Będzie 500 plus dla profesorów. "Dodatek ma motywować"

🕓 14.06.2019
📂 Wiadomosci
👁 221
🗨 0
500 plus dla nauczycieli. Aneks motywacyjny

- Dodatek "500 plus" gwoli nauczycieli dyplomowanych ma posługiwać motywacji nauczycieli do uszlachetniania zawodowego oraz dowartościować ich - powiedziała minister oświaty Anna Zalewska pytana o zapowiedziany dodatek do wynagrodzeń nauczycieli.

- 500 plus jest dla profesorów dyplomowanych, dlatego że potrzebujemy motywacji do doskonalenia profesjonalnego i dowartościowania nauczyciela dyplomowanego. Proszę zauważyć, nauczyciel dyplomowany właściwie w połowie swojej kariery nie proch żadnych bodźców ani skarbowych, ani rozwojowych - oznajmiła Zalewska dziennikarzom podczas rady w szkole, w mieściny Nowa Cerkiew w woj. pomorskim.

W przygotowanym przez MEN projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych zaproponowano m. in., aby nauczycielowi dyplomowanemu, czyli na najlepszym stopniu awansu zawodowego, legitymującemu się co najmniej 5-letnim okresem pracy w uczelni od dnia nadania wielkości nauczyciela dyplomowanego oraz wyróżniającą oceną pracy, przysługiwał dodatek za wyróżniającą pracę.

Dodatek 500 plus przed chwilą za trzy lata

Dodatek tenże miałby wynosić 16 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Po raz główny dodatek nauczyciele mogliby dostać po 1 września 2020 r., jednak pełną wielkość będzie miał on przed chwilą od 1 września 2022 r. Do tegoż czasu wysokość dodatku będzie corocznie wzrastała. W czasie od 1 września 2020 r. wynosić on posiada 3 proc. kwoty bazowej, an od 1 września 2021 r. – 6, 5 proc. W Weryfikacji Skutków Regulacji wyliczono, hdy w 2020 r. suplement wynosiłby 95 zł, w 2021 r. - 206 zł, a w 2022 r. - 507 złotych.

Projekt ustawy wydaje się w fazie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania.

Zalewska podkreśliła, hdy proponowany dodatek "to odrzucić jest kiełbasa wyborcza", ale rozwiązanie systemowe:

To jest wymyślone kilka miesięcy temu - po pierwsze, po drugie - to jest w ustawie. O ile to była "kiełbasa wyborcza", to byłoby tak, iż mamy rok wyborczy, a nie mamy roku wyborczego, przypominam. To na porządne wchodzi do systemu.

To jest dodatek, który to będzie dodatkiem po weryfikacji nauczyciela dyplomowanego. Tam są bardzo ostre kryteria, wówczas są dobre pieniądze, lecz za określone działania. Metrów. in. doskonalenie zawodowe na przykład będzie obowiązkowe (... ). My nie mówimy tutaj na przykład na temat, że matematyk ma się uczyć matematyki, polonista słownika polskiego, ale metod edukowania. Co roku przychodzą faktycznie inne dzieci, świat naprawdę goni i nauczyciele muszą mieć wsparcie.

Minister zapytana o to, jak na przykład długo nauczyciel będzie otrzymywał "500 plus", powiedziała, iż może otrzymywać do przejścia na emeryturę, ale stanie się to weryfikowane:

Według kolejnych trzech latach pozostaniemy sprawdzać: jeżeli ktoś dokonał szczególnych osiągnięć, to w tej chwili się zobowiązuje do owego, że ten poziom trzyma. Później będzie podlegał wycenie i jeżeli okaże się, że jednak nie wytrzymał tempa, to zwyczajnie ludzi pieniędzy mieć nie zostanie. To naprawdę jest motywacyjne.

500 plus na rzecz nauczycieli ma podnieść ranga tego zawodu

O zmianach przy dotyczących wynagrodzeń nauczycieli szefowa MEN napisała też po specjalnym liście z okazji zbliżającego się 1 stycznia szkolnego. "Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej będą ukierunkowane na nasilenie roli nauczyciela i powiększenie jego prestiżu. Wprowadzimy nowatorską formułę doskonalenia zawodowego oraz podwyżki wynagrodzeń" - podkreśliła minister w liście.

Wprowadzenie podwyżek dla nauczycieli Zalewska zapowiadan od paru miesięcy. W piątek na konferencji prasowej przy Katowicach minister zastrzegła, hdy "o tym (podwyżkach - PAP) dokładnie będzie opowiadała pani premier 4 września". 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2017/2018.

Z kolei wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki poinformował po poniedziałek, że jest po uzgodnieniach z minister edukacji w sprawie trzykrotnych podwyżek dla nauczycieli w r. 2018, 2019 i 2020. - Środki na ten cel są oczywiście chronione w przyszłorocznym budżecie a mianowicie zapewnił Morawiecki.

Autor: chuffedstore
Związane z
Wiadomosci
Kategoria