CEDIG. Bez numeru PESEL firma zniknie z bazy. Ekspert uspokaja

Kilkaset tysięcy biznesmenów może zostać po 19 maja wykreślonym z bazy przedsiębiorców na skutek nieuzupełnienia informacji dotyczących numeru PESEL. W programie "Bilans" w TVN24 BiS Grzegorz Taran z kancelarii prawno podatkowej Baran i Pluta tłumaczył, co powinni zrobić firmy.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarki polski (CEIDG) powstała 1 lipca 2011 roku i zastąpiła gminne ewidencje działalności gospodarki polski, w których rejestrowani byli przedsiębiorcy. Do końca 2011 roku trwał okres przejściowy - przedsiębiorcy byli przenoszeni ze starych rejestrów do odwiedzenia nowej ewidencji.

W aktach urodzenia pojawią się nowe informacje

Kto dokonywał wpisu już w CEIDG miał obowiązek podać nr PESEL. Wcześniej takiego wymogu nie było, a nie każdy uzupełnili dane. W 2016 roku kalendarzowego weszła w życie nowela przepisów, w świetle jakiej przedsiębiorcy dostali dwa lata na uzupełnienie danych. Termin mija 19 maja 2018 roku.

Firmy, które nie zaakceptować uzupełnią danych o numer PESEL zostaną wykreślone wraz z rejestru.

Kto będzie wykreślony?

Grzegorz Taran z kancelarii prawno podatkowej Baran i Pluta przy programie "Bilans" TVN24 Dwukrotnie uspokajał jednak przedsiębiorców. a mianowicie To nie będzie dzięki pewno tak, że przy poniedziałek wszyscy przedsiębiorcy który prowadzi działalność gospodarczą obudzą się w nowej rzeczywistości, mają wykreśloną działalność i ktoś ich wsadzi za to do więzienia. Bo naprawdę to na pewno nie będzie - mówił.

Jak przypominał, problem nie zaakceptować dotyczy przedsiębiorców, którzy rejestrowali działalność po 2012 r.. Ma to związek z datą powstania Centralnej Ewidencji i Informacji o Aktywności Gospodarczej. - Natomiast faktycznie problem może wystąpić, jak na przykład czytałem w niektórych statystykach, w przypadku około 235 tys. przedsiębiorców, którzy byli rejestrowani wtedy, kiedy CEDIG powstawała, czyli po lipcu 2011 roku i uprzednio byli przenoszeni z rejestrów gminnych - mówił.

Co więcej, "mało możliwe jest, że w przypadku sklepy, który prowadzi działalność gospodarczą, rozlicza się, składa deklaracje, zeznania podatkowe, żeby tu tego nr PESEL nie zaakceptować było".

Chodzi o to, że CEDIG powinien uzyskania nr PESEL od innych organów, które fita znają, dlatego - jeżeli przedsiębiorca po 2012 r. składał do Ewidencji jakiekolwiek wnioski, to urzędnicy już jego dane uzupełnili.

Baran zaznaczał, że ustawodawca wprowadził termin na wniosek nr PESEL, żeby "wykreślić martwe dusze". - Może to będą rzadkie przypadki, ale jednak będą. Te osoby w pierwszej kolejności będą eliminowane z ewidencji po to, żeby tam nie tworzyć pustych podmiotów - mówił. Dodawał aczkolwiek, że "przedsiębiorcy na pewno nie będą wykreślani już w poniedziałek".

Przegląd prasy. Tysiące przedsiębiorstw wiszą na włosku

- Także jeszcze trochę czasu na pewno na wówczas jest, żeby ten PESEL uzupełnić, ale i odrzucić zwlekać - radził.

Szczególnie, że kary mają możliwość być dotkliwe. - Zachowanie działalności gospodarczej bez rejestru to nawet 5 tys. złotych, a w ekstremalnych przypadkach kara ograniczenia wolności - przypominał.

Jak sprawdzić PESEL?

Jak sprawdzić, czy PESEL jest na wpisie w rejestrze?

"Znajdź swój wpis w bazie przedsiębiorców i zobacz w historii wpisu, czy składałeś jakieś wnioski po 1 stycznia 2012 roku. Jeśli tak a mianowicie już uzupełniłeś PESEL jak i również nie musisz nic robić" - czytamy na stronicach CEIDG.

Jeżeli przedsiębiorca nie składał wniosków na tej dacie, powinien odszukać swój wpis w spisie i sprawdzić, czy pod spodem statusem działalności jest wiadomość "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Jeśli tak, należy odmiennych się do dowolnego urzędu gminy, żeby uzupełnić informacje.

Również do urzędu gminy przedsiębiorca powinien się zgłosić, jeżeli ma trudność z odnalezieniem swojego wpisu.

Co jeśli firma nie uzupełni danych w ustalonym terminie i zostanie wykreślona z rejestru? Na stronicach ewidencji czytamy, że trzeba wtedy "wystąpić do Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o przywrócenie wpisu i umiejscowienie na nim brakujących danych. Pismo będzie trzeba przekazać do Departamentu Małych jak i również Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii elektronicznie lub pocztą tradycyjną".

Jak przypomniano, wszystkie posty do CEDIG są darmowe.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...

chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował  Informacje

Chojna-Duch: Marek Belka to dobry szef, szkoda by rezygnował Informacje

Luksus na czterech kołach. Współczesna hybryda kontra elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show w Paryżu Złoto, srebro i miedź po odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy czy Polska. Który…...

ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Ceny paliw - diesel etylina autogaz prognoza 22-28 sierpnia 2016

Benzyna Pb98 za 4, 61-4, 69 złotych, benzyna Pb95 za cztery, 25-4, 34 zł, diesel za 4, 05-4, szesnascie zł, autogaz LPG zbytnio 1, 77-1, 83 złotych to prognoza cen paliw w…...