Die Welt: budowa Nord Stream 2 grozi izolacją Niemiec w Europie  Wraz z świata

  • Dostali wiele euro dopłaty do samochodu. Teraz muszą oddać pieniądze
  • Bolesny czerwiec Niemców. Od czasu aut, przez rząd, po klęskę na mundialu
  • Niemieckie auta z silnikiem Diesla mogą znacznie potanieć
  • 28-godzinny tydzień pracy dla 2 milionów Niemców
  • Strajki przy niemieckich fabrykach samochodów. Układy chcą podwyżek

Realizacja kontrowersyjnego projektu budowy gazociągu Nord Stream 2 dojdzie do izolacji Niemiec po Europie - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt".

Gazeta wyraziła też renomę, że budowa tego gazociągu jest niekorzystna dla Bundeswehry, gdyż ogranicza możliwości organizowania manewrów przez niemiecką marynarkę wojenną i siły oddechowe.

Ceny ropy naftowej najwyższe od przeszło dwóch czasów

Izolacja?

"Krótko mówiąc, realizując ten projekt Niemcy izolują się na starym kontynencie, sieją nieufność i wspierają prawdopodobnie populizm w takich krajach jak na przykład Polska czy Węgry" – pisze autor komentarza Allan Posener.

"Trudno pojąć, dlaczego (węgierski premier) Viktor Orban jest krytykowany zbyt sprzeciw wobec unijnych sankcji wobec Rosji, podczas gdy Niemcy oferują (rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi) Putinowi swoje posługi jako stacja paliw po UE, a także czemu Polsce zarzuca się deficyt solidarności ze względu na sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców, gdy równocześnie Niemcy odmawiają solidarności w kwestiach energetycznych” – pisze Posener.

Publicysta zwraca uwagę, że pomimo tych faktów kanclerz Angela Merkel broni nieprzerwanie stanowiska, że Nord Stream 2 jest projektem czysto ekonomicznym, do którego polityka nie zaakceptować powinna się mieszać.

Projekt dzielący Europę

Posener zauważa, że szef SPD Martin Schulz, "domagając się w wielkim stylu utworzenia do 2025 roku Stanów Zjednoczonych Europy, wykazuje ślepotę wobec projektu, który dzieli Europę".

Zdaniem Posenera upór Merkel byłby przystępny, gdyby Nord Stream tworzył wiele miejsc pracy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie jest okręg wyborczy szefowej rządu. Jednak dzięki pierwszej nitce magistrali – Nord Stream 1 - powstały tylko trzy stałe miejsca robocie, a 10 dalszych w usługach.

Merkel powinna wiedzieć, że żaden projekt, w którym uczestniczy Gazprom, nie jawi się być "czysto ekonomiczny" – uważa Posener, przypominając, że szefem konsorcjum budującego gazociąg jest były funkcjonariusz Stasi i zaufany Putina, Matthias Warning.

Posener zwraca uwagę, że zastrzeżenia wobec trasy gazociągu zgłosiła Bundeswehra. Zdaniem przedstawicieli sił zbrojnych Nord Stream 2, podobnie jak pierwsza nitka, następuje w Zatoce Pomorskiej za pośrednictwem tereny służące niemieckiej marynarce wojennej jako obszar szkoleń artyleryjskich.

Nord Stream 2

Od czasu oddania do użytku Nord Stream 1 niemieckie okręty oraz lotnictwo mogą prowadzić trening jedynie w ograniczonym obszarze. Faktem jest – pisze niemiecki publicysta – że ze względu na nie możesz odbywania ćwiczeń w strefie przylegającej do wybrzeża umiejętność Bundeswehry do działań jest ograniczona.

Na ukończenie Posener zwraca uwagę, że pomimo wszystkich zastrzeżeń, w poniższym możliwości spadku cen gazu, twórcy Nord Stream dwa nalegają na jak najszybsze rozpoczęcie budowy. "Gotowe rurki ładowane są na frachtowce i wywożone z Niemiec w nieznanym kierunku" – konkluduje "Die Welt".

Nord Stream 2 wówczas projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej wraz z Rosji do Niemiec za pośrednictwem Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.



Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy Ze świata

Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne Tusk…...

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne»  Pieniądze

«Depozyty w SKOK-ach są bezpieczne» Pieniądze

- Depozyty w kasach są bezpieczne, bo ów do 100 tys. euro objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Czyli o ile ktoś ma depozyt niżej tej kwoty, to w ogóle…...

debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut Getbacku na GPW. Kurs akcji wzrósł

Debiut GetBacku na warszawskim parkiecie. Kursem akcji byłej spółki polskiego miliardera Leszka Czerneckiego na razie bardzo równo buja. Notowania spółki na otwarciu sesji najpierw wzrosły o 2, 05 proc.…...

dalsze kroki Brexitu  Ze świata

Dalsze kroki Brexitu Ze świata

May przejmuje kontrolę nad negocjacjami w sprawie brexitu Premier May do obywateli Unii: możecie zostać i pragniemy, żebyście zostali Londyn zamieni Europę na Azję? "Zachowamy otwarty umysł" Kontrowersyjna ustawa o brexicie…...