Górnicy nie chcą rozmawiać wraz z rządem. Noc spędzili po kopalni

  • Kopalnie sypną pieniędzmi dla górników
  • Szydło: górnictwo zaczyna przynosić zyski
  • Przegląd prasy. Batalia o górnicze pensje. Jak z czternastkami?
  • Pieniądze zamiast węgla. ZUS wypłaci deputat emerytom górniczym
  • Co miesiąc traci dziesiątki milionów złotych. Kopalnia trafiła pod młotek

W czterech kopalniach Kompanii Węglowej obstaje podziemny protest, w jakich bierze udział ok. 1000 górników. Związkowcy zapowiedzieli, że nie pojadą na piątkowe spotkanie z pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa. W poniedziałek w regionie śląsko-dąbrowskim posiada się rozpocząć akcja protestacyjno-strajkowa związana m. in. wraz z rządowym planem dla KW.

Rząd przyjął przy środę program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m. in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów jak i również osłony dla 5, 2 tys. zwalnianych.

CZYTAJ RAPORT SPECJALNY O KOMPANII WĘGLOWEJ

Plan dla Kompanii Węglowej od A do Z. Co wyczekuje górników?

"Nieuzasadniona likwidacja"

Do strajkujących od środy górników z kopalni Brzeszcze w czwartek dołączyły załogi kopalń Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy i Pokój, przewidzianych w planie do likwidacji. Związkowcy podali, iż w reakcji na ulokowania planu dla KW, na południu pod ziemią protestowało już ok. 1 tys. górników.

Wiceprzewodniczący górniczej Solidarności oraz szef relacji w kopalni Brzeszcze Stanisław Kłysz powiedział, że wówczas akcja przeciw „nieuzasadnionej likwidacji kopalni” oraz rządowemu programowi naprawczemu. - Górnicy nie wyjadą, dopóki nie przyjmą zapewnienia, że kopalnia będzie dalej funkcjonować. Zrozumielibyśmy, gdybyśmy nie mieli węgla, czy dobrego węgla, ale w tym miejscu jest możliwość fedrowania przez najbliższe 40 lat. Naprawdę więc decyzja o likwidacji - to jest decyzja polityczna, a nie produkcyjna - powiedział Kłysz.

Zdaniem prezesa KW Krzysztofa Sędzikowskiego, Kompania Węglowa nie istnieje już czasu na rokowania, a rządowy plan naprawczy jest w czwartek demonstrowany załogom kopalń. Dodał, że liczy na odpowiedzialność związków i wskazuje na zadania w planie chroniące podwładnych. - Zarząd będzie realizował ten program. Ja się w pełni pod naszym programem podpisuję - zadeklarował na spotkaniu z dziennikarzami.

Trzy etapy

Sędzikowski przedstawił też trzy etapy planu naprawczego KW. Główny etap - to potrzebne dla firmy „odcięcie najbardziej nierentownych aktywów”. Chodzi na temat przekazanie do Spółki Metamorfozy Kopalń (SRK) zakładów: Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój, a także sprzedaż spółce Węglokoks-Kraj kopalni Piekary. Prezes KW wskazał, że tych pięć zakładów przynosi spółce 80 proc. strat. Kolejne punkty - to sprzedaż do odwiedzenia zawiązanej przez Węglokoks korporacji pozostałych dziewięciu kopalń, a w końcu rozwój na tym gruncie firmy z nowymi inwestorami.

Kompania Węglowa prezentuje plan naprawczy. "Nie ma czasu na negocjacje"

Wicepremier i minister ekonomii Janusz Piechociński zapowiedział, że w miejscu zamkniętych kopalń powstaną specjalne strefy gospodarcze. Wiceszef rządu przewiduje, że wszyscy górnicy dołowi spośród likwidowanych kopalń znajdą fuchę.

- Kopalnie na Śląsku, oraz w Małopolsce dysponują sporymi, bardzo ciekawymi terenami, (…) w związku z tym, jest równolegle ustawiony mechanizm na rzecz przejmowania tych terenów, dozbrajania pierwotnego i przyciągania inwestorów. Natomiast to dlatego, że chcemy zachować ich potencjał dzięki rzecz działalności produkcyjnej, wytwórczej i przemysłowej" - rzekł Piechociński. Przyznał, że w ramach przekształcania terenów górniczych w strefy ekonomiczne ważną rolę odegra Katowicka Osobliwa Strefa Ekonomiczna.

Strajk

W poniedziałek w rejonie śląsko-dąbrowskim ma rozpocząć się akcja protestacyjno-strajkowa związana metrów. in. z rządowym planem dla KW. Związkowcy zapowiedzieli też, że nie pojadą na piątkowe spotkanie spośród pełnomocnikiem rządu ds. górnictwa Wojciechem Kowalczykiem. Poinformował o tym szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz po czwartkowym zebraniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W zawartość komitetu wchodzą: Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i związek Kontra.

Plan naprawczy to szansa dla Kompanii Węglowej? "Albo zwolnimy 3 tys., albo pracę straci 49 tys. osób"

- Jestem cały czas gotowy do rozmowy, nie jedynie w Warszawie, również w Śląsku. Uważam, że dialog jest potrzebny, bo dwie strony mają ten sam cel, czyli uratowanie Kompanii Węglowej - powiedział dziennikarzom Kowalczyk.

Wojewoda śląski Piotr Litwa zaapelował do załóg górniczych o rozwagę jak i również zrozumienie niezwykle trudnej kwestii Kompanii Węglowej. Zadeklarował odpowiedzialność w rozwiązanie problemów górnictwa jako mediator.

PiS i SLD o planie naprawczym

Likwidacji kopalń sprzeciwia się PiS. W czwartek politycy tej partii Beata Szydło i Andrzej Dudziarz przed bramą kopalni Brzeszcze powiedzieli, że rząd dewastuje miejsca pracy i szuka rozwiązań, które godzą przy polską gospodarkę.

Program likwidacyjny, a nie naprawczy - tak politycy SLD określają przyjęty w środę przez rząd program naprawczy dla KW. Poseł SLD Zbyszek Zaborowski, odnosząc się do tych zapowiedzi podkreślił na konferencji prasowej, że Donald Tusk, jako przeszły premier, "podjął zobowiązania, iż program naprawczy (górnictwa) na pewno nie będzie oznaczał likwidacji kopalń i obszarów pracy".Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

gUS: PKB w 2015 roku wzrosło o 3, 6 proc.

GUS: PKB w 2015 roku wzrosło o 3, 6 proc.

300 oraz w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...

gUS: deflacja we wrześniu wyniosła 0, 5 proc. rdr

GUS: deflacja we wrześniu wyniosła 0, 5 proc. rdr

Jak podał GUS, we wrześniu towary jak i również usługi potaniały o 0, 5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Wówczas kolejny z rzędu miech, gdy występuje deflacja. Postać…...

grecja o «krok do przodu». Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych  Informacje

Grecja o «krok do przodu». Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych Informacje

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy…...

grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Pierwsze pieniądze zarobiła, sprzedając jeansy na warszawskiej Skrze. Wierzy, że bycie uprzejmym nie oznacza, hdy ktoś jest słabym managerem. Zaś kobietom, które potrzebują odnieść sukces radzi, by nie liczyć na... inne…...

gPW - prognozy

GPW - prognozy

Pierwsze sesje Nowego Roku potwierdzają, że wiosna zawitała na GPW, a giełdowe byki na dobre przebudziły się z zimowego spania. Akcje drożały trzecią sesję z rzędu, zyskując po tym czasie około…...