Ekspert: Zawęża się krąg ludzi wokół Putina  Wraz ze świata

Krąg ludzi wokół prezydenta Rosji zawęża się. Irytują się z powodu braku dostępu do Putina oraz malejącego w wyniku sankcji i spadku cen ropy tortu do podziału. Tymczasem to od elit zależy, czy i kiedy Putin upadnie a mianowicie mówi ekspert ds. Rosji Mark Galeotti.

Zdaniem Galeottiego ukraińska wojna dzierży ogromny wpływ na putinowski system władzy. - Wiemy, że krąg ludzi naokoło Władimira Putina się zawęził. Wiele kluczowych grup interesu nie ma do niego dotarcia - powiedział Galeotti, który to jest brytyjskim profesorem w New York University, specjalizującym się w najnowszej historii Rosji oraz sprawach ochrony i przestępczości zorganizowanej.

- Od osoby wraz z rosyjskiego Sztabu Generalnego rozumiem, że Putin odsunął od czasu siebie wiele osób, które wcześniej mu doradzały - powiedział Galeotti. Posłuch u prezydenta Rosji straciło również wielu jego najbogatszych kompanów - oligarchów. - U dołu rządami Putina oligarchowie są tylko funkcjonariuszami państwowymi, jak na przykład każdy inny. Stajesz się oligarchą, ponieważ masz to szczęście, że Putin pragnie, byś kierował daną dziedziną. I jesteś oligarchą tejże branży tak długo, jak na przykład Putin jest z twoich potrzeb zadowolony - powiedział.

"Dewaluacja to najkorzystniejszy przyjaciel Putina"

Wyłom po systemie?

W wyniku kryzysu ukraińskiego w tym programie zaszły jednak poważne modyfikacje. 21 najbogatszych ludzi spośród otoczenia Putina straciło od początku kryzysu ukraińskiego 61 mld USD, czyli ćwierć swej fortuny (według Bloomberg Billionaires Index). Np. majątek Giennadija Timczenki, zdobyty za pośrednictwem handlu ropą, spadł do 4, 1 mld USD z 11 mld w 2014 roku.

- System oddawania przysług trwa, ale ich obręb poważnie zmalał. Tort kurczy się, co oznacza, że wydaje się większa konkurencja między tymi, którzy wciąż mają dojście do jego kawałków. Żeby mój kawałek był ogromniejszy, czyjś inny kawałek ma obowiązek zmaleć. Więc wyścig staje się coraz bardziej sprośny politycznie - powiedział Galeotti.

Druga różnica polega w jego mniemaniu na tym, że Putin przestał się omawiać z oligarchami. - W starym systemie Putina oligarchowie mieli poczucie, że to, co mówią, ma znaczenie; mogli ponadto cieszyć się urokami systemu, wyjeżdżać zbytnio granicę. A teraz Putin nawet się nie wysila, by się z nimi konsultować - powiedział Galeotti.

Krytyka publiczna

W efekcie braku dostępu do Putina niektórzy swoje poirytowanie zaczęli wyrażać publicznie. - To było fascynujące, kiedy Jewgienij Primakow (były szef Służby Wywiadu Zagranicznego, potem minister spraw zagranicznych, natomiast następnie premier - PAP) zaczął krytykować Putina jawnie - powiedział Galeotti. Primakow oświadczył, że Rosja musi uniknąć samoizolacji w kwestii Ukrainy i znaleźć koncepcję do zakończenia walk. Ocenił, że bez współpracy wraz z UE i NATO Rosja będzie tracić na znaczeniu. Swoje uwagi zamieścił po artykule, który opublikowała po połowie stycznia rządowa "Rossijskaja Gazieta".

Zdaniem Galeottiego 85-letni Primakow, który dotąd nie posiadał w zwyczaju afiszowania się, "zdecydował się jawnie wyrazić swoje zdanie, wyłącznie dlatego, że nie może korzystać z normalnych kanałów dotarcia do Putina".

Rosja wznowi import mięsa z Polski. Zbytnio trzy lata

- Ideologia też staje się coraz więcej problematyczna - dodał. a mianowicie Ci ludzie są bez wątpienia nacjonalistami, ale ogólnie rzecz biorąc są samolubnymi, cynicznymi pragmatykami. Po prostu potrzebują dobrze żyć. I nagle nie mogą podróżować toteż, że są objęci zachodnimi sankcjami, albo dlatego, że rubel nie ma już takiej siły, albo na prostu dlatego, że po obecnej sytuacji w Rosji wyjeżdżanie poza polskę jest źle widziane, wręcz nieakceptowane.

Zdaniem Galeottiego Putin stale potrzebuje jednak tych ludzi. - To są jednostki, którzy prowadzą dla faceta kraj. A on chociażby nie jeździ w niedawnych dniach na Kreml, tylko pozostaje na swej daczy. Więc jeśli Putin całkowicie upadnie, to stanie się to, ponieważ elity obrócą się przeciwko niemu. To nie będzie efekt masowych protestów - powiedział Galeotti.

