów po Senegalu. W grudniu zaś zapowiedziała, że będzie się starać o kolejne 2 koncesje na wydobycie materiałów w Senegalu.

Jak informowano wówczas, dotychczas przyznane koncesje pozwalają na zaspokajanie bieżących potrzeb Zakładów, po 2014 r. ma okazać się dostarczonych do Polic 400 tys. ton fosforytów z Senegalu. Spółka podała również, że dzięki dostępowi do własnych surowców Police zaoszczędzą w 2014 r. ok. 30 mln zł.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S. A. (dawniej Zakłady Chemiczne Police) to jedna z największych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce i jeden z największych naszych eksporterów. W 1995 r. Police zostały przekształcone po jednoosobową spółkę Skarbu Ciebie. W lipcu 2005 r. firma zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Stolicy polski. W sierpniu 2011 r. Grupa Azoty S. Natomiast. kupiła 49, 5 mln akcji zwykłych na posiadacza Polic (66 proc. kapitału zakładowego), dzięki czemu spółka ta weszła w skład grupy kapitałowej Azoty.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

cEO Netfliksa, Reed Hastings, po wywiadzie o rozwoju firmy

CEO Netfliksa, Reed Hastings, po wywiadzie o rozwoju firmy

Reed Hastings, prezes jak i również współzałożyciel Netfliksa, twierdzi, hdy jego firma to poniekąd ewolucja, a nie rewolucja na rynku mediów. Zaznacza, że jego firma w dużym stopniu poprawiła doświadczenie…...