Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

  • Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze
  • Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu
  • Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć
  • 28-godzinny tydzień pracy dla 2 milionów Niemców
  • Strajki przy niemieckich fabrykach samochodów. Układy chcą podwyżek

Realizacja kontrowersyjnego projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 dojdzie do izolacji Niemiec po Europie - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt".

Gazeta wyraziła też renomę, że budowa tego gazociągu jest niekorzystna dla Bundeswehry, gdyż ogranicza możliwości organizowania manewrów przez niemiecką marynarkę wojenną i siły oddechowe.

Ceny ropy naftowej najwyższe od przeszło dwóch czasów

Izolacja?

"Krótko mówiąc, realizując ten projekt Niemcy izolują się na starym kontynencie, sieją nieufność i wspierają prawdopodobnie populizm w takich krajach jak na przykład Polska czy Węgry" – pisze autor komentarza Allan Posener.

"Trudno pojąć, dlaczego (węgierski premier) Viktor Orban jest krytykowany zbyt sprzeciw wobec unijnych sankcji wobec Rosji, podczas gdy Niemcy oferują (rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi) Putinowi swoje posługi jako stacja paliw po UE, a także czemu Polsce zarzuca się deficyt solidarności ze względu na sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców, gdy równocześnie Niemcy odmawiają solidarności w kwestiach energetycznych” – pisze Posener.

Publicysta zwraca uwagę, że pomimo tych faktów kanclerz Angela Merkel broni nieprzerwanie stanowiska, że Nord Stream 2 jest projektem czysto ekonomicznym, do którego polityka nie zaakceptować powinna się mieszać.

Projekt dzielący Europę

Posener zauważa, że szef SPD Martin Schulz, "domagając się w wielkim stylu utworzenia do 2025 roku Stanów Zjednoczonych Europy, wykazuje ślepotę wobec projektu, który dzieli Europę".

Zdaniem Posenera upór Merkel byłby przystępny, gdyby Nord Stream tworzył wiele miejsc pracy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie jest okręg wyborczy szefowej rządu. Jednak dzięki pierwszej nitce magistrali – Nord Stream 1 - powstały tylko trzy stałe miejsca robocie, a 10 dalszych w usługach.

Merkel powinna wiedzieć, że żaden projekt, w którym uczestniczy Gazprom, nie jawi się być "czysto ekonomiczny" – uważa Posener, przypominając, że szefem konsorcjum budującego gazociąg jest były funkcjonariusz Stasi i zaufany Putina, Matthias Warning.

Posener zwraca uwagę, że zastrzeżenia wobec trasy gazociągu zgłosiła Bundeswehra. Zdaniem przedstawicieli sił zbrojnych Nord Stream 2, podobnie jak pierwsza nitka, następuje w Zatoce Pomorskiej za pośrednictwem tereny służące niemieckiej marynarce wojennej jako obszar szkoleń artyleryjskich.

Nord Stream 2

Od czasu oddania do użytku Nord Stream 1 niemieckie okręty oraz lotnictwo mogą prowadzić trening jedynie w ograniczonym obszarze. Faktem jest – pisze niemiecki publicysta – że ze względu na nie możesz odbywania ćwiczeń w strefie przylegającej do wybrzeża umiejętność Bundeswehry do działań jest ograniczona.

Na ukończenie Posener zwraca uwagę, że pomimo wszystkich zastrzeżeń, w poniższym możliwości spadku cen gazu, twórcy Nord Stream dwa nalegają na jak najszybsze rozpoczęcie budowy. "Gotowe rurki ładowane są na frachtowce i wywożone z Niemiec w nieznanym kierunku" – konkluduje "Die Welt".

Nord Stream 2 wówczas projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej wraz z Rosji do Niemiec za pośrednictwem Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.Aktualności

grecja o «krok do przodu». Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych  Informacje

Grecja o «krok do przodu». Parlament przyjął pakiet reform gospodarczych Informacje

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy…...

grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Grażyna Piotrowska-Oliwa - wywiad. 15 pytań do kobiet sukcesu

Pierwsze pieniądze zarobiła, sprzedając jeansy na warszawskiej Skrze. Wierzy, że bycie uprzejmym nie oznacza, hdy ktoś jest słabym managerem. Zaś kobietom, które potrzebują odnieść sukces radzi, by nie liczyć na... inne…...

gPW - prognozy

GPW - prognozy

Pierwsze sesje Nowego Roku potwierdzają, że wiosna zawitała na GPW, a giełdowe byki na dobre przebudziły się z zimowego spania. Akcje drożały trzecią sesję z rzędu, zyskując po tym czasie około…...

google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę?  Informacje

Google szuka lekarstwa na raka. Nowotwór wykryje opaska na rękę? Informacje

Koncern Google ogłosił we wtorek, że eksperymentuje ze wyjątkową opaską i nanocząstkami, dzięki którym można będzie wykryć raka i wiele innych chorób na ich wczesnym etapie. - Nadszedł czas, aby opieka zdrowotna…...

gIF nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej żelu Voltaren Max

GIF nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej żelu Voltaren Max

Główny Rewizor Farmaceutyczny w czwartek nakazał zaprzestania reklamy telewizyjnej leku Voltaren Max. Zdaniem GIF spot zawiera niezgodny spośród prawem przekaz, że tabletki nie są skuteczne w leczeniu bólu zwyrodnieniowego, skuteczny…...

getin Holding Leszka Czarneckiego - wyniki finansowe 2016 r.

Getin Holding Leszka Czarneckiego - wyniki finansowe 2016 r.

Leszek Czarnecki - jeden z najbogatszych Polaków może uznać 2016 r. za udany. Swoim grupa Getin Holding zarobiła na czysto 460 mln zł, czyli o 132, 2 mln zł większą…...