Ataki hakerskie spoza Polski dzięki infrastrukturę krytyczną

Na instytucje finansowe a także infrastrukturę krytyczną w Naszym narodzie przypuszczane są ataki hakerskie spoza naszego kraju; eksperci zdołają na nie dobrze odpowiadać, usprawnienia wymaga ich przewidywanie - oceniła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Cyberwojna trwa. Jak ubezpieczyć się przed hakerami?

- Są oczywiście ataki spoza Polski, jak najbardziej, hakerskie. (... ) Wiadomo, które to są najczulsze punkty rzeczywistości teleinformatycznej – to istnieją z reguły instytucje pieniężne oraz infrastruktura krytyczna, to znaczy ta, na której tkanka was się rozpina - transportowa czy paliwowa, czy energetyczna i takie ataki istnieją przypuszczane – powiedziała minister w porannej audycji Radia Zet, pytana o cyberataki spoza Polski.

Jak dodała, ministerstwo cyfryzacji obserwuje kierunek ataków, a nie zaakceptować ich źródło. - Można dojrzeć kierunek, można się spodziewać inspiracji po tych kierunkach, ale trudno jest to stwierdzić z całą przekonaniem, bo takimi rzeczami pochłaniają się raczej agencje wywiadu niż ministerstwo cyfryzacji – powiedziała.

Rola bezpieczeństwa

Minister była pytana o swe stwierdzenia z połowy października, że koszt najpilniejszych nakładów związanych z cyberbezpieczeństwem po 2017 r. szacuje się na 60 mln złotych, ale środki te nie zostały jeszcze w całości zagwarantowane na przyszły dwanaście miesięcy. Pytanie dotyczyło tego, co jest lepsze - publikacje milionów na cyberbezpieczeństwo czy miliardów na Wojska Defensywy Terytorialnej.

- Obrona terytorialna jest bardzo zasadnicza, ale jest dość dobrze finansowana przez państwo. Z kolei to, do czego fast próbujemy doprowadzić to, aby infrastruktury teleinformatyczne były w wyższym stopniu bezpieczne – powiedziała.

Nie do przewidzenia?

Polska na wojnie wraz z hakerami. Minister zapowiada ustawę

Minister cyfryzacji podkreśliła, iż Polska świetnie wypada w międzynarodowych ocenach bezpieczeństwa. - Zawsze jest mowa, iż jesteśmy doskonali, jeśli idzie o odparcie ataku, jeśli on się odbędzie; fatalniej jest z przewidywaniem jego kierunku i samego napadu, czasem bywamy zaskoczeni, ale nasi analitycy są coraz lepsi w przewidywaniu także – wskazała.

W połowie października Streżyńska informowała, że w połowie listopada rząd powinien przyjąć "Strategię Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2016–2020". Jej celem jest m. in. zwiększenie pułapu bezpieczeństwa infrastruktury teleinformatycznej ciebie, zwiększenie zdolności do zapobiegania i zwalczania zagrożeń wraz ze strony cyberprzestrzeni, a także zmniejszenie skutków incydentów godzących w bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

Prace ruszają

Zgodnie z zapowiedziami minister, w kwietniu ewentualnego roku do Sejmu trafi projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Rząd dzierży się nim zająć w marcu 2017 r.

MC chce, by w projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa znalazły się elementy wymagane przez dyrektywę NIS (dyrektywa PE o bezpieczeństwie sieci i informacji). W ustawie mają odszukać się także zasady administrowania istotnymi incydentami teleinformatycznymi. Resort chce też zapisać metrów. in. zasady tworzenia "efektywnych programów edukacyjnych".

Ważna lista

Atak hakerów. Wykorzystali do tego kamery sieciowe

W lipcu Parlament Europejski przyjął dyrektywę o bezpieczeństwie sieci i informacji (NIS), która zawiera listę tak zwanym. krytycznych sektorów. Przedsiębiorstwa jak i również administracja publiczna w tych sektorach będą mieć mus oceny zagrożeń dla chronienia sieci teleinformatycznych, przeciwdziałania im oraz zgłaszania poważnych incydentów. Lista obejmuje energetykę, spedycja, bankowość, infrastrukturę rynków skarbowych (np. giełdy papierów wartościowych), służbę zdrowia, wodociągi a także infrastrukturę cyfrową.

Władze państw unijnych mają ustalić szczegółową listę "operatorów kluczowych usług", biorąc pod obserwację znaczenie tych usług dla społeczeństwa i gospodarki bądź bezpieczeństwa publicznego. Podmioty wraz z tej listy będą otoczone wymogami dyrektywy dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa swych sieci informatycznych.

Państwa unijne pozostaną musiały powołać instytucje ds. bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych, które będą nadzorować wypełnianie dyrektywy, oraz zespoły reagowania dzięki incydenty komputerowe (Computer Security Incident Response Teams - CSIRTs). Państwa mają też przyjąć własne strategie jak i również plany współpracy w zakresie bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych jak i również informacji. Powstanie unijna sieć zespołów reagowania na incydenty komputerowe, której sekretariat stanie się mieścić się przy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...