Firmy meblarskie nie spłacają długów

Co szósty producent sprzętów w Polsce nie spłaca w terminie swoich zobowiązań – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów. Meblarze zalegają gminom, bankom, firmom leasingowym, operatorom telefonicznym i koncernom energetycznym. Przy sumie branża jest winna wierzycielom aż 108, sześć mln zł.

Tymczasem meble to potęga Polski. Jesteśmy jednym spośród największych producentów w Europie, a jedynie w ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej sięgnęła 42 mld zł, z czegoż aż 90 proc. wyszło na eksport. Dobra sytuacja w branży meblarskiej, dostrzegalna we wzroście produkcji i eksportu, powinna wspierać budowę finansową spółek. Dane KRD mówią jednak co odmiennego.

Branża meblarska dynamicznie rośnie

Polskie meble zdobią apartamentu mieszkalnego nie tylko Niemców, Anglików i Czechów, ale trafiają też do egzotycznych zakątków świata, jak Brazylia bądź Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Prognozy KPMG wskazują, że do 2020 roku polska produkcja sprzedana mebli podwyższy się o ponad 18 proc. i wyniesie prawie 50 mld złotych. Ostatni raz tak ogromny wzrost (17, 3 proc. ) branża meblarska zanotowała w 2011 r., co wynikało ze zwiększenia obrotów na rynku klientów instytucjonalnych i wiązało się bezpośrednio wraz z polską prezydencją w Unii europejskiej Europejskiej oraz organizacją piłkarskich mistrzostw EURO 2012.

Globalny sukces, lokalny problem

Ale mimo globalnego sukcesu, branża ma też miejscowy problem, a jest zanim – nieterminowe regulowanie zobowiązań. W KRD jest obecnie 16 154 takich niezapłaconych faktur.

Spośród 25, 9 tys. zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw meblarskich aż 4258 posiada stan dłużnika. Najbardziej zadłużonymi będą firmy z województw: mazowieckiego i wielkopolskiego – w każdym z nich całkowita wartość długów przekracza 13 mln zł. Następne trzy miejsca, z długami w granicach 9-10 mln zł zajmują przedsiębiorcy spośród województwa łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego. Najwięcej zadłużonych przedsiębiorstw działa w województwach: mazowieckim (633), wielkopolskim (564) i śląskim (433).

Przeciętne zadłużenie firmy meblarskiej zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Długów to 25, pięć tys. zł. Jednak istnieją wśród nich rekordziści z długami przekraczającymi nawet milion złotych. Liderem tego niechlubnego zestawienia jest przedsiębiorca spośród województwa łódzkiego, który zalega na łączną kwotę nieopodal 3 mln zł wobec 3 wierzycieli: gminy, producenta materacy i firmy windykacyjnej.

- Drugie obszar na liście największych dłużników zajmuje firma z Kujawsko-Pomorskiego. Ma aż 8 wierzycieli i 23 zobowiązania. Zalega w sumie na kwotę 2, 7 mln zł wobec: firmy leasingowej, towarzystwa ubezpieczeniowego, koncernu energetycznego, funduszu sekurytyzacyjnego, tartaku, producenta mebli, sprzedawcy maszyn i ustrojstw do produkcji mebli, a nawet dostawcy GPS-ów - wskazuje raport KRD.

W sumie branża meblarska jest winna wierzycielom 108, 6 mln zł. Prawie 57 proc. tego obciążenia (61, 8 mln zł) przypada na banki jak i również firmy leasingowe oraz środki pieniężne sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, które odkupiły długi od czasu pierwotnych wierzycieli, najczęściej spośród sektora finansowego. Na następnych pozycjach znajduje się kupiectwo (17, 47 mln zł) oraz przemysł (11, 04 mln zł).

- Wśród wierzycieli z tych 2 ostatnich gałęzi gospodarki znajduje się sporo przedsiębiorstw produkujących i sprzedających półprodukty i akcesoria do produkowaniu mebli. Wielokrotnie mieliśmy obecnie do czynienia z taką sytuacją, że jakaś przedsiębiorstwo meblarska występowała u naszą firmę z jednej strony jako wierzyciel, z drugiej w charakterze dłużnik. To pokazuje, że część przedsiębiorstw meblarskich ma niewielkie rezerwy finansowe i gdy im nie zapłaci jeden kontrahent, te banki natychmiast przestają płacić odmiennym. Staramy się w takim przypadku udrożnić te płatności – tłumaczy Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso.

Meblarze mają jeszcze jeden problem

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że wartość obciążenia w meblarstwie rośnie. W ciągu ostatnich 4 czasów wzrosło o niemal sześcdziesięciu mln zł.

W przypadku branży, która w 90 proc. utrzymuje się na eksporcie, jej wzrost i ogólna stan ściśle zależą od kwestii finansowej, politycznej jak i również gospodarczej na rynkach cudzoziemskich. A to, bez wątpienia, wydaje się zawsze najtrudniejsze do przewidzenia – zauważa Adam Łącki, prezes KRD.

Na razie zagraniczni kontrahenci z największą przyjemnością podejmują współpracę z polskimi meblarzami. Aby jednak pokrzepić swą pozycję na arenie międzynarodowej i móc rozkazywać własne warunki, musimy dokonać jeszcze jednej ważnej zmiany.

Raport KPMG określa bowiem, że choć Polska jest potęgą meblarską, to jednak nasze marki odrzucić są rozpoznawalne poza krajem. Tylko nieliczne polskie firmy sprzedają produkty pod swoim marka. Joanna Krzemińska, dyrektor przy KPMG zwraca uwagę, hdy wiele polskich wytwórców produkuje meble dla zagranicznych nabywców, którzy później sprzedają je pod własnymi markami.

– Chcąc stworzyć trwały atut, który pozwoli im wygrywać z konkurencją, spółki meblarskie powinny skoncentrować się w budowaniu silnej i porządnej marki. Takiej, która będzie oparta o solidność i wiarygodność finansową. W ten sposób zdobędą serca konsumentów i… portfele kontrahentów. A to najlepszy klucz do triumfu – potwierdza Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

finansowanie mieszkań w Polsce przez deweloperów

Finansowanie mieszkań w Polsce przez deweloperów

Najwięksi deweloperzy po 65 proc. finansują skład mieszkań obligacjami - wynika z analizy DM Navigator. Od początku 2016 roku kalendarzowego wyemitowali oni obligacje dzięki ponad 1 mld zł. Deweloperzy postawili…...

fATCA - oświadczenia rezydentów USA klientów TFI i banków

FATCA - oświadczenia rezydentów USA klientów TFI i banków

Klienci funduszy, instytucji bankowych, biur maklerskich i ubezpieczycieli muszą do końca listopada złożyć oświadczenia wynikające z polsko-amerykańskiej umowy FATCA. Inaczej stracą dostęp do kasy. Umowa zakłada przekazanie do odwiedzenia USA danych właścicieli zaoszczędzone…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

facebook otwiera Messengera. Będą świeże funkcje  Tech

Facebook otwiera Messengera. Będą świeże funkcje Tech

Globalny ranking prędkości sieci. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy świadectwo w internecie? Emocje dookoła propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...

facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

Facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

"Facebook wchodzi przy branżę gier PC"; "Facebook pokazał swoją konkurencję dla Steama" - tak na temat Gameroom, najnowszym produkcie firmy Marka Zuckerberga, pisały metrów. in. TechCrunch i engadget. Mimo szumnych zapowiedzi, należy…...