Putin i oligarchowie

Nie zgodził się z opinią, że Putinowi oligarchowie nie są faktycznie bardzo potrzebni, skoro cieszy się rekordowym poparciem społeczeństwa. a mianowicie To bez znaczenia. Wydaje się to system oparty tylko na jednym człowieku, który się liczy i który to kontroluje media. Nie wolno porównać tego do Zachodu. Jeśli elity uznają, że jest niebezpieczny, to minie na emeryturę np. z powodu "złego stanu zdrowia"; dostanie nagrody i statuetki. To nie ma znaczenia, co myśli motorniczy po Kemerowie. Teraz Putin okazuje się szybciej religijny, jak jest całkowicie sprzeczne wraz z tym, czego chce wielu elit. Oni nie pilnują o ogólną sytuację naprawdę bardzo, jak o swoje BMW - powiedział.

Rosja niespodziewanie tnie stopy. Rubel mocno przy dół

Jak podkreślił Galeotti, Rosja jest znacznie marniej rządzona, niż uważa się na Zachodzie; Putin nie wydaje się być żadnym wielkim strategiem jak i również jedynie reaguje na sytuacje, a Rosja wydaje się tak silna na arenie międzynarodowej tylko dlatego, że łamie zasady, wykorzystując argument, że Zachód nie potrzebuje się mocniej zaangażować po konflikt na Ukrainie. a mianowicie Nienawidzę tych porównań Putina do mistrza szachowego. Tak w ogóle nie jest. Rosja to jedna z w największym stopniu rozpadających się kleptokracji a mianowicie powiedział.

Na pytanie, czy można się więc spodziewać, że Putin upadnie prędzej niż później, specjalista przyznał, że tak jak na przykład w Związku Radzieckim przy Rosji działa dobrze tylko aparat bezpieczeństwa. - Oni wciąż są naprawdę dobrzy w tym, co robią - powiedział. Jego według system upadnie nie wraz z powodu jakiegoś oddolnego masowego powstania, tylko "w rezultacie przewrotu politycznego na górze". - Ani zamieszki, ani terroryzm nie są tak naprawdę w stanie rzucić państwu wyzwania - dodał.

Przyznał, że przy kontekście kryzysu na Ukrainie najbardziej niebezpiecznym czynnikiem jest to, że nie wiadomo, jak Putinowi mówią ci, którzy wciąż mają u faceta posłuch. Zdaniem eksperta bezradne są tu także służby wywiadu. - My wiemy, jak świat wygląda dla nas, ale nie rozumiemy, jak wygląda dla Putina - powiedział.Aktualności

facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych  Media

Facebook zaproponuje nowy model kooperacji dla wydawców medialnych Media

Kiepskie wyniki Facebooka. Akcje zanurkowały Technologiczni giganci a podatki. Ile trafiło do naszego fiskusa? "Guardian": Do Cambridge Analytica trafiły również prywatne wiadomości użytkowników Facebooka Szef Facebooka przyznaje. Jego dane…...

facebook otwiera Messengera. Będą świeże funkcje  Tech

Facebook otwiera Messengera. Będą świeże funkcje Tech

Globalny ranking prędkości sieci. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy świadectwo w internecie? Emocje dookoła propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...

facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

Facebook Gameroom - konkurencja dla Steam?

"Facebook wchodzi przy branżę gier PC"; "Facebook pokazał swoją konkurencję dla Steama" - tak na temat Gameroom, najnowszym produkcie firmy Marka Zuckerberga, pisały metrów. in. TechCrunch i engadget. Mimo szumnych zapowiedzi, należy…...

eurostat: różnice w zamożności gospodarstw domowych i PKB

Eurostat: różnice w zamożności gospodarstw domowych i PKB

Na przestrzeni latek lista relatywnie najbogatszych królestw nie ulega znaczącym udoskonaleniom - wskazują eksperci. Według najnowszych danych Eurostatu, Polska nadal znajduje się powyżej unijnej średniej jeśli rozchodzi o zamożność gospodarstw jak…...

european Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

European Startup Days. Wywiad spośród Przemysławem Furlepą

Świat się przerabia, ale gen przedsiębiorczości niezmiennie pozostaje ten sam. Wówczas dzięki niemu pojawia się ciekawy pomysł, który współgra na niezagospodarowaną, niezaspokojoną potrzebę rynku i klienta – twierdzi Przemysław Furlepa, wódz zarządzający…...

euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK  Pieniądze

Euro Bank, BOŚ Bank i Bank Handlowy zrekompensują opłaty - UOKiK Pieniądze

Euro Bank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zmieniając dokumenty urzędowe z klientami, nie informowały o podstawach swoich woli - ustalił Urząd Opieki Konkurencji i Konsumentów. Z komunikatu urzędu wynika, iż zastrzeżenia…...