CEDIG. Bez numeru PESEL firma zniknie z bazy. Ekspert uspokaja

Kilkaset tysięcy biznesmenów może zostać po 19 maja wykreślonym z bazy przedsiębiorców na skutek nieuzupełnienia informacji dotyczących numeru PESEL. W programie "Bilans" w TVN24 BiS Grzegorz Taran z kancelarii prawno podatkowej Baran i Pluta tłumaczył, co powinni zrobić firmy.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarki polski (CEIDG) powstała 1 lipca 2011 roku i zastąpiła gminne ewidencje działalności gospodarki polski, w których rejestrowani byli przedsiębiorcy. Do końca 2011 roku trwał okres przejściowy - przedsiębiorcy byli przenoszeni ze starych rejestrów do odwiedzenia nowej ewidencji.

W aktach urodzenia pojawią się nowe informacje

Kto dokonywał wpisu już w CEIDG miał obowiązek podać nr PESEL. Wcześniej takiego wymogu nie było, a nie każdy uzupełnili dane. W 2016 roku kalendarzowego weszła w życie nowela przepisów, w świetle jakiej przedsiębiorcy dostali dwa lata na uzupełnienie danych. Termin mija 19 maja 2018 roku.

Firmy, które nie zaakceptować uzupełnią danych o numer PESEL zostaną wykreślone wraz z rejestru.

Kto będzie wykreślony?

Grzegorz Taran z kancelarii prawno podatkowej Baran i Pluta przy programie "Bilans" TVN24 Dwukrotnie uspokajał jednak przedsiębiorców. a mianowicie To nie będzie dzięki pewno tak, że przy poniedziałek wszyscy przedsiębiorcy który prowadzi działalność gospodarczą obudzą się w nowej rzeczywistości, mają wykreśloną działalność i ktoś ich wsadzi za to do więzienia. Bo naprawdę to na pewno nie będzie - mówił.

Jak przypominał, problem nie zaakceptować dotyczy przedsiębiorców, którzy rejestrowali działalność po 2012 r.. Ma to związek z datą powstania Centralnej Ewidencji i Informacji o Aktywności Gospodarczej. - Natomiast faktycznie problem może wystąpić, jak na przykład czytałem w niektórych statystykach, w przypadku około 235 tys. przedsiębiorców, którzy byli rejestrowani wtedy, kiedy CEDIG powstawała, czyli po lipcu 2011 roku i uprzednio byli przenoszeni z rejestrów gminnych - mówił.

Co więcej, "mało możliwe jest, że w przypadku sklepy, który prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się, składa deklaracje, zeznania podatkowe, żeby tu tego nr PESEL nie zaakceptować było".

Chodzi o to, że CEDIG powinien uzyskania nr PESEL od innych organów, które fita znają, dlatego - jeżeli przedsiębiorca po 2012 r. składał do Ewidencji jakiekolwiek wnioski, to urzędnicy już jego dane uzupełnili.

Baran zaznaczał, że ustawodawca wprowadził termin na wniosek nr PESEL, żeby "wykreślić martwe dusze". - Może to będą rzadkie przypadki, ale jednak będą. Te osoby w pierwszej kolejności będą eliminowane z ewidencji po to, żeby tam nie tworzyć pustych podmiotów - mówił. Dodawał aczkolwiek, że "przedsiębiorcy na pewno nie będą wykreślani już w poniedziałek".

Przegląd prasy. Tysiące przedsiębiorstw wiszą na włosku

- Także jeszcze trochę czasu na pewno na wówczas jest, żeby ten PESEL uzupełnić, ale i odrzucić zwlekać - radził.

Szczególnie, że kary mają możliwość być dotkliwe. - Zachowanie działalności gospodarczej bez rejestru to nawet 5 tys. złotych, a w ekstremalnych przypadkach kara ograniczenia wolności - przypominał.

Jak sprawdzić PESEL?

Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie w rejestrze?

"Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak a mianowicie już uzupełniłeś PESEL jak i również nie musisz nic robić" - czytamy na stronicach CEIDG.

Jeżeli przedsiębiorca nie składał wniosków na tej dacie, powinien odszukać swój wpis w spisie i sprawdzić, czy pod spodem statusem działalności jest wiadomość "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Jeśli tak, należy odmiennych się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić informacje.

Również do urzędu gminy przedsiębiorca powinien się zgłosić, jeżeli ma trudność z odnalezieniem swojego wpisu.

Co jeśli firma nie uzupełni danych w ustalonym terminie i zostanie wykreślona z rejestru? Na stronicach ewidencji czytamy, że trzeba wtedy "wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umiejscowienie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przekazać do Departamentu Małych jak i również Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii elektronicznie lub pocztą tradycyjną".

Jak przypomniano, wszystkie posty do CEDIG są darmowe.Aktualności

dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

Dlaczego w PLL LOT brak skórzanej tapierki? Krzysztof Moczulski

- Albo bądź duży, albo znajdź niszę, w której będziesz dobry - mówi Krzysztof Moczulski, dyrektor biura podróży produktu w Polskich Liniach Lotniczych LOT. To mężczyzna i jego zespół postanawiają…...

die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie Wraz z świata

Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...

czym jest biologia syntetyczna?

Czym jest biologia syntetyczna?

Staram się śledzić informacje związane spośród dokonaniami współczesnej nauki. Tym chętniej, gdy dotyczą ów kredyty możliwości połączenia badań biologicznych z technologiami informatycznymi. Pewne idee to prawdziwa historia intelektualna. Obszarem…...