Bank Światowy: Polacy muszą szczędzić albo będą mieli problem

Polacy muszą zacząć więcej oszczędzać jak i również to coś znacznie więcej aniżeli tylko po to, żeby zapewnić sobie najlepsze emerytury, ale też według to, by Polska mogła utrzymać wysokie tempo postępu gospodarczego - ostrzega Pula Światowy.

Koniec roku to dla wielu czas na noworoczne postanowienia. Wam, którzy przeczytaliby raport "Oszczędności motorem wzrostu i ochroną godziwej starości", nie mieliby wątpliwości, jak powinni zacząć 2015 rok.

Mocne postanowienie

Polacy popuszczają pasa. Na święta, Sylwestra jak i również zimowe ferie wydamy 30 mld złotych

Eksperci Agencji bankowej Światowego wyliczyli, że przeciętny Kowalski powinien do tegoż, co odkłada już teraz, dorzucić jeszcze dodatkowo 10 proc. swoich rocznych zarobków, aby na emeryturze mieć w mniejszym stopniu więcej tyle, ile obecni emeryci.

Ekonomiści już od dawna ostrzegają, hdy emerytury dzisiejszych 30-, 40-, a nawet 50-latków będą znacznie niższe niż pierwotnego rodziców. Chodzi o stopę zastąpienia, czyli kwotę, która to zastąpi pensję po przejściu na emeryturę. Jeśli stawka ta wynosi np. 60 proc., oznacza to, iż osoba zarabiająca 2 tys. zł dostanie na emeryturze 1, 2 tys. zł.

Szacunki pokazują, że po zmianach w programie emerytalnym z 1999 r. stopa zastąpienia będzie niesłychanie niska (ok. 25-35 proc. ), co spowoduje, hdy emerytury w nowym systemie będą nawet dwa razy mniejsze od dzisiejszych. "Obecnie pracujące osoby będą musiały dodatkowo oszczędzać 10 proc. swoich rocznych zarobków, aby zapewnić sobie stopę zastąpienia na obecnym poziomie" - przewiduje Bank Światowy.

Problem dla gospodarki

To jednakże niejedyny problem, przed jakim stoi Polska. Niska stawka oszczędności jest bowiem zagrożeniem także dla gospodarki. W czasie obchodzonej w tym r. 25. rocznicy przemian spośród 1989 roku wielokrotnie przywoływano statystyki pokazujące imponujący progres gospodarczy naszego kraju. Według 1995 roku średnioroczne tempo wzrostu wynosiło 4 proc.

Nowy program oszczędzania na emeryturę. Ekonomiści mają pomysł

Jak podkreślono w raporcie, wynikało wówczas głównie z silnego wzrostu produktywności. Przechodząca transformację nasz kraj gospodarka mogła dzięki nim gonić inne kraje na temat podobnym PKB na mieszkańca. Teraz - jak zaznacza Bank Światowy - bardzo trudno będzie nadal wykorzystywać ten bodziec wzrostu.

"Aby podtrzymać dotychczasowe bieg rozwoju, Polska musi zrewidować swój model wzrostu i w większym stopniu podeprzeć go na oszczędnościach, a nie, jak dotychczas, na konsumpcji" - alarmują pisarze opracowania.

Coraz mniej

Oszczędności gospodarstw domowych konsekwentnie spadają. W 2012 roku wynosiły zaledwie 3 proc. PKB, co było jednym z najniższych wyników w całkowitej UE. Po odjęciu obowiązkowych składek emerytalnych wartość gospodarności (tylko tych dobrowolnych) wynosiła 0, 2 proc. PKB.

- Wysokie gospodarności krajowe przyciągają kapitał zagraniczny. Jeśli nie masz wysokich oszczędności, nie możesz wypatrywać przyciągnięcia tych zagranicznych - powiedziała Mamta Murthi, szef odpowiedzialna w Banku Światowym za Europę Środkową jak i również kraje bałtyckie.

Jak podkreśla starsza ekonomistka wraz z biura Banku Światowego po Warszawie Emilia Skrok, małych oszczędności Polaków nie tłumaczy to, że jesteśmy państwem na dorobku, który nadrabia zaległości względem państw zachodnich. "W ostatniej dekadzie poziom oszczędności na terytorium polski był mniejszy niż w innych rozwiniętych gospodarkach UE, w okresie, gdy znajdowały się dane kabiny prysznicowe na podobnym poziomie progresu (co Polska)" - wskazuje raport.

Polacy w najlepszych nastrojach od momentu 2008 r.

Nasz państwo ma niższą średnią stopę oszczędności z lat 1991-2012 niż np. Portugalia wraz z lat 1972-98, Hiszpania spośród lat 1968-93, czy nawet Grecja z lat 1968-91.

Coraz starsi

Na naszą niekorzyść wpływa również fakt, że polskie ludność należy do najszybciej starzejących się w UE. "W miarę starzenia się ludności oszczędności gospodarstw domowych będą spadać" - podkreślono w raporcie.

Eksperci Banku Światowego uważają, że rząd nie zapewnia odpowiednich bodźców do oszczędzania. Dlatego - jak wynika z doświadczeń wykonanych na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) - Polacy za najbardziej opłacalną, a zarazem najbezpieczniejszą formę lokowania oszczędności uważają inwestycji bankowe w rodzimej walucie.

"Mimo przeświadczenia, hdy warto oszczędzać, niewielu Młodych polaków ma nawyk systematycznego odkładania. W naszym społeczeństwie dominuje skłonność do bieżącej konsumpcji" - zwrócił uwagę dr Przemysław Barbrich z ZBP.

Tymczasem z analiz Zależności wynika, że systematyczne oszczędzanie jest dla wielu Młodych polaków osiągalne. - Gdyby pojawiła się konieczność odkładania ilości 100 zł każdego miesiąca, (gotowość taką) deklaruje nieomal 70 proc. osób. Wówczas kwestia przede wszystkim powodów subiektywnych - właściwej motywacji, ale także kompetencji po zakresie zarządzania domowym budżetem - ocenił ekspert ZBP.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Benzyna Pb98 za 4, 61-4, 69 złotych, benzyna Pb95 za cztery, 25-4, 34 zł, diesel za 4, 05-4, szesnascie zł, autogaz LPG zbytnio 1, 77-1, 83 złotych to prognoza cen paliw w…...