Donald Tusk do imigrantów: nie przyjeżdżajcie do Europy  Ze świata

  • Zemke: chodzi na temat to, żeby Tuska gnębić
  • Saryusz-Wolski zamiast Tuska? Siemoniak: nie ma żadnych szans
  • Duda: Nord Stream dwa to inwestycja polityczna. Tusk: nasze oceny są podobne
  • Tusk: Postęp w dyskusjach o żądaniach W. Brytanii. Problemem eksport zasiłków
  • Tusk na szczycie G20: Słowa to za mało, czas na realne działania

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w czwartek do osób rozważających podróż do Europy w planach zarobkowych, by zrezygnowały spośród tego zamiaru. Grecja jak i również inne kraje europejskie pozostaną uniemożliwiać migrantom ekonomicznym przejście tranzytem - ostrzegł.

- Apeluję do każdego potencjalnych, nielegalnych migrantów zarobkowych, niezależnie od kraju katalogów pochodzenia: nie przyjeżdżajcie do odwiedzenia Europy, nie wierzcie przemytnikom, nie ryzykujcie życia jak i również pieniędzy - oświadczył Tusk po spotkaniu w Atenach z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem.

Fala uchodźców u granic Unii Europejskiej. Kryzys narasta

- To nic nie da. Grecja i wszystkie inne kraje europejskie przestaną być państwami tranzytowymi - dodał.

Kryzys migracyjny

Tusk odwiedził Grecję w ramach podróży po krajach najciężej doświadczonych przez kryzys migracyjny. Jeszcze w czwartek posiada się udać do Turcji, skąd ok. 1 mln migrantów przedostało się poprzez Morze Śródziemne do Tunezji w ciągu ostatnich czternaście miesięcy. Jak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej, współpraca spośród Ankarą w celu opanowania kryzysu jest obecnie "najwyższym priorytetem".

W obecnym w listopadzie 2015 roku kalendarzowego porozumieniu z UE Turcja zobowiązała się do skuteczniejszej kontroli swej granicy wraz z Grecją. Zamiast Bruksela obiecała Ankarze 3 mld euro, które mają być przeznaczone na poprawę warunków egzystencji 2, 5 mln uchodźców z Syrii przebywających aktualnie na terytorium Turcji.

Mechanizm relokacji

Premier Tunezji skrytykował część krajów unijnych za niechęć do uczestniczenia w mechanizmie relokacji uchodźców oraz samowolne zamykanie granic przed migrantami. Zapowiedział, że na zaplanowanym na 7 marca szczycie UE-Turcja zażąda objęcia sankcjami tych krajów unijnych, które nie wprowadzają w życie decyzji podjętych przez Radę Europejską. a mianowicie Grecja w żadnym wypadku nie stanie się obozem gwoli zapomnianych dusz - podkreślił Cipras.

Według władz w Atenach w kraju utknęło ponad 25 tys. migrantów chcących kontynuować wycieczka na północ, a w ciągu marca liczba poniższa może wzrosnąć do 70 tys. To skutek ograniczeń wprowadzonych najpierw przez Austrię, a następnie przez odmienne kraje tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego, którym osoby przybywające przez Turcję do Grecji podążają na zachód bądź północ Europy. Kraje ów uzgodniły, że będą trwonić tylko 580 osób co dziennie oraz wzmocnią kontrole dzięki swych granicach.Aktualności

gUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

GUS: w pierwszym półroczu 2016 r. spadła liczba Polaków

Liczba ludności Polski w pierwotnym półroczu 2016 r. zmniejszyła się o ponad dziesięć tys. osób. To obecnie piąty raz z rzędu. Oznacza to, że po pierwszym półroczu 2016 r., w następstwie…...

cyfrowi nomadzi  kim będą i czym się zajmują?

Cyfrowi nomadzi kim będą i czym się zajmują?

Nieraz pisaliśmy o ludziach, jacy sprzedali to, co posiadali i zdecydowali się na pracę w ciągłej podróży lub postawili na minimalizm, co pozwala im spontanicznie podejmować decyzje o wyprawie z kraju…...